Meer dan groen alleen Rendement door duurzame vernieuwingen Ben er morgen nog! syntens 08 Ben er morgen nog! Een duurzaam beleid is meer dan 'groen' of 'milieu'. Als mededirecteur van Transport- en containerbedrijf Wielemaker uit Middelburg heeft Ronald Wiele maker zeker oog voor deze twee aspecten. Maar een langlopende, goede relatie met opdrachtge vers, toeleveranciers en klanten valt bijvoorbeeld ook onder duur zaamheid. Wielemaker BV is een familiebedrijf. De broers Ronald en Jasper zijn de vierde generatie en vormen met compagnon John den Hollander de directie. De be langrijkste activiteit is de inzame ling en het transport van vooral bedrijfsafval. Daarnaast richt Wie lemaker BV zich op algemeen ver voer met de Benelux als werkge bied en Zeeland als zwaartepunt. Verder is het bedrijf actief in de trans- portlifting zoals bouwmaterialen en 'scheepscontainers. Jaarlijks verbruikt Wielemaker BV erg veel dieselolie; daar hoort onher roepelijk een forse C02-uitstoot bij. Ronald Wielemaker begrijpt dat men sen zich afvragen hoe het bedrijf toch duurzaam kan zijn. „Wij laten ons bij elke vernieuwing van ons uitgebreide wagenpark ook leiden door het mi lieu. Wat is de laatste ontwikkeling voor motoren, hoe kunnen we de uit stoot van C02 en fijns tof verder redu- Daarnaast is de bedrijfsvoering gericht lometers. De planners werken niet rechtlijnig, maar circulair en hebben oog voor alternatieve routes en ladin gen. Wagens zijn daardoor ook op de terugweg vaker beladen. Het maxi maal benutten van het laadvermogen spaart op termijn ritten uit. En als de opbouw van de combinatie zo licht is, dat daardoor meer laadvermogen benut kan worden, blijf je ook de con current voor. Duurzaamheid ziet Wielemaker ook in een goede relatie met opdrachtge vers, (toe)leveranciers en klanten. „Ons beleid richt zich op samenwer king en structurele relaties, liever dan winstmaximalisatie. Wij menen dat je daar verder mee komt, in ons geval al 93 jaar." Wielemaker was dan ook ze ker bereid om mee te doen aan de kenniscluster Logistiek Zeeland die Syntens het afgelopen jaar heeft opge zet. „Wielemaker BV is binnen Logis tiek Zeeland een voorbeeldbedrijf', meent innovatieadviseur John Schelle- kens. „De inhoudelijke inbreng was, met de achterliggende ervaringen in strategische duurzaamheid, van groot belang. De mensen van Wielemaker BV kijken over de grenzen van het ei gen werkgebied heen én zijn toe komstgericht." Syntens heeft al een aantal jaren con tact met het bedrijf. Schellekens: „Wat Syntens voorstaat in duurzame, strategische ontwikkelingen, doet Wielemaker al vier generaties lang. Bij de ondersteuning in de ontwikke ling van het bedrijf en in onze klank bordfunctie heeft de directie aan een half woord genoeg. En duurzaamheid is dè uitdaging voor het bedrijfsleven, juist in deze tijd." Ronald Wielemaker is geïnterviewd voor de Syntenspublicatie Ben er morgen nog. „Die titel past ons wel. Want bij elke beslissing telt voor ons mee dat we over vijf jaar nog steeds achter die beslissing willen staan." www.syntens.nl wmv. wielemaker. nl op het beperken van 'leeg gereden' ki- Ronald Wielemaker. Foto: Fotostudio Maarten Dings Adri Bout van Seafarm. Foto: Fotostudio Maarten Dings MKB-ondernemers die duur zaamheid in hun bedrijf be langrijk vinden, kunnen in dit boekje inspiratie opdoen. Het staat vol met praktische voorbeel den van collega-ondernemers die hun ideeën over duurzaamheid hebben uitgewerkt. 