Nog steeds een neerwaartse spiraal barometer 07 CIJFERS Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen Hcja UT J Lilianne van der Fia Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ ZadelhofF Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten "Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Joris Jansen Auberge Des Moules Gewoon doorgaan en niet zeuren. Het zal niemand verwonde ren dat in deze tijden van zwaar weer ook de experts in Zuidwest Nederland niet erg veel vertrouwen hebben in onze eco nomie. Op onze onvolprezen op timist Rob Franken na, die met zijn 8 toch weel veel kansen ziet voor onder andere een ethische loutering, duiken de cijfers deze maand dik onder de 6. Dat alles leidt tot een gemiddelde van 5,2. En dat is weer drietiende punt la ger dan vorige maand. Joris Jansen: 6 Blijf doen waar je goed in bent Het is nu eenmaal zo, de omzet in de sector restaurants staat zwaar- onder druk. Een onderzoek dat in opdracht van het bedrijfschap Horeca en Cate ring is gedaan, spreekt over een da ling van 5,3% omzet voor deze sec tor. De vrees bestaat dat dit slechts het begin is. Het bestuur van de sec tor restaurant van Koninklijke Hore ca Nederland verneemt vanuit meer dere kanten alarmerende berichten. Ook vanuit gerenommeerde bedrij ven die alles goed voor elkaar leken te hebben. Of dit alles nu puur als oor zaak de crisis heeft is nog maar de vraag .Als ik lees dat een pas opgestart bedrijf failliet gaat en in dezelfde zin staat dat het de keuken voor 1,2 mil joen heeft laten verbouwen, dan vraag ik mij af hoe hij deze investe ring ooit bij elkaar had kunnen koken met of zonder crisis? En zo zijn er nog veel voorbeelden te bedenken. Zo'n crisis is zorgwekkend maar zorgt er ook voor dat de creatieve onderne mer in ons naar boven komt. Blijf doen waar je goed in bent, blijf alert en let op details die je onderscheiden. Het moet, ondanks de tegenvallende cijfers maar eens afgelopen zijn met het negativisme. Gewoon doorgaan en niet zeuren Lilianne van der Ha: 5,5 EU onderhandelt niet goed Het lijkt erop dat de export van onze land- en tuinbouwproducten min of meer tot stilstand komt. In de WTO- onderhandelingen maken de EU- on derhandelaars afspraken over vrijhan del, afbouw van de- vangnetten voor de landbouw, maar niet over de bijko mende normen zoals dierenwelzijn en milieu, waaraan producten moe ten voldoen die in Europa worden in gevoerd. Deze houding haalt de con currentiepositie van onze landbouw onderuit en maakt onze sectoren kwetsbaar. Het kan niet zo zijn dat ze onze handen op de rug binden en daarna in de boksring van de vrije markt zetten. Geert van der Horst: 5 De kunst van het zoeken van lichtpuntjes De stroom aan negatieve berichten over de huidige economische ontwik- 12-'08 01-'09 02-'09 03-'09 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 8,0 8,0 7,0 8,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhof 6,2 5,5 5,0 4,5 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 4,0 4,0 4,0 4,0 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 5,0 5,0 5,0 4,0 Jan Hoppen Directeur Heja 6,0 6,0 4,5 4,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 4,0 4,0 4,0 4,0 Paul Nijskens Directeur Rewitt West-Brabant 6,5 5,5 5,0 5,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 6,0 6,0 5,5 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 5,5 5,5 5,5 5,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,0 6,0 6,0 5,8 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 7,0 6,0 7,0 6,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,8 5,5 5,5 5,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 6,5 6,5 6,5 6,0 Dre de Jong Directeur Bourgondia 5,0 5,5 6,0 5,0 GuustVerpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules kelingen wereld wijd neemt inmid dels zorgwekkende vormen aan. Ook onze regio is in een economische neergang terechtge komen. Een neer gang die qua om vang en ernst onge kend lijkt. Indien deze vergeleken wordt met de reces sie van begin jaren '80, zijn er overi gens belangrijke verschillen. De in flatie is dit keer veel lager en het zelfde geldt voor de rentestanden. Ook is de werk loosheid op een structureel lager ni veau gekomen en is de arbeidsmarkt veel flexibeler dan toen het geval was. Dit kan ervoor zorgen dat het herstel sneller zou kunnen verlopen. Boven dien komen de grote financiële dienst verleners binnenkort allemaal met hun jaarcijfers. Wanneer zichtbaar wordt hoe iedereen ervoor staat, dan kan daar ook een louterende werking van uitgaan. Het is een kunst, maar ook een must, lichtpuntjes te