Zeeland Een mini-Ride for the PZC 'Scheten van mosselen zijn slecht voor milieu' Jij ook? Onderzoek naar waterschappen De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 4 maart 2009 PZC Eind jaren tachtig had ik mijn buik vol van U2 Ik was er vroeg bij. Onmiddellijk na het verschijnen, in 1980, kocht ik het debuutalbum Boy van U2. Ik spelde des tijds de muziektijdschriften en die tipten dit Ierse bandje als heel bijzonder. Jarenlang vond ik dat ook. Op mijn zolder kamer schalde ik 'Out of control' mee, in de studentensoos probeerde ik te swingen op 'Pride (in the name of love)' en de mij zeer dierbare dubbelelpee Rattle and hum schonk ik aan een vriendinnetje. Want ook meisjes hielden van U2. Waar schijnlijk omdat 's werelds succesvolste rockgroep zich niet te buiten ging aan sex of drugs en eigenlijk ook niet aan rock roll, tenminste niet als rebellie tegen het establishment. Ik weet niet of het daaraan lag of omdat mijn verkering uitging, maar eind jaren tachtig had ik mijn buik vol van U2. Ik begon me groen en geel te ergeren aan die zwart-wit foto's van Anton Corbijn op elke albumhoes. Die boze blik, die belachelijke zonnebrillen op een winterdag. Wat een poseurs. En dan die namen. Een volwassen gitarist die zich The Edge noemt. Sinds hij mutsjes draagt om zijn kaal heid te verbergen, is The Egg een passender pseudoniem. De kroon spant natuurlijk zanger Bono Vox. Loopt de deur plat van het Witte Huis en het Vaticaan, wil de wereld verbete ren, spiegelt zich te pas en te onpas aan The Beatles. Afgelopen weekeinde nog speelde U2 op het dak van de BBC-studio's in Londen om het nieuwe album No line on the horizon te promo ten. Een knipoog naar The Beatles. Beweerden die ooit dat ze populairder waren dan Jezus, Bono denkt dat-ie zelf Jezus is. Hij is inderdaad alomtegenwoordig, dankzij de gelikte campag ne waarmee de dure, nog duurdere en peperdure versies van de nieuwe plaat aan iedereen worden opgedrongen. Toch ben ook ik weer bezweken. Want eerlijk is eerlijk, tegen de meeslepende muziek op deze cd is geen cynisme bestand. Voor meer columns: www.pzc.nl/cOlumns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00. - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde \7an de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadeie informatie Ja, ik neenrde PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur dé bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters De Zeeuwse deelnemers aan de Ride for the Roses van vorig jaar kunnen hun inspanning herhalen. Zaterdag 13 juni start de Delta Toertocht Zeeland. door René Schrier Het succes van de Ride for the Roses vorig jaar in augustus is niet te verbeteren. Dat reali seert de organisatie van de Delta Toertocht Zeeland zich wel. Maar er is voldoende belangstelling in en om Zeeland om van zaterdag 13 juni weer een mooie fietshappe- ning te maken. De opbrengst van deze mini Ride gaat ook weer naar KWF Kankerbestrijding. De organisatie van de Ride for the Roses heeft nagedacht over het ant woord op de vraag wat er voor ver volg kan worden gegeven aan de succesvolle Ride for the Roses van 2008 in Goes. Het antwoord was een kleine Ride for the Roses in verschillende provincies en op een wisselende plaats in Nederland de 'echte' grote Ride. Zeeland wordt dit jaar het proefgebied met de eer ste mini-Ride for the Roses. Een bijzonder aspect die dag is dat de deelnemers aan de 120 kilome ter verschillende stukken van het parkoers van de profrenners kun nen afleggen, die diezelfde zater dag hun Delta Tour Zeeland afleg gen. Dat zijn de Stormvloedkering, de Zeelandbrug en de Kattendijk- se dijk. Die twee pelotons zullen el kaar niet in de wielen rijden, ver telt voorzitter Kees Bal van het co mité dat de toertocht organiseert. Alleen al omdat de profs om van uit Middelburg vertrekken. Verder moeten de deelnemers aan de toer tocht voornamelijk over de fietspa den rijden, daar waar de profs over de wegen rijden. Alle deelne mers van de 120 kilometer mogen de tocht in hun eigen tempo rij den. Dat is ook anders ten opzich te van vorig jaar. Penningmeester Theo Schouwe- naar van het comité vertelde dat er veel behoefte bleek in Zeeland De deelnemers kunnen zich die dag eventjes echte wielrenners wanen om de Ride for the Roses nog een keertje te doen. Dat kan dit jaar na genoeg over hetzelfde parkoers als bij de Ride for the Roses. Vandaar dat voor een opzet is gekozen die veel overeenkomsten vertoont met die van augustus vorig jaar. Ook nu weer kunnen particulie ren en groepen meedoen en deze keer kunnen ook weer bedrijfs- teams inschrijven. Start en vertrek zijn wederom bij de Zeelandhallen. Nieuw is dat voor de deelnemers aaan de 120 ki lometer een mogelijkheid voor een pauze is ingelast bij café de Een beeld van de Ride for the Roses van vorig jaar toen het peloton de Zee landbrug opreed. