Jeroen is heel de winter doorgegaan Roses gelijk met profs Scheldestromen naam van nieuw waterschap Lonink slaat terug naar ACP r Olieraffinaderij Total Nederland moet schoner gaan werken Fietsfeest Kapelse oud-bestuurder Adri Dek wint naamgevingswedstrijd. Provincie verhoogt eisen in nieuwe milieuvergunning. Veiligheidsregio wil af van roep om bestuurlijk toezicht bij de minister. Voorbereidingen voor de Zeeuwse zonnebootrace Felix Binicewicz foto CPD Jeroen van Gastel uit Kloetinge heeft twee weken geleden nog gekeken of hij zich ergens kan inschrijven voor de Delta Toer tocht Zeeland. Maar hij kon de website nog niet vinden. „Ik weet dat je vlug moet zijn, want sommi ge ritten zijn zo vol met inschrij vingen." Hij gaat zeker meedoen. Zoals hij zich ook al heeft inge schreven voor de Amstel Gold Ra ce (too kilometer) en de Ride for the Roses in Bemmel dit jaar. Van Gastel leed aan kanker en is gene zen. Hij heeft vorig jaar naar de Ri de for the Roses toegewerkt en de too kilometer gefietst. De PZC heeft dat wekelijks gevolgd. „Het gaat hartstikke goed met me. Ik heb heel de winter doorgetraind. Op de weg als het weer het toeliet en anders op de hometrainer in de garage." Hij kijkt met een goed gevoel op die periode terug. „Ik heb daar veel uit gehaald. Ook andere pa tiënten heb ik er over gehoord. Zo van: als jij het kunt, moeten wij het ook kunnen. Maar voor mij was het ook een uitlaatklep. Daar door heb ik er goed over kunnen praten. En dat was goed. Ik heb erg veel reacties van mensen ge had. Laatst nog kwam ik mensen tegen die vertelden dat ze alles via de krant hadden gevolgd." Hoewel aanvankelijk fietsen niet zijn ding was, is hij er toch mee doorgegaan en nu vindt Jeroen het 'gewoon heerlijk'. Je kunt er lekker je energie in kwijt, is zijn er varing. Hij is dan ook blij dat het wat beter weer is geworden, zodat hij er met zijn fietsmaten weer op uit kan. Dat is nodig ook, geeft hij aan, want die Amstel Gold Race met al die Limburgse heuveltjes is toch wat anders. door Conny van Cremberghe IJZENDIJKE - De Zeeuwse water schappen gaan na de fusie in 2011 yerder onder de naam waterschap Scheldestromen. Die naam rolde als winnaar uit de bus van de naamgevingswedstrijd die de wa terschappen hadden uitgeschre ven. Ruim duizend mensen zonden een naam in. In veel gevallen werd gerefereerd aan de Zeeuwse wate ren. Twaalf inzendingen waren va riaties op de stroom der Schelde. Tijdens een bijeenkomst van de al gemene vergaderingen van de schappen maandagavond in IJzen- dijke en bepaalde het lot dat de prijs (500 euro) naar de Kapelse oud-bestuurder Adri Dek ging. Ja ren geleden was hij in beeld als kandidaat-dijkgraaf in Zeeuws- Vlaanderen. Volgens dijkgraaf Wybe de Graaf past de nieuwe naam goed bij de organisatie en de regio. Volgens Sandra Minneboo van Zeeuwse Ei landen wordt de nieuwe naam de komende weken verwerkt in de nieuwe huisstijl van het fusie schap en het logo. De presentatie daarvan wordt verwacht in mei of juni. door Ben Jansen MIDDELBURG - Een nieuwe milieu vergunning dwingt Total Raffina derij Nederland in Vlissingen- Oost de uitstoot van zwavel- en stikstofverbindingen fors te ver minderen. De olieraffinaderij moet de hoe veelheid zwaveldioxide die in de lucht komt, terugbrengen van 5000 ton per jaar naar 2820 ton per jaar. De uitwaseming van stik stofoxiden hoort te worden terug gebracht van 1300 ton per jaar naar 870 ton per jaar. Total