Geld en werk Spaar niet alleen voor de fiscus Aftrekposten in 2008 kunnen De toverdoos die pensioen heet PENSIOENZAKEN Natuurlijk zit er een fiscaal addertje onder het gras 26 Woensdag 4 maart 2009 PZC door Theo Commer Omdat u gelukkig veel reageert op mijn columns, krijg ik wel eens de in druk dat veel mensen pensioen als een soort grote toverdoos zien. Er gaat geld in - waar dat vandaag komt is de vraag - en er komt vanzelf een (goed) pen sioen uit. Nou durf ik natuur lijk niet direct de vergelijking met mijn kinderen te trekken, maar toch. Als ik namelijk zeg geen geld te hebben voor een Wii (PSP of wat dan ook), is hun reactie: dan ga je toch geld halen uit de muur. Pensioen is uitgesteld loon. Liever meer kosten voor een goed pensioen dan weinig voor 'n rommeltje Dus, als u geen pensioen zou hebben gehad, was uw salaris hoger. Hoeveel hoger, kunt u opvragen bij uw werkgever. Dan ziet u ook hoeveel hij bij draagt aan uw pensioen en wat u eigen bijdrage is. Bij elkaar opgeteld, zal dat ongeveer rond de 20 procent van uw bruto- inkomen zijn. Vervolgens wordt het geld be heerd door een uitvoerder, een pensioenfonds of verzekeraar. De uitvoerder moet het geld be leggen, moet risico's (voor uw nabestaandenpensioen ingeval van overlijden, en/of voor uw arbeidsongeschiktheidspen sioen) afdekken en heeft na tuurlijk kosten om dit allemaal goed te regelen. Deze kosten mogen niet te hoog zijn. Dit is een taak van uw werkgever (bij een verze kerde regeling). Persoonlijk heb ik, zoals bij alles, liever wat meer kosten voor een goed (pensioen)product dan weinig kosten voor een rommeltje. De kosten moeten in ieder geval duidelijk en inzichtelijk zijn. In formatie over de kosten, is een kwestie van vragen, lijkt mij. Het is toch uw geld? Ook de risico's die moeten worden afgedekt, vergen een juiste vergoeding (pre mie). Hoeveel is ook weer een kwestie van vragen. Ooit vroeg de jongeren- vakbond (AW) aan een pensioenuitvoer der hoeveel er eigen lijk van de premie van zijn leden naar VTJT-uitkeringen van ouderen ging en dus niet in hun pen sioen. Toen was het ant woord: 'niet zo veel'. Dat viel ui teraard niet in goede aarde. Ook het tweede antwoord - 'dat is erg moeilijk om te bere kenen' - kon geen applaus krij gen. Het gaat immers ook niet om de laatste euro, maar om de grote lijn. En zo moeilijk kan het toch ook weer niet zijn. Wat na aftrek van de risico's en kosten overblijft, is het restant dat voor uw ouderdomspen sioen wordt aangewend. Wat dat uiteindelijk oplevert, vindt u exact vermeld op uw Uni form Pensioenoverzicht (UPO), dat u vorig jaar hebt gehad. Ove rigens is het verstrekken van het UPO een wettelijke ver plichting. Uw pensioenuitvoer der belegt het geld dat voor uw ouderdomspensioen wordt aan gewend. Er wordt immers reke ning mee gehouden dat elke eu ro die u inlegt op uw 25e, uw 30ste enz., rendement oplevert totdat u op uw 65e met pen sioen gaat. Ervoor zorgen dat het geld be legd wordt, brengt natuurlijk ook wat kosten met zich mee. Uw pensioenuitvoerder maakt een keus tussen risico en rende ment. Die keus wordt medebe- paald door uw wensen, die u via uw werknemer- en werkge ververtegenwoordigers door geeft. Hoe meer risico, des te meer kans op rendement er moet zijn. En daar zit 'm de crux. Als u meer pensioenpre mie betaalt, bent u zeker(der) van een (goed) pensioen. Be taalt u wat minder, dan loopt u risico dat het pensioen (tijde lijk?) ook wat minder kan zijn (bijvoorbeeld door het ontbre ken van de inflatiecorrectie). Maar ja, dan houdt u wel meer salaris over! Natuurlijk mag u ervan uit gaan dat uw pensioenuitvoer der dit naar eer en geweten doet. Daarvoor moet deze ook verantwoording afleggen. Aan een soort Raad van Commissa rissen (zeg maar een aantal wij ze mannen/vrouwen) en aan het verantwoordingsorgaan (van de werknemers). Pensioen is dus geen tover doos. Maar gewoon een zak met geld dat beheerd wordt. En dat is nog niet zo makkelijk, dat is wel gebleken de afgelo pen tijd! foto Lex van Lieshout/ANP Q Mr. Theo Gommer MPLA is partner bij Akkermans Partners Legal Advice in Tilburg, waar hij tevens directeur van het Wetenschappelijk Bureau is. Daar naast is hij advocaat bij Gommer Partners Pensioen Advocaten. Geld verdienen met beleggen of sparen? De economische malaise maakt die vraag