Steun voor Thools rampmuseum Brillenkoster weet niet van ophouden PZC Klas voor hoogbegaafde kinderen De Donald Duck unieke verzamelbox Archipel Scholen beginnen met Leonardo-onderwijs. Watersnoodcentrum krijgt enkele duizenden euro's van Zeeuwind. PvdA organiseert debat over Europa Schatten zoeken op het strand van Oostkapelle Belgen komen goed weg PZC Woensdag 4 maart 2009 23 middelburc - Archipel Scholen op Walcheren geven vanaf komend schooljaar het zogenaamde Leonar do-onderwijs op Walcheren. Dit onderwijs is bedoeld voor kin deren met een hoog leervermo gen. In openbare basisschool De Uilenburch, aan de Middelburgse Nederstraat, komen naar verwach ting twee Leonardoklassen. Bij vol doende inschrijvingen starten er ook twee Leonardoklassen op De Tweemaster-Kameleon, locatie De Kameleon, in Oost-Souburg. Het onderwijs wordt gegeven in sa menwerking met de stichting Leo nardo Zeeland. „Ondanks dat zij hard werkt aan een doorlopende leerlijn voor (hoog)begaafde kinderen binnen de eigen klas, erkent Archipel Scholen dat het voor sommige hoogbegaafde kinderen beter is om met gelijken onderwijs te vol gen", aldus de Raad van Bestuur van de Archipel Scholen, waaron der het openbaar onderwijs op Walcheren valt. „De methodiek en pedagogische aanpak binnen het Leonardo-on derwijs zijn specifiek gericht op hoogbegaafde kinderen." door Rob Paardekam stavenisse - De kansen op een wa tersnoodcentrum in Stavenisse lij ken te groeien. Zeeuwind, dat bij het dorp vier windmolens -gaat bouwen, heeft financiële steun toe gezegd en ook de gemeente Tho- len doet wellicht een duit in het zakje. De financiële steun van Zeeuwind middelburg - De Walcherse afde lingen van de Partij van de Arbeid organiseren aanstaande vrijdag middag van 16.00 tot 18.30 uur een politiek café in grandcafé Buiten rust, aan de Buitenruststraat in Middelburg. Thijs Berman, PvdA- lijsttrekker voor de Europese ver kiezingen en Gerrit Schoenma kers, oud-wethouder en oud-ka merlid, treden met elkaar in debat over Europa in relatie tot ons land. oostkapelle - De jutter van mu seum Terra Maris in Oostkapelle neemt vanmiddag van 13.00 tot 15.00 uur mensen mee op een zoektocht langs het strand. Op het strand geeft de jutter uitleg over allerlei vindsels zoals schel pen, veenbrokken en eikapsels van de wulk. De activiteit is voor alle gftijden. Er kunnen maximaal 25 sonen mee. Kosten: drie euro. bedraagt enkele duizenden euro's. „Ik weet nog niet precies hoeveel", zegt Zeeuwind-coördinator Adrie van 't Westeinde. „Maar in die richting moet je denken. We stor ten bij voorkeur niet zomaar geld, maar geven het liever aan een spe cifiek doel. Dat wij alle vitrinekas ten betalen, bijvoorbeeld. We wachten even af waar de initiatief nemers mee komen." De steun heeft volgens Van 't Westeinde alles te maken met het voornemen om bij Stavenisse vier windmolens te bouwen. „We wil len iets terugdoen voor het dorp. Dat is een soort gewoonte. Zo heb ben we in Bath een praathuisje be taald toen we daar windmolens hebben geplaatst." Het initiatief voor het watersnood- centrum, een soort museumpje, komt van de Stichting Actief Stave nisse. Voorzitter Flip de Rijke rea geerde vier maanden geleden nog hevig teleurgesteld toen de provin cie het verzoek voor subsidie af wees. Die gaf toen aan zich liever te richten op het 'echte' Waters noodmuseum bij Ouwerkerk. Nu is De Rijke weer hoopvol ge stemd. „Ik ben blij dat er een exter ne geldschieter is gevonden. Nu is het nog even afwachten wat de ge meente doet. We dienen binnen