Duitsers doen stemmachine in de ban Rusland: raketschild en Iran niet koppelen if Mexicaanse steelt baby en doodt te hulp schietende zus Gegijzelden Fare spraken met Tanja Nijmeijer Stadsarchief Keulen ingestort Kim de Gelder bekent moord op oude vrouw Sean Penn op de bres voor Harvey Milk Day Superjumbo's Qantas aan de grond gezet Mannen krijgen stijve van rotte eieren PvdA wil actie tegen meer kolonisten Israël Stemmen moet voor iedere burger volledig controleerbaar zijn. 6 I Woensdag 4 maart 2009 PZC KEULEN - Brandweerlieden doorzoeken de ravage brengen. Drie mensen uit naburige panden die aan als het grootste stadsarchief ten noorden van die gisteren is ontstaan nadat het stadsarchief deels instortten, worden nog vermist. Mogelijk is de Alpen en beschikt naar eigen zeggen over van Keulen instortte. De meeste aanwezigen in de ramp veroorzaakt door de aanleg van een me- 65.000 oorkonden, 104.000 plattegronden en het moderne pand konden zich in veiligheid trolijn onder het pand. Het archief prijst zichzelf een half miljoen foto's, foto Rolf Vennenbernd/EPA BRUSSEL - Kim de Gelder, de Belg die in januari een bloedbad aan richtte op een kinderdagverblijf bij Dendermonde, heeft bekend een week eerder een bejaarde vrouw te hebben omgebracht. Dat heeft zijn advocaat gisteren ge zegd. Kort na zijn daad bij het kin derdagverblijf werd De Gelder al met de moord in verband ge bracht. Maar tot nu toe ontkende hij. SAN FRANCISCO - Sean Penn wil de Amerikaanse staat Californië ertoe bewegen de geboortedag van Har vey Milk, 22 mei, officieel te erken nen als herdenkingsdag. Harvey Milk is de in 1978 vermoorde ho moseksuele politicus die door Penn werd vertolkt in de film 'Milk'. De rol leverde Penn onder meer de Oscar voor beste acteur op. Milk was de eerste openlijk ho moseksuele politicus in de VS. Harvey Milk CANBERRA - De Australische lucht vaartmaatschappij Qantas heeft al zijn drie Airbus A38o-vliegtuigen aan de grond gezet. De gloednieu we superjumbo's hadden techni sche problemen. In een toestel werd tot twee keer toe een brand- stoflek ontdekt. Ook vertoonde het landingsgestel kuren. In de an dere twee toestellen bleken de brandstofmeters niet naar behoren te werken. NAPELS - De geur van rotte eieren laat mannen bepaald niet onbe roerd. Volgens wetenschappers uit Napels veroorzaken ze een erectie. De stank wordt veroorzaakt door waterstofsulfide. Dat zorgt ervoor dat de zenuwen in de penis zich ontspannen en de bloedtoevoer ge stimuleerd wordt. De wetenschap pers hopen een rivaal voor de erec tiepil Viagra te ontwikkelen. DEN HAAG - Minister Maxime Ver hagen (Buitenlandse Zaken) moet actie ondernemen tegen plannen van Israël om het aantal joodse ko lonisten op de bezette Westelijke Jordaanoever bijna te verdubbelen. Dat zegt Tweede Kamerlid Martij n van Dam van de PvdA. Volgens Van Dam is Israël bewust van plan het internationaal recht te schen den en maakt het land zo bewust het bereiken van vrede moeilijker. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - De Duitsers zullen dit jaar in het 'superverkiezingsjaar' hun stem moeten uitbrengen met papier en potlood. Nadat eerder onder meer Nederland en Ierland de stemcomputer in de ban de den, besloot gisteren het Duitse Grondwettelijk Hof dat elektro nisch stemmen in strijd is met de grondwet. Volgens het Duitse hof zijn verkie zingen de hoeksteen van de demo cratie en moet het stemmen voor TOLUCA - Een Mexicaanse vrouw heeft bekend een elfjarig meisje te hebben gedood toen ze probeerde haar vijftien maanden oude zusje te kidnappen. De 22-jarige Nancy Nava wilde de baby voor haar eigen kind uitge ven om haar huwelijk te redden. Nava's echtgenoot was volgens haar boos omdat het stel kinder loos was. De vrouw was weliswaar zwanger geweest en had dat ook tegen haar man gezegd, maar tij dens diens verblijf in de VS kreeg ze een miskraam. Nu hij op het punt stond om terug te keren, had ze een baby nodig om aan haar man te kunnen laten zien. De elfja rige zus van de baby betrapte Nava toen die de zuigeling wilde stelen. Daarop sloeg de vrouw haar met een hamer de hersens in. De baby werd ongedeerd teruggevonden. iedere burger volledig controleer