treft hart van sportnatie' 'Geweld en sport; je krijgt meteen de volle aandacht' Terreur en cricket onlosmakelijk met elkaar verbonden Jurryt van de Vooren, sporthistoricus PZC Woensdag 4 maart 2009 9 Geweld en cricket lijken de afgelo pen decennia onlosmakelijk met elkaar verbonden. Cricket is in de voormalige koloniën van Groot Brittannië in Azië veel meer dan veruit de populairste sport. Het is ook cultuur, religie en politiek. Met alle gevolgen in de explosieve regio van dien. Een greep uit de talrijke incidenten: 1996 Na een zware bomaanslag in de Srilankaanse hoofdstad Colombo waarbij 80 doden vallen, weigeren de cricketteams van Australië en West Indië hun WK-wedstrijden op het eiland te spelen. Pakistan en India zijn woedend. 1999 In Lahore breken rellen uit nadat Pakistan de finale van Australië heeft verloren. Poppen die spelers van het nationale team voorstellen worden verbrand. 2002 De selectie van Nieuw Zeeland vlucht uit Karachi na een zware bomaanslag bij het spelershotel. De Champions Trophy Cricket in Pakistan wordt geschrapt. 2004 De Indiase cricketploeg toert voor het eerst in bijna 15 jaar door Pakistan. Tientallen veiligheidsvoer tuigen begeleiden de Indiase spe lersbus. Duizenden politiemensen en militairen sluiten de stadions hermetisch af om terroristische aanslagen te voorkomen. 2005 Volgens de Sunday Times hebben twee terroristen die be trokken waren bij de aanslagen op de metro in Londen, een gifaanslag beraamd op de kleedkamers van de cricketteams van Engeland en Australië. 2008 Na de terroristische aanslagen in de Indiase stad Mumbai (80 do den) verlaat de Engelse cricketploeg direct het land. Voor het eerst krijgt India te maken met afzeggingen van cricketteams als gevolg van terreur. De eerste Champions League Twenty20 die in Mumbai gespeeld zou worden, wordt uitgesteld. Ook in Pakistan (zelfmoordaanslagen) en op Sri Lanka (onlusten met Tamil Tijgers) willen cricketteams niet meer spelen. irden met een helikopter opgehaald nadat ze de aanslag op weg Een overlevende treurt bij de lijken van politieagenten die omkwamen irleefd. foto K.M. Chaudary/AP bij de aanslag. foto Rahat Daros/EPA Ie auto van politieagenten die gisteren ook doelwit Een bewaker bij het Gadaffi stadion, waar de Sri Lankaanse spelers een wedstrijd had- foto EPA den moeten spelen. foto E slagplegers ook is, de publieke opinie zal hen veroordelen." De Pakistaanse overheid is als de dood dat sporters iets wordt aangedaan. „Bij grote toernooien is de beveiliging fors en wor den spelers ook altijd helder geïnstrueerd: ga niet alleen de straat op." Volgens Oltmans, die dit seizoen hockey- hoofdklasser Laren coacht, zijn de nieuw ste gewelddadigheden funest voor de Paki staanse sport. Het grootse hockeyevene- ment, de Champions Trophy, slaat al jaren het politiek onrustige Pakistan als gastland over. „Pakistan wil niets liever dan westerse sporters en internationale toernooien bin nenhalen. Dat was al moeilijk, maar wordt voorlopig helemaal onmogelijk. Welk land, of welke club neemt nog het risico om naar Pakistan af te reizen? Ik zou het risico nooit nemen." Onlangs speelde Oltmans nog voorzichtig met de gedachte om met Laren volgend jaar een trainingskamp te beleggen bij La hore. Een boodschap die goed viel bij zijn Pakistaanse keeper Salman Akbar, afkom stig uit die stad. Ook international Akbar beseft na de aanslag dat voorlopig geen en kele internationale ploeg zich nog zal wa gen in zijn geboorteland. Een sportief isole ment dreigt. „Dit is ongelooflijk slecht nieuws voor ons land", zegt Akbar. „Dit kan maanden, maar waarschijnlijker jaren duren. De men sen willen de sterren zien uit de sporten waarvan ze het meest houden. Dat kan niet meer. Ik zou willen zeggen tegen sportteams uit andere landen: kom naar ons toe. Juist nu. De mensen hebben dat nodig." Akbar reist regelmatig terug naar Lahore. Zorgen om zijn persoonlijke veiligheid, of die van familie, heeft hij niet. Voor geweld dadigheden is hij nooit bang geweest. „Natuurlijk ken ik de bedreigingen die wor den geuit, ook aan het adres van sporters, maar ik voel me over het algemeen veilig. Het geweld is vaak ook gericht tegen bui tenlanders. Ik weet niet wie verantwoorde lijk is voor deze verschrikkelijke aanslag, maar wat ik wel weet is dat Pakistan een groot politiek probleem heeft waarvan de sport, maar eigenlijk alle mensen, steeds va ker de dupe zijn." Het karakteristieke Pakistaanse groen van zijn paspoort heeft Akbar en ook zijn ploeggenoot en landgenoot Rehan Butt, meermalen in problemen gebracht. Trots als ze zijn op hun natie, voelt het iedere keer weer als een belediging als de twee, sporthelden in eigen land, bij een douane post opzij worden genomen en in het rijtje 'potentiële terroristen' worden geplaatst. Akbar: „Pakistan en terrorisme worden in een adem genoemd. Maar het gaat echt be ter in ons land." AFGHANISTAN INDIA 2009 De bus met het nationale team van Sri Lanka wordt beschoten op weg naar het Gadaffi stadion in Lahore. Bij de aanslag komen zeven mensen om het leven, zes agenten en een chauffeur. Zeven spelers van het cricketteam en een assistent- coach raken gewond. Het team wordt met een legerhelikopter geëvacueerd uit het stadion. CHINA infographic: CRW, foto: ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9