Ondernemer, coach en welzijnswerker Nummer één voor werkzoekenden HET REGIONALE DAGBLAD 04 welzijn uw werk ons regionale bereik WGGGNGR NieuwsMedia Het vergt als een jonge vent van nog geen 25 jaar lef om - zeker in tijden waarin het econo misch bepaald niet lekker gaat - een eigen zaak op te zetten. Pie- ter Remijn neemt nog eens een extra last op zijn schouders. In zijn nieuwe sleutelwerkplaats in het voormalige Shell-pompsta- tion aan de Koudekerkseweg in Middelburg begeleidt hij pro bleemjongeren die het stadium onderwijs al gepasseerd zijn. "Die hebben op school geen toe komst meer", zegt Remijn. "De Loods, het arbeidstrainingscen- trum waar mijn werkplaats ook onder valt, is hun laatste stro halm." door Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - Opgelapte en ge poetste scooters staan in de kleine werkplaats te fonkelen en te lonken naar een nieuwe eigenaar. Een aftand- ser exemplaar staat, half gedemon teerd, op de brug roestig en vies te wezen. Toch zal ook dit brommobiel binnenkort als stoer 'race-ijzer' tussen de andere staan. Sinds januari knapt Remijn tweedehands scooters op om ze vervolgens, zo goed als nieuw, weer te koop te zetten. Augustus vo rig jaar kocht hij het pand van een voormalig tankstation. Maanden is Remijn beziggeweest veertig jaar ach terstallig onderhoud weg te werken. "Alles was hier donker. In de kleuren groen, geel en bruin, uit de jaren ze ventig." Nu is het een weliswaar wat kale, maar lichte sleutelwerkplaats. Remijn liep al een tijdje met het idee rond om een eigen bedrijfje te begin nen. Hij werkte in loondienst, maar in zijn vrije uurtjes repareerde hij fiet sen en brommers. "Tot ik in novem ber 2007 een collega sprak die in Goes een sleutelwerkplaats voor pro bleemjongeren heeft. Hij zei dat De Loods iemand zocht die ook zo'n pro ject op Walcheren kon opzetten." Re mijn zag zijn kans en nam contact op. "Natuurlijk is het spannend om als be ginnend ondernemer meteen met pro bleemjongeren te werken, maar zon der dat project was het moeilijker ge weest om te starten. Het biedt me na melijk ook een bepaalde zekerheid." Arbeidstrainings- en coachingscen- trum De Loods heeft verschillende werkplaatsen waar jongeren die op school niet meer te houden zijn, of school zelfs al verlaten hebben, vaar digheden kunnen leren. De Loods wil op die manier voorkomen dat ze buiten de maatschappij vallen. Door ze te interesseren en een bepaald vak gebied, wil het centrum de jongeren weer terug naar de Schoolbanken krij gen of aan een baan helpen. Onder de paraplu van De Loods vallen een houtwerkplaats, een broodjeszaak, een video- en televisiewerkplaats, een smederij en een sooterwerkplaats. Die" van Remijn wordt de tweede. "De jongeren leren hier sleutelen. Ze wer ken aan opknappertjes en slopertjes. Niet aan scooters die klanten hier voor reparatie brengen. Die doe ik zelf. Si-nds de start van Remijns bedrijf, verricht Jamie er twee dagen in de week allerlei werkzaamheden. Op school wilde het,niet meer lukken. Via de werkplaatsen van De Loods moet Jamie weer de goede richting op. "Hij had er hier in het begin niet zo heel veel zin in, omdat hij graag wilde leren lassen. Ja en dat doen wij hier niet. Maar na een paar weken sleutelen wil hij niets meer liever. Wat ik zelf zie, en bij andere werk plaatsen van De Loods, is dat het in de praktijk goed werken is met die jongens. Natuurlijk moet je wat va ker achter ze aan lopen, maar het loont de moeite. Meer bedrijven zou den zich moeten aansluiten bij De Loods." Terug naar school Remijn hoopt dat door de werkerva ring in zijn werkplaats jongeren toch weer naar school willen. "Zo kun je op het Markiezaat College in Bergen op Zoom een dag in de week brom fiets- en fietstechniek volgen. Dan kun je een diploma halen en aan de slag." En als school er echt niet inzit, dan probeert De Loods een baan voor ze te vinden, want ook op de werk plaatsen werken de jongeren aan het behalën van allerlei certificaten. De jonge ondernemer heeft het wel in zich om andere mensen te helpen, zegt hij. En helemaal in het diepe wordt hij niet gegooid. "Ik heb een cursus jobcoach gevolgd en ik heb een mentor die hier elke week even langskomt om te zien of het goed gaat." "Ik ben 24, dat scheelt niet eens zo gek veel met die gasten die hier ko men. Ik denk dat ik gemakkelijker met praat dan een ouder iemand en ze ook beter begrijp." Nee, eigen lijk gaat het Remijn als vanzelf af. Waarvoor hij wel even moet slikken is de officiële start van een gemeente lijk project op 5 maart. Vanaf die da tum kunnen alle jongeren uit de ge meente Middelburg in de werkplaats komen sleutelen aan hun bolide. "Dat is een project samen met de gemeen te Middelburg en de Stichting Wel zijn Middelburg om jongeren van de straat te houden", legt Remijn uit. "Dat vind ik wel heel erg spannend, want dan krijg allerlei soorten jonge ren over de vloer." Jongens - en ook meiden, al zijn die doorgaans geen verwoede sleutelaars - kunnen onder toezicht in de werk plaats aan hun brommers werken. "De werkruimte en. het gereedschap mogen ze gratis gebruiken. Ze hoe ven alleen de onderdelen te betalen. Ook kunnen ze me vragen stellen en help ik ze bij problemen, maar ik ga niet zelf sleutelen." Volgens Remijn heeft het project enkele grote voorde len. "Allereerst houdt het de jongeren van de straat, gaan ze niet ergens rond hangen. Ten'tweede zorgen ze, als ze gaan sleutelen, niet voor overlast. Doen ze dat op straat dan klagen omwonen den over olie op de stoep en geluidso verlast." En, ook niet onbelangrijk, de jongeren sleutelen onder toezicht van iemand die er écht verstand van heeft. Remijn hoopt dat het project met de gemeente en SWM een suc ces wordt. Foto: Denvon Media Beginnend ondernemer Pieter Remijn hoopt dat probleemjongeren toch weer naar school willen Het Nationaal Onderzoek Arbeidsmarkt 2008 levert het bewijs. Voor werkzoekenden zijn wij de belangrijkste oriëntatiebron. Alle vacatures in de PZC worden daarnaast ook doorgeplaatst op JobTrack.nl. Neem voor meer informatie contact op met een van onze arbeidsmarktadviseurs T (055) 538 80 00 óf kijk op www.wegenernieuwsmedia.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56