Zeeland gaan niet gebukt onder sneue jeugd Zoeken naar wensen jonge mantelzorgers Agenten helpen mee in Van Weel-Bethesda College reageert kriegelig op vragen van de CDA-fractie 'En, maar ik zie dat niet als zwaar, je moet je aan de situatie 'Jonge mantelzorgers zetten hun eigen ontwikkeling opzij' 'Ik had eerst geen idee dat ik er één was' 4 t PZC Woensdag 4 maart 2009 I 19 aanpassen Marijn van Wijngaarden, jonge mantelzorger Marianne Ketting, Steunpunt Mantelzorg Het Steunpunt Mantelzorg van het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland roept jonge mantelzorgers op zich te melden. Om te kijken of er wensen zijn. door Esme Soesman Zwaarbelaste jongeren met een supersneue jeugd. Zierikzeeënaren Lennart Verhaak (19) en Marijn van Wijngaarden (22) voe len zich alles behalve door deze ty pering aangesproken. ]a, ze heb ben met (respectievelijk) een - als gevolg van een herseninfectie - geestelijk en lichamelijk beperkte vader en een zwaar door bekkenin stabiliteit en hypermobiliteit ge troffen moeder misschien geen vlekkeloze jeugd gehad. Maar ze zien vooral de meerwaarde van hun ervaringen. „Leren omgaan met iemand die verstandelijk gehandicapt is. Mak kelijk contact met volwassenen kunnen leggen", somt Lennart wat voordelen op. Marijns erva ring is vergelijkbaar: „Al op jonge leeftijd ben je in staat met volwas senen om te gaan. Je legt makke lijk en snel contact." De twee jonge mantelzorgers ken nen elkaar niet, ondanks dat ze bei den in Zierikzee wonen en aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen studeren. Het kost ze echter nog geen minuut om een gesprek aan te knopen. Dat heeft - denken ze - niet zozeer te maken met het feit dat ze beiden mantel zorger zijn. „Je zit op dezelfde school, hebt dezelfde problemen met het openbaar vervoer. Dat zijn aanknopingspunten. Maar kom je op een gegeven moment over je thuissituatie te praten, dan herken je wel veel." Jongp mantelzorgers (tot en met 24 jaar) zijn kinderen en jongeren die opgroeien met een chronisch ziek of gehandicapt familielid of een ouder met een verslavingspro bleem. Uit onderzoek in opdracht van landelijk belangenbehartiger Mezzo blijkt dat jonge mantelzor gers tot een risicogroep behoren. Depressie, suïcidaal gedrag: het ligt allemaal op de loer, verwijst Ma rianne Ketting van het Steunpunt Mantelzorg van het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland naar het Mezzo-onderzoek. Grootste pro bleem is dat jongeren zich voortdu rend zorgen maken over hun fami lie en zich als gevolg daarvan niet Mantelzorger Lennart Verhaak of nauwelijks bezighouden met hun eigen behoeften en noden. Ketting: „Ze zetten hun eigen ont wikkeling opzij." Lennart en Marijn zijn echter het tegenovergestelde van somber. „Wij zijn hiermee opgegroeid. Bij ons is dit een geleidelijk proces ge weest. Als zoiets opeens op je der tiende gebeurt, is dat een veel gro tere klap." Misschien hebben ze op jonge leeftijd een handje meer moeten helpen in huis dan hun vriendjes. „Dat weet ik niet hoor. Steunpunt Mantelzorg van het Welzijnshuis Schou wen-Duiveland is op zoek naar jonge mantelzorgers in deze regio. De bedoeling is te inventari seren wat hun wensen zijn, zegt Marianne Ketting van het Steun punt. Is er behoefte aan gezellige uitjes, gespreksgroepen of een indi vidueel gesprek? „Wat wensen ze? Of misschien willen jonge mantel zorgers hier wel helemaal niets. Dat kan natuurlijk ook. Maar ook dat willen we graag weten." Landelijk hebben zeker 200.000 jongeren te maken met een gezins- 1 lid dat chronisch ziek of gehandi capt is of dat kampt met een psy chiatrische aandoening of versla vingsprobleem. Dat meldt één van de websites die zich op deze speci fieke doelgroep richt. Hoeveel jon ge mantelzorgers (vanaf 12 jaar) er op Schouwen-Duiveland precies zijn, is niet bekend. Ook dat maakt een speciale campagne voor jonge mantelzorgers op Schouwen-Dui veland geen overbodige luxe. Jaarlijks wordt Zeelandbreed een fiindag voor jonge mantelzorgers (dit jaar 6 juni in Goes) georgani seerd. Ketting: „Het zou mooi zijn om daar met een clubje van Schou wen-Duiveland naar toe te gaan." Lennart Verhaak buigt zich als sta giair van het Welzijnshuis de ko mende tijd over de vraag wat er voor jonge mantelzorgers op