Buitenland Filip Dewinter gaat terug naar de basis De lente begint nu al met onze gratis viooltjes! A 10 stuks TJ U 0P=0P! Nederlanders hebben veel vertrouwen in EU President Sudan lacht juridische dreiging weg intratuin Rechts-extremist trekt in zijn boek weer als vanouds van leer. in diverse kleuren en soorten PZC Woensdag 4 maart 2009 7 door onze correspondent Pascale Jhewissen BRUSSEL - Islamofobie is een plicht, schrijft de Vlaamse rechts-extremist Filip Dewinter in zijn nieuw boek 'Inch Allah? De is lamisering van Europa'. Het is een 231 pagina's dikke waarschuwing over 'het roofdier islam dat de zwakke prooi Europa aanvalt'. „Een wanhoopsoffensief', zegt de Gentse politicoloog Carl Dqvos. „Een schreeuw om aandacht op een moment dat Vlaams Belang in de opiniepeilingen achteruit boert. Drie jaar heeft Dewinter naar ei gen zeggen aan zijn boek gewerkt. Dat het uitgerekend nu wordt ge presenteerd, is niet toevallig." In Vlaanderen worden op 7 juni verkiezingen gehouden voor het Vlaamse parlement en Dewinters partij moet alle zeilen bijzetten om enigszins in de buurt te ko men van de monsterscore uit 2004. Toen haalde de partij, mede door een veroordeling wegens ra cisme, meer dan 24 procent van de stemmen. Anno 2009 staat ex- treem-rechts er een stuk minder florissant voor. Vlaams Belang heeft zware concurrentie gekregen van Jean-Marie Dedecker. Deze rechts-populistische politi cus spiegelt zich graag aan Pim For- tuyn en is in korte tijd razend po pulair geworden. Ook de rechts-na- tionalistische Nieuw-Vlaamse Alli antie vormt een bedreiging. Met zijn boek gaat Dewinter terug naar de basis: hij trekt net als vroeger fel van leer tegen de migranten en de islam. Geert Wilders staat in de peilingen op forse winst dankzij zijn anti-islambetoog, Dewinter wil dat ook. Een poging om Vlaams Belang de voorbije jaren salonfahig te maken om zo een (nog) groter kiezerspo tentieel aan te boren, is schrome lijk mislukt. Vernieuwers als Jur- gen Verstrepen en Marie-Rose Mo rel - die openlijk de oorlog aan De winter verklaarden door hem star en ouderwets te noemen - zijn op een zijspoor gezet. En Dewinter doet weer waar hij het beste in is: provoceren. Toch zijn de reacties op het boek lauw. Ook al doet Dewinter qua taalgebruik niet onder voor Geert Wilders. De koran is een 'licence to kill', schrijft Dewinter. Volgens hem willen de radicale moslims het hele Westen onderwerpen. „De massa-immigratie is het paard van Troje van de islam in Europa." „Dat zijn harde uitspraken, maar we zijn wat gewend in Vlaande ren", zegt Devos. „De fase-Wil- ders, zeg maar, ligt achter ons. De winter deed vroeger veel straffere uitspraken. Zo zei hij ooit dat alle vrouwen die een hoofddoek dra gen, een terugkeercontract teke nen en vond hij dat Europa weer blank moest zijn. Het shockeffect is weg. Het klinkt ons allemaal wel Vlaams Belang-voorman Filip Dewinter (rechts) bij een demonstratie vorig erg bekend in de oren." jaar tegen de islamisering van Europa. foto Jorge Dirkx/EPA BRUSSEL - Twee derde van de Ne derlanders (64 procent) heeft ver trouwen in de Europese Unie. Dat is fors hoger dan het EU-gemiddel- de: elders heeft slechts de helft van de bewoners (47 procent) ver trouwen in de EU. Zo'n 28 procent van de Nederlanders zegt geen ver trouwen te hebben in de EU. Dat leert een enquête gehouden in opdracht van de Europese Com missie en het Europese Comité van de