'Zonder loonmatiging geen herstel' Sigarettensmokkel groeit door hoge accijns 'Vliegtaks kostte al 900.000 reizigers' Geld voor stroom uit getijdecentrales Burgers melden id-fraude Schatkist mist jaarlijks zo'n tweehonderd miljoen euro. Topman KLM hoopt dat heffing sneuvelt bij bestrijding crisis. Meldpunt krijgt vijftig reacties binnen in twee maanden. Weer vastgoedmakelaar geliquideerd PZC Woensdag 4 maart 2009 5 BUSSUM - De mail die gistermorgen in Bussum in zijn auto is doodgeschoten, is de 45-jarige Neder landse vastgoedhandelaar Peter Petersen. Dat hebben betrouwbare bronnen gemeld. De man werd rond 10.00 uur pal voor hotel Jan Tabak ge liquideerd. De dader of daders zijn nog voort vluchtig. Het incident lijkt een onvervalste liqui datie, maar de politie heeft dat niet bevestigd. Petersen, die ook wel 'Dikke Peter' werd ge noemd, deed vroeger zaken met de in november 2005 vermoorde Kees Houtman, ook vastgoed handelaar. Houtman is volgens het Openbaar Mi nisterie (OM) een van de afpersingsslachtoffers van Willem Holleeder geweest. De eveneens geli quideerde vastgoedmagnaat Willem Endstra heeft voor zijn dood nog aan de politie verklaard dat Holleeder zowel Houtman als Petersen af perste. foto Jan Honing/ANP DEN HAAG - „Loonmatiging? Dat woord kennen we hier helemaal niet." Paulus Plas, woordvoerder van de Vakcentrale FNV, zegt het half serieus. „Onze vroegere voor zitter Johan Stekelenburg heeft: eens gezegd dat we dat woord als FNV'ers uit ons vocabulaire heb ben verbannen omdat anderen het ons voortdurend in de mond willen leggen." Ook nu weer. Minister Donner wil dat de vak bonden akkoord gaan met forse loonmatiging of zelfs de nullijn (ook geen inflatiecorrectie). Dat DEN HAAG - Voortaan komt ook stroom die is opgewekt door mid del van getijdebewegingen in aan merking voor subsidie van het mi nisterie van Economische Zaken. Dat is gunstig voor de exploitatie van de nog te bouwen getijdecen trales in de Total-steiger bij Borsse- le en op de Brouwersdam. Minister Maria van der Hoeven (CDA, Economische Zaken) zei dat gisteren tijdens een Kamerde bat over duurzame energie. De gemeente Borsele en een groot aantal andere partijen had er per brief om gevraagd. PvdA, Chris tenunie, SGP en GroenLinks dron gen er bij de minister op aan ook stroom uit getijdenbewegingen te subsidiëren. Te meer omdat subsi die voor waterkrachtcentrales wel mogelijk wordt. Van der Hoeven: „Getijde-energie hoort erbij en komt voor subsidie in aanmer king." moet voorkomen dat de inkomens verschillen tussen werkenden en gepensioneerden te groot worden. De meeste pensioenen worden im mers de komende vijfjaar niet ver hoogd. Loonmatiging verbetert de concurrentiepositie van bedrijven en maakt geld vrij voor extra inves teringen in de economie, zegt Don ner. De werkgevers denken er net zo over, maar roepen het minder hard om de sfeer tussen de sociale partners niet te verpesten. De FNV wil wel praten over 'ver antwoorde loonontwikkeling'. Plas: „Dat is nog steeds een stij ging van 3,5 procent, maar we leg gen dat niet centraal op. Onder handelaars moeten per bedrijf of sector kijken wat verantwoord is." Vorig najaar kwamen de vakbon den met een looneis van 3,5 pro cent, maar dat waren andere tij den. Toen ging men nog uit van een inflatie Van bijna 3 procent en economische groei in 2009. „We leven inmiddels in een vol strekt andere wereld. Het Centraal Plan Bureau gaat nu uit van 1 pro cent inflatie in 2009. 'Zonder loon matiging dreigen de reële lonen dit jaar met ruim 2 procent te stij gen en dat zou ronduit krankzin nig zijn", zegt de Tilburgse eco noom Sylvester EijfFmger. Hij is bepaald niet de enige die er zo over denkt. Vijf andere toonaan gevende collega's pleitten vorige week al voor vergaande loonmati ging- Volgens hen is loonmatiging no dig om uit de problemen te raken. Eijffinger: „Er is meer nodig, maar zonder loonmatiging komen we nergens." DEN HAAG - Opsporingsdiensten hebben vorig jaar 10,7 miljoen pak jes illegale sigaretten onderschept, waarmee voor 32 miljoen euro aan accijns en btw werd ontdoken. Dat is meer dan het dubbele van 2007, toen 4,5 miljoen pakjes in be slag zijn