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema YERSEKE - Zeedieren als mosselen en zeeslakken hebben het bij Duit se en Deense wetenschappers ver bruid. Ze zouden 'heel slecht' zijn voor het milieu, blijkt uit de resul taten van een onderzoek dat zij gis teren hebben gepubliceerd. Wat is er aan de hand? Mosselen, zeeslakken en andere vergelijkbare zeedieren stoten met hun scheten lachgas uit. En lachgas is een broei kasgas dat bijdraagt aan de aftake ling van de ozonlaag. Dit zou zich vooral voordoen bij schelpdieren die in water leven dat is verontrei nigd met nitraat. „Hoe meer wij het water vervuilen, hoe hoger de uitstoot van lachgas", volgens een onderzoeker van het serieus te ne men Max Planck-instituut in het Duitse Dresden. „Beetje bijzonder", reageert schelp- dierdeskundige Annelies Pronker. Zij werkt in het schelpdierbroed- huis van de Roem van Yerseke aan de kunstmatige kweek van schelp dieren en kan zich niet goed voor stellen wat de onderzoekers bedoe len. „Schelpdieren leven van algen en algen nemen juist veel nitraat op." Het idee dat mosselen 'grote vervuilers' zijn, gaat er bij Anne lies niet in. „Dat is de wereld op z'n kop. Alle dieren en planten produceren afval. Daar leven weer andere organismen van. Van al het afval dat door mensen wordt ge maakt, kun je dat niet zeggen." Biet in Zierikzee. Dat houdt met een in dat de toertocht deze keer wel dwars door Zierikzee komt, in tegenstelling tot vorig jaar. De toertocht gaat wederom niet over Walcheren. Dat is vooral gedaan om de deelnemers aan de 120 kilometer de gelegenheid te geven delen van het parkoers van de profrenners te rijden, legt Schouwenaar uit. „Om ze een beetje het gevoel van de echte wielrenners te geven", voegt David Luteijn, voorzitter van Del ta Tour Zeeland er aan toe. Maar misschien gaat de tocht volgend jaar over Walcheren. Wegen hoeven in principe voor de toertocht niet te worden afge zet. De deelnemers rijden over de fietspaden en dienen zich aan de verkeersregels te houden. Voor het profpeloton is dat anders. Om al les goed te laten verlopen zijn nog wel vrijwilligers nodig die mee wil len helpen om de renners veilig te laten oversteken en andere wegge bruikers te waarschuwen* De organisatie zou blij zijn met 2000 tot 2500 deelnemer^ Mocht het initiatief echt aanslaan dan moet bij 4000 deelnemers aan de toertocht een streep worden ge trokken. Dat is het maximum. Dat is nog veel minder dan de 10.000 van vorig jaar, maar de echte Ride for the Roses heeft dan ook een landelijke uitstraling. I www.pzc.nl/blog/tourdezelande Zaterdag 13 juni in Goes De deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 120, 50 en 25 kilometer. De inschrijving is respectieve lijk 25, 20 en 15 euro en 75 per deelnemer voor de bedrij- venteams, maar die hebben dan ook extra faciliteiten. De Delta Tour Zeeland voor profwielrenners wordt op 12, 13 en 14 juni gereden. De deelnemers aan de toer tocht vertrekken om 9.00 uur bij de Zeelandhallen in Goes. Inschrijven is vanaf maandag 16 maart mogelijk op de websi te: www.deltatoertocht.nl Het is de bedoeling de toer tocht jaarlijks te houden. DEN HAAG - De waterschapslasten zijn de afgelopen drie jaar met 7 procent gestegen. „Dat is niet veel." Dat antwoordde staatssecretaris Huizinga (Verkeer en Waterstaat) gisteren op vragen van Kamerlid Paulus Jansen (SP). Jansen verwees naar een onder zoek van de vereniging Eigen Huis. Daaruit bleek dat de water schapslasten dit jaar flink omhoog zijn gegaan. Het duurst is water schap Zeeuws-Vlaanderen. Dat re kent 340,74 euro. Huizinga: „De ge meentelijke lasten zijn in drie jaar met 17 procent gestegen." Toch kondigde ze een onderzoek aan, zodat waterschappen straks goed met elkaar vergeleken kunnen wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2