Regio's. De uitkomst daar van is gisteren bekendgemaakt. De ondervraagde Nederlanders vinden de EU echter niet belang rijk voor hun dagelijks leven. Slechts 6 procent vindt dat Europa van alle overheden de meeste in vloed heeft. EU-commissaris Margot Wall- ström (Communicatie) vindt deze indruk reden tot zorg: „We moe ten duidelijker uitleggen dat de Eu ropese interne markt en de euro de beste bescherming zijn in de huidige crisis." De EU-commissaris vindt het een taak voor de nationale en regiona le overheden om Europa te verdui delijken. De meeste Nederlanders vinden de nationale en regionale politici namelijk het geschikst om uit te leggen wat de gevolgen zijn van EU-besluiten. Maar weinigen vinden dat Europarlementsleden dat het beste kunnen. De enquête is overigens een harde waarschuwing voor het Comité van de Regio's. Dat adviesorgaan blijkt onbekend bij 95 procent van de ondervraagden. Het comité is de spreekbuis voor lokale en regionale overheden. De Raad van de Europese Unie en de Europese Commissie zijn soms verplicht advies te vragen aan het Comité van de Regio's. KHARTOEM - President Omar" Al-Bashir van Sudan maakt zich ogenschijnlijk geen zorgen om een internationale strafzaak die hem boven het hoofd hangt wegens ge nocide en oorlogsmisdaden. Van daag maakt het Internationale Strafhof bekend of er een arresta tiebevel tegen Al-Bashir komt. Gisteren toonde de president zich zingend en dansend aan een dui zendkoppige menigte bij de ope ning van een damproject in Noord-Sudan. Al-Bashir hoeft niet te vrezen aan het Strafhof te wor den uitgeleverd, want Sudan heeft gezegd de jurisdictie van het hof niet te erkennen. „Als ze hun be sluit presenteren, zeggen we tegen hen dat ze het in water kunnen stoppen en opdrinken", zei Al-Bas hir tegen de menigte, een beledi gende Arabische zegswijze gebruik end. Toehoorders staken een pop in brand die aanklager Luis More no Ocampo moest voorstellen en stampten op de verkoolde resten. Functionarissen van het regime hebben al gewaarschuwd voor 'spontane' uitbarstingen van volks woede als de rechters het verzoek van Moreno Ocampo om een ar restatiebevel inwilligen. De aanklager liet gisteren weten dat hij meer dan dertig getuigen heeft die zullen verklaren dat Al-Bashir de leiding had over een campagne die erop was gericht drie Afrikaanse stammen in de Su danese regio Darfur uit te roeien. In 2003 brak in Darfur oorlog uit nadat stamleden in opstand waren gekomen tegen wat zij zagen als discriminatie en verwaarlozing door de regering in Khartoem, die wordt gedomineerd door Arabie ren. Tot nu toe vielen zo'n drie honderdduizend doden en raak- ten 2,7 miljoen mensen ont heemd. De actie is geldig van maandag 23 februari tot en met zaterdag 7 maart 2009, maximaal 1 bon per betalende klant en voorzien van postcode. Niet geldig bij aankoop van cadeaubonnen en bij bestedingen in ons Tuincafé. Kijk op www.intratuin.nl voor onze volledige actievoorwaarden. Deze bon is alleen geldig bij: Breda Terheijdenseweg 296, (Hoek Noordelijke rondweg). Donde'rdag koopavond. Halsteren Halsterseweg 65A (afslag Bergen op Zoom Noord, 4de stoplicht rechts). Donderdag en vrijdag koopavond. Koudekerke Provinciaalseweg tussen Vlissingen en Koudekerke. Donderdag en vrijdag koopavond, www.intratuin.nl hall# lente Gratis violen Bij besteding vanaf €5.- en tegen inlevering van deze bon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7