Schouwen-Duiveland kan worden georganiseerd. Marijn van Wijn gaarden, zelf ook mantelzorger, is bereid mee te denken. Jonge man telzorgers kunnen zich melden bij het Welzijnshuis: 0111-453444. Je weet zelf toch niet beter?", vindt Marijn. Zelfheeft hij het on begrip waar zijn moeder in de loop der jaren tegenaan is gelopen, misschien wel als allermoeilijkst er varen. „En, maar ik zie dat niet als zwaar, je moet je aanpassen. Bij ons thuis heerst orde, rust en regel maat." Herkenning bij Lennart, wiens va der één nacht in de twee maan den thuis woont. „Dan moeten we op tijd eten. Zor gen dat alles rustig is. Het raam dicht. Licht aan. Het plaatje moet com pleet zijn. Anders slaan de stop pen door." Maar ook Lennart relati veert. „Natuurlijk... als je bedenkt hoe mooi het had kunnen zijn. Maar ik heb het altijd vooral voor mijn moederV.waar gevonden." Desalniettemin: contact met ande re jonge mantelzorgers spreekt het tweetal aan. Deelbaarheid, geeft Ketting de waarde aan. „Een goede uitlaatklep", voegt Marijn toe. Len nart: „Ik had eerst geen idee dat ik er één was. Het lijkt me leuk om anderen te ontmoeten." door Melita Lanting BRUINISSE - Dat er onzekerheden zijn in de financiering van het mas- terplan Bruinisse heeft de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad vooral aan zichzelf te danken. Dat blijkt uit de beantwoording van vragen van het CDA door het colle ge van burgemeester en wethou ders. De antwoorden zijn ronduit kriegelig van toon. „Niet het colle ge, maar de raad heeft het besluit genomen om vooruitlopend op in zicht in de kosten en opbrengsten van de totale gebiedsontwikkeling op korte termijn een project uit te willen voeren", schrijft het college. Daarmee doelen de wethouders op een motie van het CDA om de verplaatsing van de sportvelden al iie realiseren in 2010. „Het is niet de keuze van het college" schrij ven B en W. De CDA-motie is aangenomen in de gemeenteraad. „De raad heeft gemeend deze keuze te moeten maken zonder dat inzicht bestaat in mogelijke overige projecten die geld kosten", schrijft het college. In de beantwoording wördt ook duidelijk gemaakt dat het college nu niet kan aangeven of het alle plannen wel budgettair neutraal kan uitvoeren. De CDA-fractie had de vragen ge steld omdat de christen-democra ten vinden dat het allemaal niet snel genoeg gaat met de ontwikke lingen van de plannen in Bruinis se. De eerste masterplannen voor het vissersdorp zouden in 2008 al klaar zijn maar dat is niet gelukt. GerechtsDeurvsaardersKanxoor Zeeland Uit een exploot van kandidaat deur waarder M. Weertman d.d. 26-02- 2009 blijkt, dat t.v.v. Gordana Dordevic, wonende te Middelburg, aan JACOBUS DE VRIEZE geboren 7-04-1947, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend afschrift van een proces-verbaal derdenbeslag. J. de Vrieze kan een afschrift hiervan krijgen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 door Piet Kleemans DIRKSLAND - De politie Zuid-Hol landse Eilanden is een charme-of fensief begonnen. Om de binding met de burgermaatschappij te ver stevigen hebben agenten meege daan met sportlessen op een mid delbare school, wilgen geknot, ge verfd en geklust op een opvang- boerderij en geholpen bij de ver zorging van ouderen. Vandaag verlenen agenten hand en spandiensten aan medewerkers en patiënten van het Van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirksland. De politiemensen gaan allereerst aan de slag op de kinder afdeling van het ziekenhuis. De kinderen kunnen de vertegenwoor digers van de sterke arm vragen stellen en de agenten op hun beurt helpen mee met verzorging en verpleging. Het is de bedoeling dat de politie mensen meehelpen met opschep pen van de maaltijden maar ook de mouwen uit de handen steken als het gaat om het schoonmaken van bedden. Verder helpen de agenten met allerlei hand- en span diensten als het bellen van een taxi, bezoekers van de poli de juis te weg wijzen, koffie en thee schenken en mensen met een rol stoel naar binnen en naar buiten brengen. Bij alle afdelingen mogen medewerkers en patiënten van het ziekenhuis vragen stellen. foto Dirk-Jan Gjeltema M Marianne Ketting van het ge mantelzorgers. Steunpunt Mantelzorg wil graag contact met jon- foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25