'Ben er morgen nog!' gaat over de MKB'er die kiest voor een duurzame relatie met klanten en leveranciers om dat hij of zij er morgen ook nog wil zijn. Deze ondernemer heeft oog voor een duurzaam beleid en pro beert waar mogelijk duurzaamheid strategisch in te voeren. En dat blijkt positief te werken. Het resultaat toont aan dat het evenwicht tussen 'people', 'planet' en 'profit' wel degelijk meer van alles zijn. De lange termijn plan- Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.syntens.nl E-mail: middelburg@syntens.nl ning van deze bedrijven richt zich niet alleen op de voortzetting van de eigen bedrijfsvoering, maar ook op de leefbaarheid van de planeet. Door duurzaam te innoveren. De MKB- ondernemer die kiest voor continuïteit en vernieuwing, staat meestal midden in de lokale en regio nale samenleving. Voor hem geen 'outsourcing' naar verre oorden zoals multinationals dat doen, maar een ver bintenis die stoelt op samenwerking, Een vernieuwde, zelfontwor pen overdekte viskwekerij waarin een breed spectrum aan innovatieve technieken verwerkt is. Ruim vier jaar nadat directeur Adri Bout het roer omgooide, is Seafarm in Kamperland de duur zame tarbotkwekerij waar peop le, planet en profit zijn verenigd. De resultaten van de vernieuwde in steek zijn indrukwekkend. Het ener gieverbruik is met tachtig procent ge daald, er is nog maar een vijfde aan ar beidsinzet nodig, de tarbot is vrij van medicijnen - ook antibiotica, de voe ding is gehalveerd terwijl de vis twin tig procent harder groeit. De nieuwe kwekerij heeft 5.500 m2 innovatief vermogen, kennen en ge kend worden. Dat netwerk, die conti nuïteit en bereidheid tot vernieuwen, kunnen wel eens dè duurzame kracht worden in deze kredietcrisis. Want wie is geslaagd? Degene die er mor gen ook nog is. Syntens zet aan tot succesvol innove ren en versterkt liet innovatievermo gen van ondernemend Nederland. Daarmee levert ook Syntens een actie ve bijdrage aan duurzame groei. wateroppervlak, verdeeld over 160 lange, smalle bassins in etagebouw waar de platvissen in relatief ondiep 'stromend' water zwemmen. Adri Bout:. „In de oude situatie met de gangbare werkwijze was het moeilijk om een goed rendement te behalen. De vis groeide langzaam, er waren te veel handelingen waarvoor veel men sen nodig waren." Bout heeft de nieuwe kwekerij zelf in 3D ontworpen. Zijn uitgangspunten waren minder kranen, leidingen, be wegende delen, arbeid en kosten, ter wijl hij het welzijn van de vis voorop stelde. „Betere waterkwaliteit en min der stress; het is logisch dat een vis zich dan prettig voelt", zegt Bout. „En dus zuiveren wij nu het water Deze innovatiereis, onder leiding van Murk Peutz, regiodirecteur Zuid Syn tens, leidt van Wielemaker in Middel burg en Seafarm in Kamperland via Brabant en Zuid-Limburg naar Venlo en beschrijft bedrijven die stuk voor stuk sterker zijn dankzij duurzaam heid. Bent u nieuwsgierig geworden hoe anderen duurzaamheid aanpakken Het boekje is gratis te downloaden op: www.syntens.nl/benermorgennog acht keer per uur in plaats van een keer. Daarmee verdwijnen urine en andere afvalstoffen en is het water nu zo schoon dat parasieten het mijden. Onze vissen zijn zeer gezond." Innovatieadviseur Willy Reijniers kent Adri Bout al enige jaren en heeft de omslag van het bedrijf van dichtbij gevolgd. „Adri is iemand die gaat me ten om te weten. Daarbij gaat hij in proefprojecten bewust over grenzen heen om te zien wat er gebeurt. Op die manier weet hij wat kan en wat niet haalbaar is, en stemt hij daar zijn bedrijfsvoering op af. Bovendien zit Adri vol ideeën. Het is altijd inspire rend om met hem te overleggen. Waar nodig kan ik vervolgens met voor hem interessante mensen of ken nisinstituten komen. En daar volgen iedere keer weer nieuwe ideeën en plannen op." „Seafarm is op alle fronten duurzaam bezig", vervolgt Reijniers. „Het is een grootschalige, rendabele kwekerij geworden die betaalbare, gezonde vis voortbrengt. Ondanks de intensieve waterzuivering weet Seafarm toch te besparen op energie. De medewer kers hoeven geen zware arbeid meer te verrichten." Adri Bout: „Een robot haalt de vissen uit het water, waarna ze automatisch worden geteld, gewogen en gesor teerd. Automatisering speelt bij ons een grote rol." www.syntens.nl uww.seafann.nl Muii Peut*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60