Duurzaam ondernemen als remedie tegen de crisis duurzaam Burgemeester A.J. Huisman zal op donderdag 5 maart in het gemeentehuis te Kruiningen de aftrap geven voor de cursus 'Duurzaam Ondernemen Rei- merswaal'. Deze cursus voor on dernemers is al in veel Zeeuwse gemeenten succesvol verlopen. In Tholen wordt op woensdag 11 maart al de derde cursus afge rond. Speciale gast daarbij is ge deputeerde Marten Wiersma van economie en milieu. Alleen al in Tholen hebben inmiddels negen tig bedrijven de cursus succesvol afgerond. Duurzaam ofwel Maat schappelijk Verantwoord Onder nemen lijkt in deze crisistijd dé overlevingstechniek. Uiteraard is één van de deelnemers in Rei- merswaal het bedrijf Van der Endt-Louwerse uit Yerseke, win naar van het Ei van Columbus 2008. MIDDELBURG - Duurzaam is ge woon doen! Het was de titel van het succesvolle MVO-Event (Maatschap pelijk Verantwoord Ondernemen) dat de provincie Zeeland een jaar gele den organiseerde in Goes. Karla Peijs gaf eind november in Tholen de af trap voor het vervolg, tijdens de ver nieuwde cursus 'Duurzaam Onderne men' voor bedrijven. De oorspronke lijke cursus is in 2005 ontwikkeld door de Provincie Zeeland en de Stichting Stimular, met dertig deelne mende ondernemers. Deze cursus leg de in 2006 beslag op het Ei van Co lumbus. Vele bedrijven in de gemeenten Tho len, Goes, Middelburg, Veere, Noord-Beveland, Terneuzen en Bor- sele hebben de cursus Duurzaam On dernemen in de afgelopen jaren ge volgd. Ook buiten Zeeland is deze cursus inmiddels een succes en het is dan ook geen toeval dat de ondeme- mersaftrap van het internationale pro ject 'Duurzaam is gewoon doen!' in Tholen plaatsvond. De MKB-Milieu- barometer wordt in het project ver der uitgewerkt tot een Duurzaam heidsbarometer en ervaringen wor den beschikbaar gesteld aan meer be drijven. De Europese organisatie In- terreg Vlaanderen-Nederland heeft voor drie jaar subsidie verleend. Alles draait in het project om de stimule ring van duurzaam ondernemen in het Zeeuwse en Vlaamse bedrijfsle Karla Peijs, tijdens de aftrap in Tholen. De cursus 'Duurzaam Ondernemen Reimerswaal' start donderdag 5 maart. Foto: cluofoto ven. Ondernemen met oog voor men sen, milieu en meerwaarde: de drie P's: People, Planet, Profit. Al deze Zeeuwse en Vlaamse deskundigheid wordt samengebracht, uitgewisseld en versterkt. Het project wordt in 2011 afgesloten met een tweede MVO-Event, georganiseerd door de provincies Oost- en West-Vlaande ren in combinatie met de provincie Zeeland. Laatste cursus De afsluitende cursus in Tholen op woensdag 11 maait gaat eind van de middag over in een duurzame net werkbijeenkomst waarbij behalve de cursisten ook oud-cursisten en andere belangstellende ondernemers (aanmel ding via de gemeente) welkom zijn. Publiekstrekker Ruud Koornstra van Tendris houdt vanaf 17.00 uur een presentatie. Duurzaamheid een belemmerende factor bij het ondernemen? Welnee, je kunt er schatrijk mee worden! Duurzaam ondernemer Ruud Koorn stra (42) vertelt zijn succesverhaal. Duurzaamheid, weet Ruud Koorn stra, staat voor veel mensen nog steeds gelijk aan minder: zet de ka chel laag en trek een trui aan'. Voor hem niet. „Duurzaamheid is voor mij handelen vanuit overvloed. Want duurzaam ondernemen biedt onein dig veel kansen, voor een betere we reld én voor de ondernemer. Dat weet ik uit ervaring." Koornstra ver diende zijn eerste grote geld als tv-producent. Samen met jeugd vriend Friedwart Barfod produceerde hij programma's als Lingo en Villa Fel- derhof. Toen het bedrijf in 2000 werd verkocht, was hij in één klap multimiljonair. „Daar zat ik, 36 jaar, een heleboel geld op de bank, werk loos." Het maakte hem geen vrolijker mens. Sterker: toen hij met zijn pas aangeschafte BMW (de duurste auto die hij kon vinden) de garage uit reed, voelde hij zich doodongeluk kig. „Ik ben langs de A28 gestopt, heb mijn oude kompaan gebeld en ge vraagd: wat gaan wij met de rest van ons leven dóen?" Tendris De kameraden keken om zich heen, constateerden dat het 'een zootje' is in de wereld en besloten daar iets aan te veranderen. Samen met een derde kompaan, Frans Otten, begonnen ze Tendris, een 'initiëringsmaatschappij' voor duurzame producten. Achterlig gende gedachte was geld te verdienen door goed te zijn voor mens, natuur en milieu. Tendris zette een 'Willy Wortel-achtige werkplaats' neer, waar een bevriende ingenieur revolutionai re apparaten ontwikkelde. Zoals een brandstofbespaarder waarmee een au to 30 procent zuiniger gaat rijden. De conservatieve industrie bleek er geen boodschap aan te hebben. „Toen rea liseerden we ons dat we bij de eindge bruiker moesten zijn. Die zou wél de waarde inzien van dingen die duurza mer én goedkoper zijn." De doorbraak kwam met de liberalise ring van de energiemarkt. Het drietal is onder de naam Durion groene stroom gaan aanbieden voor minder geld dan grijze; voor het eerst in de geschiedenis werden consumenten be loond voor een duurzame aankoop. Hoe dat kon? Onder meer doordat Durion geen miljoenen besteedde aan advertentiecampagnes, en vanaf het begin efficiënt was opgezet. „We de den alles via telefonische verkoop, we hadden 1.200 man in callcenters. In twee weken konden we de hele pro vincie Zeeland bereiken. Het leverde in één jaar 200.000 klanten op." En toen de onderneming in 2005 werd verkocht aan een Engels energiebe drijf, stonden er opnieuw vele miljoe nen euro's op de bank. Geld dat werd geïnvesteerd in andere duurzame pro jecten. Greencard Nieuwe successen boekt' Tendris in middels met de VisaGreencard (de creditcard die de C02-uitstoot van aankopen compenseert) en de super- zuinige Pharox-lamp. En er zijn meer plannen. „We hebben een technolo gie ontwikkeld waardoor je vijftig procent meer energie uit een zonne paneel kunt halen. Dat moet leiden tot producten als de Solar Speedboat en een hybride Hummer (op zon- ne-energie en biodiesel) die 1 op 50 rijdt. Duurzaam ondernemen is een manier van kijken. Als je doorhebt hoe dat tot een betere wereld kan lei den, zie je steeds meer mogelijkhe den", aldus Koornstra. De nieuwe cursus in Reimerswaal be staat uit vier lessen van ongeveer drie uur en kost 200 euro per bedrijf, in clusief het gebruik van de MKB-Mi- lieubarometer: een internetapplicatie waar inmiddels meer dan 200 Zeeuw se bedrijven mee werken. Aanmel ding, via de gemeente Reimerswaal, is nog mogelijk. .unvw,duurzmmkgawjqonAo.en^f:^_

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62