kort een nieuw subsidieverzoek in met daarbij de concept-begroting. We hopen op een bedrag van on geveer tienduizend euro." 1^ Zeeuwind geeft enkele duizen- den euro's voor een watersnood centrum in Stavenisse. De ge meente Tholen doet wellicht ook een duit in het zakje. De verwachting is dat het college wel met een bedrag over de brug komt, omdat er in de gemeente raad brede steun is voor het mu seum. De VVD liet een paar maan den geleden al weten dat het wa tersnoodcentrum er hoe dan ook moet komen. Daar werd door an dere fracties instemmend op gerea geerd. „We zijn nog steeds positief over het initiatief', zegt Gré Boel houwers van de WD. „Het dorp wil graag zo'n voorziening en bo vendien is het een mooie toeris tische attractie." Maak uw Donald Duck verzameling helemaal compleet met deze handige verzamelbox! lees vind leef door Frank van Cooten ijzendijke - Twee miljoen brillen zijn er in 47 jaar tijd vanuit IJzen- dijke naar Ghana gestuurd. Maar volgens 'brillenkoster' Jacques van Voorenberghe blijft de nood hoog. Van Voorenberghe raakte van de week even in paniek. Hij was zijn bril kwijt. Bleek per ongeluk in één van de dozen terecht geko men te zijn waarin hij de ingeza melde monturen bewaart. „Op dergelijke momenten besef je hoe belangrijk een bril is." Jacques draagt Ghana in zijn hart. De vlag van het Afrikaanse land hangt aan de muur. Buiten aan de deurknop een zakje. Daar zitten al tijd brillen in. Logisch, want Jac ques is zelfs tot ver buiten Zeeuws-Vlaanderen bekend. Wie langs zijn deur loopt met een over bodig montuur weet het zakje blindelings te vinden. De IJzendijkenaar weet niet van ophouden. „Ik ga door zo lang ik het nog kan. Ik had vroeger nog vrijwilligers maar die zijn allemaal oud geworden. Zo lang er nog een gebrek is aan brillen blijf ik door gaan. Er is nog zo veel nood in de wereld. Je kunt zoveel mensen ge lukkig maken met een bril." Hij begon in 1962 met het inzame len van brillen voor derdewereld landen. Inmiddels hebben een half miljoen Ghanezen een bril aangemeten gekregen. „Velen ko men van heinde en verre, soms lo pen ze zelfs vijfhonderd kilometer, om van de pater een bril te ontvan gen." Van Voorenberghe is met een nieu we actie begonnen. Hij wil vijftig duizend brillen naar Ghana laten verschepen. Hij heeft er al 37.000. Verpakt in 177 dozen in een loods. „Ik vraag mensen de laden nog eens open te doen. Er is altijd nog wel een oud montuur te vinden." OOSTBURG - Bij een eenzijdig ongeval op de Lan ge Heerenstraat tussen Oostburg en Schoondijke zijn gistermorgen tegen half elf drie Bruggelin gen gewond geraakt: een 47-jarige vrouw, haar tweejarige kleinzoon en een 75-jarig familielid. Net voor de kruising met de Nozemansweg raak te de auto met de rechter wielen in de berm. De vrouw, die de auto bestuurde, wilde de weg weer op rijden, maar verloor hierbij de macht over het stuur. De auto schoot vervolgens rechts door de berm, over het fietspad en kwam op zijn kop tot stilstand in de sloot. De vrouw en haar kleinkind, beiden licht gewond, konden op eigen kracht uit de auto komen. De brandweerkorpsen Oostburg S •fZtisrsê.3FH*** - V i ,#f t: Tf - -r f- i - h* en Cadzand - met groot materieel aanwezig - be vrijdden de beknelde man. Ook zijn verwondin gen vielen mee, constateerde het traumateam van de traumaheli uit Rotterdam. De drie inzitten den zijn per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis in Brugge. De auto waarin ze zaten is to tal loss. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29