actueel. Wie wil sparen, doet er goed aan eerst een rekensom te maken, voordat het geld wordt weggezet. door Johan Bosveld illustratie Jos Diender Sparen was de afgelopen ja ren een buitengewoon vei lige manier om het vermo gen te vergroten. Banken buitelden over elkaar heen om de gunst van de klant te winnen. De ene rente was nog hoger dan de andere. Totdat de val van de IJs landse bank Icesave menig spaar varken dreigde te verpulveren. Tal van nationale overheden moesten ingrijpen om zoveel mogelijk spaargeld veilig te stellen. Tegelij kertijd leidde de wereldwijde eco nomische crisis tot een dramati sche daling van de aandelenkoer sen. Wie zijn geld in aandelen of aanverwante producten had gesto ken, was de klos. Uiteindelijk bleek sparen toch het veiligst en het meest op te brengen. Maar voor de belastingbetaler zit er natuurlijk een fiscaal addertje onder het gras. Ook bij de Belas tingdienst gaat voor niets de zon op. Over een deel van het spaar geld betaal je belasting. Wie wil weten of en hoeveel het sparen (via spaarrekening of depo sito) oplevert, moet een rekensom metje maken. Allereerst is het de vraag om hoeveel geld het gaat. Komt het spaarbedrag boven de 20.315 euro (het heffingvrije ver mogen) uit (bij fiscale partners 40.630 euro), dan begint de fiscale teller te tikken. Over elke euro bo ven die 20.315 euro moet 1,2 pro cent vermogensrendementshef- fing worden betaald. Vervolgens moet je rekening houden met de inflatie, de geldontwaarding. Elke procent inflatie betekent namelijk dat je geld 1 procent minder waard is. Tel de percentages voor inflatie en vermogensrendementsheffïng bij elkaar op. Trek vervolgens dit percentage af van het spaarrente- percentage en je hebt je 'winst'. In de volgende voorbeelden heb ben we voor het rekengemak het heffingvrije vermogen op 20.000 euro afgerond. Iemand heeft in 2008 een vast spaarvermogen van 10.000 euro tegen een rente van 4 procent, de inflatie bedraagt 2,5 procent. De netto opbrengst is dan 150 euro (4 - 2,5 1,5 procent van 10.000 euro). Over 10.000 eu ro hoeft geen vermogensrende mentsheffïng te worden betaald. Nog een voorbeeld: ie mand heeft een vast spaarvermogen van 50.000 euro tegen een rente van 3,5 procent. De netto opbrengst is dan 140 eu ro. Over de eerste 20.000 euro hoeft geen belasting te worden be taald, over de resterende 30.000 eu ro moet 1,2 procent vermogensren dementsheffïng worden betaald. Van die 20.000 euro bereken je de spaarrente minus inflatie (3,5 - 2,5 1 procent). De opbrengst is dan 200 euro. Van de resterende 30.000 euro bereken je de spaar rente minus inflatie en vermogens- rendementsheffing (3,5 - 2,5 -1,2 -0,2 procent) Van de rente over die 30.000 euro houd je dus niets over, eigenlijk is sprake van een verlies van 60 euro (-0,2 procent van 30.000 euro). Het is dus zaak om ervoor te zor gen dat de spaarrente altijd meer is dan de inflatie en de eventueel verschuldigde vermogensrende mentsheffïng. Is dat niet het geval, dan is er van sparen geen sprake meer, maar wordt je geld steeds minder waard. Reageren? geld@wegener.nl SP 1 Het lijkt zo mooi: veel aftrekken en dan geld terugkrijgen. Maar wie in 2008 veel aftrekt, kan in 2009 voor een onplezierige verrassing komen te staan. door johan Bosveld Veel mensen zullen in de belastingaangifte over 2008 extra aandacht beste den aan het aftrekken van ziektekosten en andere buiten gewone uitgaven. In tegenstelling tot voorgaande jaren is de drempel voor aftrek veel lager (eenmalig 1,65 procent in plaats van 11,5 pro cent). Dat komt omdat in 2009 veel aftrekposten plaatsmaken voor tegemoetkomingen. De lagere drempel maakt het een stuk makkelijker om bijvoorbeeld bril en premies van aanvullende verzekeringen af te trekken. Veel mensen zullen over 2008 dan ook geld terug krijgen van de belasting. Deze meevaller kan volgend jaar echter veranderen in een forse te genvaller. Wie over 2008 een lager verzamelinkomen had als gevolg van extra aftrekposten, loopt het ri sico dat hij in 2009 te veel toesla gen ontvangt. Vervolgens zal hij dan volgend jaar een fors bedrag moeten terugbetalen aan de Belas tingdienst. „Je moet heel goed op letten of je inkomen in 2009 hoger is dan in 2008 als gevolg de eenma lige aftrekposten in 2008", aidus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52