Aansla :n mooier lwit 'Deze aan 8 Woensdag 4 maart 2009 PZC Twaalf gewapende mannen die hun automatische geweren leegschieten op de spelersbus van het Sri Lankaanse cricketteam. Meestal komen terroristen niet zo dicht bij sporters. Vooral tijdens grote evenementen is hun bewaking uitgegroeid tot ongekende proporties. door Joost de Poel en Joep Trommelen Spelers in een bus die door de stad naar het stadion rijdt, zijn kwetsbaar. De schutters in het Pakistaanse Lahore wisten dat gisteren drommels goed. Op vliegvelden of in stadions is het een stuk lastiger om aanslagen te plegen. Sporthistoricus Jurryt van de Vooren zag de afgelopen decennia een 'schaalver groting in veiligheidsmaatregelen' bij sportevenementen. „In een paar etap pes. De belangrijkste was n september 2001. Athene stond toen ineens voor on verwacht hoge uitgaven aan de beveili ging van de Olympische Spelen. Die wa ren toen al toegewezen. Dat heeft Athe ne ongeveer 1,1 miljard euro gekost. Maar het heeft ook geld opgeleverd, want de expertise is daarna verkocht aan Peking. En Peking kan die nu aan Lon den gaan verkopen." De Olympische Spelen van München in 1972 (toen de Palestijnse terreurbewe ging Zwarte September Israëlische spor ters gijzelde, zeventien doden) en die van Mexico van 1968 (een opstand van arbeiders en studenten tegen de toenma lige dictatuur met 300 doden) drukten autoriteiten al eerder met de neus op fei ten. Voor de Olympische Spelen in Mün chen was zelfs een politiepsycholoog in geschakeld die allerlei scenario's mocht verzinnen over wat er mis kon gaan. „Die man wist vooraf een bijna tot op de seconde nauwkeurig draaiboek van de gijzeling op te stellen", zegt Van de Vooren. „Daar is nooit iets mee gedaan. Hij voorspelde ook dat het mogelijk was om met een vliegtuig het stadion in te boren. Die man had een vooruitziende blik." Dat terroristen met aanslagen op sporte venementen de toorn van de hele we reld over zich afroepen, maakt ze niet uit. Van de Vooren: „Je trekt de aan dacht en dat is wat ze willen. Er is nog nooit een terrorist geweest die er wak ker van lag dat dat negatieve aandacht was. Geweld en sport; je krijgt meteen de volle aandacht." Sportevenementen kunnen een ideaal doelwit zijn voor terroristen, erkent ook Judith Sluiter, woordvoerder van de na tionaal coördinator terrorismebestrij ding (NCTb). „Een terrorist vraagt zich af: waar kan ik de meeste angst zaaien? Dan kun je je voorstellen dat sport hoog scoort. Allereerst vanwege de massali teit. Ie kan snel veel slachtoffers maken. Maar zeker ook vanwege de symbool functie. Sport brengt in een land bij uit stek veel sentimenten met zich mee. Ter roristen mikken op symbolen. De Lon- dense metro is een symbool van die stad. De Twin Towers stonden gelijk aan rijkdom van de VS. Pleeg je daar aansla gen dan weet je dat je bereik groot is." Dat er niet veel vaker aanslagen op spor ters plaatsvinden, hoeft volgens histori cus Van de Vooren niet te betekenen dat er niet veel meer had kunnen gebeuren. „Er is het een en ander verijdeld, zowel op het EK voetbal in 2004 als op het WK in Frankrijk in 1998. Die staan in de lijst met 28 grote aanslagen die volgens veiligheidsdeskundige Rob de Wijk in zijn boek Supermacht Europa tussen 1995 en 2005 voorkomen zouden zijn." Ook Sluiter corrigeert het beeld dat er - 3 I weinig aan de hand is. „Wij maken niet alles bekend en soms weten we zelf ook niet of dankzij onze inzet een aanslag is voorkomen. Er zijn voldoende voorbeel den van dreigingen tijdens sportevene menten. De aanslag in Pakistan bewijst dat." Van de Vooren denkt zelfs dat er wel licht geweld wordt 'afgekocht'. „Wie weet? Athene 2004 is erg gladjes verlo pen. Misschien wel door geld aan de Ara bische wereld te geven. Dat is nooit be wezen, maar wel geopperd." De Canadese stad Vancouver, plaats van de komende Winterspelen, is zich vol gens Van de Vooren 'rot geschrokken' toen bleek dat de beveiliging 800 mil joen euro zou gaan kosten. „Ze hadden gedacht met 200 miljoen klaar te zijn. En als dat nu al zo gestegen is, kun je er vergif op innemen dat het eindbedrag boven de miljard komt." De volgende Zomerspelen in Londen gaan een nieuw record opleveren. „Maar dan heb je ook wat. Ik was in Athene en heb gezien wat daar is ingezet; genoeg om Nederland mee te bezetten! Vanuit een zeppelin konden ze mensen afluiste ren terwijl de taal die zij spraken met een vertaald werd, om supersnel te kun nen reageren. Er waren permanent ge vechtsvliegtuigen, een satelliet waakte over de stad. Er was een ongekende poli tiemacht, het leger was paraat en er was een onbekend aantal geheim agenten uit allerlei landen actief De Amerikanen kondigden gewoon aan dat ze eigen mensen mee zouden sturen voor de be veiliging van de sporters, omdat ze de Grieken niet vertrouwden. Dat leverde veel protesten op, vooral omdat de Ame rikanen ooit het kolonelsregime steun den. Maar denk maar niet dat ze luister den." Van de Vooren heeft in 2004 veel men sen geïnterviewd die bij de beveiliging betrokken waren. „100 procent beveili gen is nooit mogelijk, kreeg ik overal te horen. Je kunt altijd ergens een bom in een brievenbus verstoppen." Het gevaar lijkst zijn volgens Judith Sluiter van de NCTb de lone wolves. De individuele ter roristen. „Mensen binnen terreurnetwer ken of-cellen hebben onderling contact. Dat kan het werk van inlichtendiensten gemakkelijker maken. Als iemand op de zolderkamer iets zit te beramen, is hij moeilijker aan te pakken." De schok was groot bij Roelant Olt- mans toen hij gisterochtend hoor de hoe in Lahore gemaskerde man nen het vuur hadden geopend op het Sri Lankaanse cricketteam. „In streken rond Is lamabad en Karachi zou je zoiets kunnen verwachten", zegt de oud-hockeybonds- coach van Oranje en Pakistan. „Ik heb daar twee keer meegemaakt dat binnen een straal van een kilometer van mijn hotei* een bom ontplofte. Maar in Lahore heb ik,/ me altijd superveilig gevoeld." Deze aanslag raakt de natie in haar hart, verzekert Oltmans. „Cricket en hockey zijn' in Pakistan de ultieme volkssporten. Toen ik bondscoach was, merkte ik sterk dat sport voor de mensen een ideale manier is om even te ontsnappen aan de ellende van alledag. Pakistanen willen maar wat graag trots zijn op de sporten waarin het land uitblinkt. Maar zelfs dat wordt hen blijk baar niet gegund. Wat het doel van de aan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8