moet ook andere vormen van luchtver ontreiniging, zoals fljnstof, verder terugdringen. De-kwestie van een nieuwe milieu vergunning voor Total speelt al een aantal jaren. Vierenhalf jaar ge leden vroeg de raffinaderij herzie ning van de bestaande vergun ning. In 2007 verleende de provin cie die, maar de eisen die erin aan Total werden gesteld, gingen 'de Zeeuwse Milieu Federatie en de milieugroep MOB niet ver genoeg. Zij stapten naar de Raad van State en kregen gelijk. Het huiswerk van de provincie - en van Total - moest gedeeltelijk over. De zwa vel- en stikstofnormen moesten strenger. Het dagelijks provinciebestuur heeft de nieuwe vergunning giste ren vastgesteld. Zeeland komt met een goed vervolg op de Ride for the Roses. In combinatie met de Delta Tour Zeeland wordt zaterdag 13 juni een fietstocht gehouden volgens het recept van de Ride, die vorig jaar zo'n succes was: kies maar een afstand en de opbrengst is voor de kankerbestrijding. Als extraatje kunnen de deelnemers zich spiegelen aan de profwielrenners van de Delta Tour, want de mini-Ride gaat over stukken van het parkoers van die driedaagse. Wie rustig wil rijden kan overigens gewoon zijn eigen tempo bepalen. Vorig jaar was er behalve heel veel enthousiasme ook wat dicussie over de gevolgen van de fietstocht voor het verkeer. Uiteindelijk viel de ontwrichting erg mee. Hier en daar waren woonkernen een paar uur lastig te bereiken, doorgaande wegen zaten een tijdje dicht en watersporters lagen wat langer voor de brug. Dit jaar zal de fietstocht nog minder overlast veroorzaken. Het aantal deelnemers is beperkt en ze rijden gewoon over de fietspaden. Deze eerste mini-Ride heeft alles in zich om een jaarlijks fietsfeest te worden. door Marcel Modde MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland voelt zich ten onrechte in de hoek gezet door de politiebond ACP. Voorzitter Jan Lonink vindt dat de belangenorganisatie zijn ver zoek aan de minister om toezicht op het korpsbeheer én de Veilig heidsregio moet intrekken. De ACP acht de 'politiek/bestuur lijke wanorde' binnen het Zeeuw se politiekorps en de veiligheidsre gio dusdanig groot, dat volgens de bond moet worden gevreesd voor kordaat optreden in tijden van cri sis en rampen. De bond komt tot die conclusie op basis van het onderzoek van de commissie-Staal naar de proble men bij de Zeeuwse politie en het gedwongen vertrek van korpschef Fup Goudswaard. Volgens Lonink raken de argumen ten die de ACP gebruikt om ook aan de inzet van de Veiligheidsre gio te twijfelen, kant noch wal. Bo vendien overschrijdt de politie bond zijn grenzen door uitspraken te doen over de veiligheidsregio, benadrukt de burgemeester van Terneuzen. In een brief aan het bondsbestuur kaatst hij de bal te rug. „Ik ben van mening dat juist de situatie bij Politie Zeeland een aantal ontwikkelingen bij de veilig heidsregio heeft afgeremd." Burghsluis Zierikzee Kamperland Geersdijk Kortgene Stroodori Wilhelminadoi femeldinge Kattendijke Kloetinge iBiezelinge Eversdij 's-Graven polder Een nieuw weblog op www.pzc.nl/blogs PZC Woensdag 4 maart 2009 j 3 Route Delta Toertocht COMMENTAAR De totale afstand van de Delta Toertocht is 120 km. De 25 en 50 kilometer ritten gaan nagenoeg over hetzelfde parkoers als vorig jaar. Neeltje Jans ^Zeelandbrug 's-Heer Hendrikskinderen Vertrek en finish bij de Zeelandhallen Rijrichting, volgorde I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3