nog steeds niet van ophouden Verlaging tarief verworpen 'Gulle gevers brillen zitten echt overal' Banenbeurs in Sluis kijkt over grenzen heen 'Ik vraag mensen de laden nog eens open te trekken. Er is altijd nog 'Het is fantastisch te zien dat er nog steeds mensen zijn die geheel wel een oud of afgedankt montuur te vinden' belangeloos hun hulp aanbieden' 'Zo lang er nog een gebrek aan brillen is, door. Er is nog zo veel nood in de wereld' PvdA en WD willen lagere tarieven met oog op economische crisis. Z PZC Woensdag 4 maart 2009 19 Vanuit IJzendijke zijn in 47 jaar tijd al twee miljoen brillen naar Ghana gestuurd. Volgens de 'brillenkoster' Jacques van Voorenberghe blijft de nood hoog. door Frank van Cooten Van Voorenberghe raakte van de week even in pa niek. Hij was zijn bril kwijt. Bleek per ongeluk in een van de dozen terechtgeko men te zijn waarin hij de ingezam- delde monturen bewaart. „Op der gelijke momenten besef je hoe be langrijk een bril is." Jacques draagt Ghana in zijn hart. De vlag van het Afrikaanse land hangt aan de muur. Buiten aan de deurknop een zakje. Daar zitten al tijd brillen in. Logisch, want Jac ques is zelfs tot ver buiten Zeeuws-Vlaanderen bekend. Wie langs zijn deur loopt met een over bodig montuur weet het zakje blindelings te vinden. De IJzendijkenaar weet niet van ophouden. „Ik ga door zo lang ik het nog kan. Ik had vroeger nog vrijwilligers maar die zijn allemaal oud geworden. Zo lang er nog een gebrek is aan brillen blijf ik door gaan. Er is nog zo veel nood in de wereld. Je kunt zoveel mensen ge lukkig maken met een bril." Hij begon in 1962 met het inzame len van brillen voor Derde Wereld landen en kwam dertig jaar geleden in contact met pa ter en opticien Jef Cramers. Vanuit de missiepost en een aantal optiekjes aan de westkust van Gha na hebben inmiddels een half mil joen Ghanezen een bril aangeme ten gekregen. „Pater Cramers brengt het levens licht weer in de ogen van de Gha nezen. Er zijn in West Afrika heel veel kinderen die niet naar school kunnen omdat ze hun ouders en grootouders moeten begeleiden in het dagelijks leven omdat ze niet goed kunnen zien. Velen komen van heinde en verrre, soms lopen ze zelfs vijfhonderd kilometer, om van de pater een bril te ontvan gen." Van Voorenberghe is met een nieu we actie begonnen. Hij wil vijftig duizend brillen naar Ghana laten verschepen. Hij heeft er al 37.000. Verpakt in 177 dozen in een loods. „Ik vraag mensen de laden nog eens open te doen. Er is altijd nog wel een oud montuur te vinden. Ik wacht overigens altijd een week voordat ik een doos afsluit. Er zijn altijd mensen die per ongeluk hun eigen bril hebben opgestuurd." Jacques van Voorenberghe 'doet' niet alleen in brillen. In Ghana is ook veel behoefte aan kleding, schoenen, speelgoed en muskieten netten. Drie netten hangen in vol ornaat in zijn woonkamer. Om mensen te laten zien hoe muskietennetten eruit zien. „Mensen sturen vitrage op. Daar laten we in Ghana mus kietennetten van maken. Toen ik de laatste keer in Ghana was, lag ik volledig aangekleed in bed. Lan ge broek, sokken aan en een muts op. Beter flink zweten dan door een muskiet gestoken worden. Be halve de kans op malaria komt nu ook rivierenblindheid voor. Het door zwarte vliegen overdraagbare virus heeft vele honderdduizen den Afrikanen letterlijk het licht uit de ogen gestolen." Jacques van Voorenberghe heeft het vervoer al gere- £a ik geld. Firma Du Puy uit Biervliet brengt de lading kosteloos naar het inzamelpunt in Velp. „Het is toch fantastisch dat er nog steeds men sen zijn die geheel belangeloos hulp aanbieden. Het is immers ook belangrijk dat alles goed aan komt. Alle brillen zijn tot nu toe goed aangekomen. Dat is natuur lijk voor de gevers een goed te ken." Van Voorenberghe vraagt de gulle gevers hun adres te vermelden. „Zodat ik ze een kaartje kan stu ren. Ik wil alle mensen immers graag bedanken." door Frank van Cooten IJZENDIJKE - 'Brillenkoster' Jacques van Voorenberghe uit IJzendijke krijgt monturen uit het hele land. „De gulle gevers zitten overal." Zo krijgt hij brillen uit Vlissingen, Goes en Middelburg. In Nieuw- en Sint Joosland zit een familie die duizenden