baar zijn. Een druk op de knop van een stemcomputer is dat niet. De kiezer moet er maar op ver trouwen dat het apparaat geen fou ten maakt en niet is gemanipu leerd. Met papier en potlood stopt de kiezer zijn stem zelf in een bus en kan hij na het sluiten van de stembussen het tellen bijwonen. Met die argumentatie heeft het hoogste rechtscollege van Duits land voorlopig een streep getrok ken door het elektronisch stem men. Softwarespecialist Ulrich Wiesner en zijn vader, politico loog loachim Wiesner, vroegen de rechter vier jaar geleden om een oordeel. „Ik weet hoe makkelijk je apparaten kunt manipuleren, dat MADRID - Rusland wil met de Vere nigde Staten praten over Ameri kaanse plannen voor een raket- schild in Oost-Europa. Maar de kwestie staat los van het Iraanse nucleaire programma. Dat heeft de Russische president Dimitri Med- vedev gisteren laten weten. Hij reageerde op een nieuwsbe richt dat de Amerikaanse presi dent Barack Obama beide kwes ties wil koppelen. Medvedev zei tij dens een persconferentie in Ma drid dat een dergelijke ruil 'niet productief is. De krant The New York Times meldde eerder op de dag dat Oba ma zijn Russische ambtgenoot heeft aangeboden af te zien van de bouw van het raketschild. Als te genprestatie moet Moskou de Amerikanen helpen de ontwikke ling van Iraanse langeafstandsraket- ten te verhinderen. Een Amerikaanse topfunctionaris risico mag je bij verkiezingen niet lopen", zei een tevreden Wiesner junior gisteren. Duitsland beleefde in 1999 op klei ne schaal de primeur van het elek tronisch stemmen. De Nederland- sche Apparatenfabriek Nedap le verde later stemapparaten waar mee twee miljoen Duitsers hun stem uitbrachten tijdens de Bonds dagverkiezingen van 2005. „Voor ons is Duitsland natuurlijk een in teressante groeimarkt", reageert Matthijs Schippers van Nedap in Na Nederland Ierland heeft ook Duitsland de stemcomputer in de ban gedaan. Het proces is niet volledig te controleren door iedere burger. heeft de brief drie weken geleden in Moskou overhandigd. Een woordvoerster van Medvedev er kende dat de president een brief van Obama heeft ontvangen, maar ontkende dat daarin een dergelijk aanbod staat. Volgens de zegs vrouw is Obama's brief een reactie op een eerder schrijven van Med vedev. Obama's voorganger George Bush wilde onderscheppingsraketten plaatsen in Polen en een begelei dend radarsysteem in Tsjechië. Het raketschild moet de VS en bondgenoten beschermen tegen ra- ketaanvallen met mogelijk nucleai re lading uit 'schurkenstaten' als Iran. Moskou is er fel op tegen en be schouwt het schild in zijn huidige vorm als een offensief wapen. Rus land wil wel eventueel samen met de Amerikanen aan een dergelijk project werken. Groenlo enigszins teleurgesteld. „Maar het hof heeft niet uitgeslo ten dat er in de toekomst per stem apparaat gestemd mag worden. We zullen moeten zorgen dat een elektronisch uitgebrachte stem voor de burger controleerbaar is." Hoewel Schippers benadrukt dat het niet om computers gaat die een virus kunnen hebben, maar om elektronische apparaten, toon den computerexperts in Neder land en Duitsland eerder aan dat de machines in korte tijd manipu leerbaar zijn. Duitsers kiezen dit jaar een nieu we Bondsdag en moeten stemmen voor het Europees Parlement. Ook zijn er vier deelstaat- en meerdere gemeenteraadsverkiezingen. BOGOTA - De drie Amerikanen die vijf jaar lang door de linkse gueril- labeweging Fare in Colombia wa ren ontvoerd, hebben daar met de Nederlandse Tanja Nijmeijer ge sproken. Ze omschrijven Nijmeijer als iemand die 'alle Farc-bullshit' vertelt en die nauwelijks kan ade men zonder iets anti-Amerikaans te uiten. Dat schrijven de drie in een net uitgekomen boek over hun ervarin gen, getiteld Out of Captivity (Uit de Gevangenschap). „Ze zag er op haar plek buitengewoon niet uit in een Farc-uniform", aldus Keith Stansell in het boek. Het beeld van de Nederlandse komt volgens hem overeen met wat hij in de pers over haar had gelezen. De Neder landse vecht waarschijnlijk al een jaar of zes mee met de guerrillabe weging. Nijmeijer was de enige binnen de Fare die behoorlijk En gels sprak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6