genomen, blijkt uit cijfers van het ministerie van Financiën. Of de omvang van de sigaretten smokkel even sterk is toegenomen of dat alleen meer smokkelaars te gen de lamp zijn gelopen, durfden de douane en de opsporingsdienst FIOD-ECD niet te zeggen. Volgens de tabaksfabrikanten zijn de in beslag genomen partijen slechts het topje van de ijsberg. De koepel van Nederlandse tabaksfa brikanten Stichting Sigaretten In dustrie (SSI) schat dat één op elke tien gerookte sigaretten in Neder land is gesmokkeld. Dat is bere kend op basis van leeggerookte si garettenpakjes die in de horeca en op festivals achterblijven en wor den verzameld en geteld. Uitgaan de van die taxatie mist de schatkist jaarlijks zo'n tweehonderd mil joen euro aan accijns en btw op smokkelsigaretten, aldus SSI-voor- zitter Willem Jan Roelofs. Overi gens blijkt de opgespoorde smok kelwaar onderhevig aan pieken en dalen. Zo werden in 2000 meer dan zeventien miljoen pakjes on derschept. De onderschepte sigaretten voor de Nederlandse markt waren vorig jaar nagenoeg allemaal Chinese na- maakmerksigaretten. De namaaksi- garetten bevatten volgens de merk fabrikanten een hoger gehalte aan cadmium en lood in de tabak, en zijn daardoor extra gevaarlijk voor de gezondheid. De FIOD-ECD stuurde vorig jaar 25 zaken door naar justitie. In der tien zaken kon geen vervolging worden ingesteld, omdat de da ders niet te achterhalen waren, al dus een woordvoerder. Justitie neemt de aangebrachte zaken wel in behandeling, maar sigaretten smokkel op zich is geen prioriteit, laat een woordvoerder van het mi nisterie weten. „Het is pas een prioriteit als er sprake is van ge organiseerde criminaliteit." De ho ge Nederlandse accijns op sigaret ten maakt de smokkel steeds aan trekkelijker. Het Korps Landelijke Politie Diensten gaat er daarom vanuit dat smokkel zal toenemen. SAO PAULO - De invoering van de vliegtaks heeft Nederland tot nu toe 900.000 passagiers gekost. De ze reizigers zijn uitgeweken naar vliegvelden waar ze geen extra luchtvaartbelasting hoeven te beta len, dat zijn vooral luchthavens in België en Duitsland. Dat heeft KLM-directeur Peter Hartman gisteren in Brazilië ge zegd tijdens een bezoek aan vlieg tuigfabrikant Embraer. De topman van KLM rekent erop dat afschaf fing of verlaging van de vliegtaks onderdeel is van het pakket crisis maatregelen dat het kabinet deze weken bespreekt om de economie op gang te krijgen. „Het zou me verbazen als dit er niet tussen zit." Hartman zei dat binnenkort onder zoek plaatsvindt waaruit blijkt dat de Nederlandse economie 1,2 mil jard euro omzet misloopt door de vliegtaks. Werkgeversorganisatie VNO-NCW sprak zich in Brazilië ook nogmaals uit tegen de vlieg taks. „Schaf het af, zo snel moge lijk", zei een woordvoerder. „Het is een onzinnige maatregel." Het be drijfsleven waarschuwt dat de be lasting uiteindelijk ten koste kan gaan van werkgelegenheid in de luchtvaartbranche. DEN HAAG - Het meldpunt identi teitsfraude van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft in de eerste twee maanden van zijn be staan vijftig meldingen binnen ge kregen van gedupeerde burgers en bedrijven. Het gaat om bankreke ningen die geplunderd zijn, pro ducten die op andermans naam zijn gehuurd of gekocht, maar ook om foute registraties in overheids- registers. Dat meldt een woordvoerder van het ministerie. Het meldpunt is op gericht om zicht te krijgen op de omvang van identiteitsfraude in Nederland. Daarnaast zorgt het meldpunt ervoor dat verkeerde re gistraties in overheidsregisters zo als de basisadministratie van ge meenten of politieregisters zo snel mogelijk worden hersteld. De meeste meldingen tot nu toe betroffen fraude met bankpassen en bankrekeningen, waarbij frau deurs geld van andermans reke ning afhalen of creditcards op de naam van een ander aanvragen. Ook zijn er regelmatig meldingen over fraude met gestolen of vermis te identiteitskaarten. De fraudeurs gebruiken die identiteitskaarten om auto's en hijskranen op ander mans naam te huren. De gedupeer den merken dit vaak pas als er een voor hen onbekende rekening op de mat ligt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5