monturen inzamelt en vanuit Wemeldinge kreeg hij on langs een zending drieduizend exemplaren. „Ze komen echt uit heel Neder land. Halsteren, Etten-Leur, Breda, Rotterdam en Limburg. En veel toeristen sturen later een oud montuur naar mij op." Uiteraard komen ook nog steeds veel monturen uit Zeeuws-Vlaan deren. Zoals uit Lamswaarde en vanuit De Blaauwe Hoeve, in Hulst. In de kapel staat een doos voor overbodige en afgedankte monturen. De ontwerpen van de brillen zijn in de loop van de jaren wel wat moderner geworden maar er zit ten nog steeds veel jaren zeventig modellen tussen. „De Ghanezen vragen pater Cramers wel eens om een modieuzer exemplaar maar ze moeten het doen met het aanbod dat er is. Er zijn weliswaar miljoe nen brillen naar Ghana gestuurd, maar slechts een klein deel is echt bruikbaar", zegt Van Voorenberg he. „Het glas wordt uit alle montu ren verwijderd omdat Ghanezen denken dat de geest van de vorige eigenaar in het glas zit. Pater Cra mers heeft apparatuur, weliswaar tweedehands, in huis om de Gha nezen een correcte bril naar hun sterkte aan te meten." Nog steeds veel jaren zeventig modellen in de collectie, foto Wim Kooyman door Frank Cijsel SLUIS - In ToverSluis in Sluis is vrij dag en zaterdag een banenbeurs van de grensregio. De organisatie is in handen van het partnership Eures Scheldemond en de gemeen te Sluis. De beurs wil de werkgele genheid in de grensstreek stimule ren. Werkgevers uit Zeeland en Vlaanderen presenteren hun vaca tures aan een groot publiek. Mo menteel hebben zich al zo'n 25 be drijven en organisaties aangemeld. Volgens coördinator Ronald De- back van Eures Scheldemond is de beurs noodzaak. „In Zeeuws- Vlaanderen is het aantal vacatures in de afgelopen maanden met vijf tig procent teruggelopen. Het aan tal inschrijvingen van werkzoeken den is daarentegen toegenomen met ruim dertig procent." Vanuit Zeeland werken momen teel een kleine 2000 mensen in Vlaanderen. Omgekeerd zijn er rond de 2300 Vlamingen in Zee land aan de slag. De Back meent dat werken over de grens extra kansen biedt op het vinden van een passende job. „Werven in Vlaanderen biedt werkgevers de kans hun wervingsgebied flink te verruimen en potentiële medewer kers met andere talenten en vaar digheden te ontdekken." De banenbeurs is op vrijdag van 16.00 tot 20.00 uur geopend, zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De bevolking van Zeeuws-Vlaanderen is volgend jaar nog eens twee procent meer kwijt aan het waterschap. Een po ging van de WD en PvdA-fractie om de tarieven te bevriezen werd door toedoen van het CDA en de Waterschapspartij Zeeuws-Vlaan deren om zeep geholpen. PvdA-hoofdingeland Paul Wee- maes vond dat het waterschapsbe stuur met het oog op de economi sche crisis de mogelijkheid had om iets aan de tariefstelling te doen. Waterschap Zeeuws-Vlaan deren is het duurste schap van Ne derland. Pas na de fusie met Zeeuwse Eilanden in 2011 ziet het er naar uit dat de Zeeuws-Vlaamse ingezetenen wat minder moetsen gaan betalen. Verwacht wordt dat met een fusie het waterschapsbe- stel vier miljoen euro goedkoper uitvalt. Weemaes en Johan Pro voost meenden dat het schap nu al iets kon doen aan de hoge tarie ven. De Kamer van Koophandel had daar ook al op aangedrongen. Water Natuurlijk en de Onafhan kelijke Waterschapspartij schaar- 155 Waterschap Zeeuws-Vlaanderen kan met half miljoen uit reserves tarieven bevriezen, maar dage lijks bestuur wil daar vooralsnog niet aan beginnen. den zich achter het WD en Pv- dA-voorstel. Ook al, omdat het schap voor de lastenverlaging slechts een half miljoen euro uit de -toch al redelijk forse - reserves diende te halen. Gezworene Conny Almekinders (financiën) van Algemeen Water- schapsbelang Zeeuws-Vlaanderen sprak van 'een sympathiek voor stel', maar ging er - net als zijn par tijgenoten - niet in mee. De water schapspartij Zeeuws-Vlaanderen, slechts voor de helft aanwezig en het CDA kozen de zijde van het da gelijkse bestuur, waardoor het voorstel met tien stemmen voor en twaalf tegen werd verworpen. Ook gezworene Joop Dees, na mens de KvK in het bestuur, stem de tegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37