zoeken in de vloed van negativiteit. Guust Verpaalen: 4 Geen slachtoffer spelen Met verbazing heb ik kennis geno men van de reactie van de regering op de laatste cijfers van het CPB. In dien je maar enigszins betrokken bent bij het economische wel en wee van dit land dan kun je de gepubliceerde cijfers niet een enorme verrassing noe men. Of nu het cijfer een krimp aan geeft van min 2,5 of min 3,5, dit maakt voor de maatregelen die geno men moeten worden weinig verschil. Feit is dat als de landelijke maatrege len vertragen het ook voor lokale au toriteiten lastig wordt om hun actie plannen daarop aan te laten sluiten. Het getuigt nu juist van goed bestuur als je voorbereid bent op wat komen gaat en al diverse scenario's klaar hebt liggen. Kennelijk is het wel mogelijk snel banken te redden met vele miljar den maar is het verzachten van de im pact van deze crisis voor andere secto ren en burgers kennelijk niet voor zien van dezelfde urgentie. Compliment voor onze provincie dat we desondanks toch snel met plannen zijn gekomen. Ook in West Brabant heb ik de indruk dat velen kort op de bal zitten. Dat is het enige dat ieder een kan doen, namelijk je eigen ver antwoordelijkheid nemen. Wat kan ik doen zodat de gevolgen voor de cri sis zoveel mogelijk ingeperkt blijven? Dat is de vraag waar iedereen mee be zig dient te zijn. Niet in de slachtoffer rol gaan zitten maar in actie komen vanuit je eigen kracht, hoe moeilijk de situatie waar in je verkeert ook is. -Rob Franken: 8 Kansen voor ethische loutering Ik blijf onverminderd positief. Na tuurlijk zitten we in een crisis, natuur lijk valt dat een aantal mensen heel zwaar. Maar tegelijkertijd liggen er grote kansen voor een echte ethische loutering, meer toezicht op het finan ciële verkeer, geen gespeculeer meer met spaargeld van gewone mensen waaronder de pensioenfondsen. Want dat is ook gewoon geld van gewone mensen. En daarnaast, een enorme im puls voor scholing, voor duurzame in vesteringen, voor een noodzakelijke herschikking op de arbeidsmarkt. Wat was ik trots op onze Radius stu denten in het RTL 4 nieuws. "Crisis, wij worden er door geprikkeld om er neg harder en gemotiveerder tegen aan te "gaan". Geef mij deze jonge mensen maar in plaats van al die vol wassen doemdenkers. Willem Jonkmans: 4,5 We zullen het echt zelf moeten doen Alle maatregelen van de overheid ten spijt, voorlopig zakt de economie ver der weg. De banken komen niet echt in beweging. Bij mij komt steeds meer het geloof dat de strengere solva- biliteitseisen van de overheid krediet verlening behoorlijk verhindert. De bedrijven met kapitaalgoederen en duurdere producten, zoals woningen, commercieel onroerend goed, auto's, keukens, badkamers etc. worden hard getroffen. Afwachten is echter geen oplossing. We zullen het zelf moeten doen. Wij hebben inmiddels een z.g. niatch-team opgesteld, die op een creatieve manier eigenaren en/of huurders proberen te 'helpen bij de (dreigende) problemen. Niet altijd makkelijk, maar vaak wel verhelde rend. Verder worden we geconfron teerd met af en toe nieuwe geldstro men, bijvoorbeeld: kredietverlening tussen ondernemers onderling of be leggers, die voorheen op de beurs za ten en nu direct in bedrijven investe ren. Gelukkig zijn er ook nog secto ren, die goed tegen de stroom in roeien. Paul Nijskens: 5 Nog meer Brabant Toppen gewenst Medio februari 2009 werd het onder zoek van de BZW/regionale dagbla den gepubliceerd waaruit blijkt dat West Brabant en Zeeland hard getrof fen worden door de economische re cessie. Volgens dit onderzoek is de afnemen de investeringsbereidheid in Zeeland het hoogst met 50% van de onderne mers die niet investeren. In West Bra bant is dat percentage nog 40% ter wijl dat in Noord en Oost Brabant slechts 29% is. Wat verder opvalt is dat in West Brabant en Zeeland ook meer bedrijven dan elders naar het ontslagwapen grijpen of dat overwe gen). Het is dan ook een prima initia tief van SES West Brabant geweest om eind januari een West Brabant Top te organiseren met vertegen woordigers van de overheid, onderne mers en onderwijs. De grote opkomst en de constructieve bijdrage van ve len waren even zo vele blijken van be trokkenheid. Een vervolg op de West Brabant Top is dan ook keihard no dig om alles wat de regjo zelf kan in zetten tegen de economische recessie te mobiliseren. Het komt nu aan de positieve kracht die is opgebouwd om te zetten in concrete acties die lei den tot extra investeringen van bedrij ven, onderwijs en overheid. Daar heeft West Brabant op dit moment de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59