Les in bedrijfskunde PZC 'Je moet er Middelburg komt eind maart met plan crisisbestrijding Bewoners keren terug naar geheel vernieuwd Ter Reede 1 8 Woensdag 4 maart 2009 PZC Zoutelandenaar in race titel 'technisch talent' Speurtocht op de kinderboerderij Line dansmiddag op Serooskerkse camping [RUDl MOENS Twee weken cel voor bedreiging jj Knip de bon uit de zaterdagkrant en haal deel 11 voor €1,50 in huis W ROTTERDAM - Hans Weerheim uit Zoutelande is één van de zes vak helden die strijden om de titel Na tionaal VMBO-kampioen Elektro techniek. Dat gebeurt de komende drie dagen in Ahoy Rotterdam, tij dens de Skills Masters 2009, een beroepen manifestatie waar jonge ren kunnen kennismaken met vak manschap. MIDDELBURG - Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen vanmiddag meedoen aan een speurtocht op het hele terrein van kinderboerde rij De Klepperhoeve in Middel burg. Voor één euro zijn ze een uur bezig en leren ze veel over die ren. Deelnemertjes mogen aanslui ten van 13.00 uur tot 13.45 uur. SEROOSKERKE - Stichting The Country Coast Line Dancers tillen aanstaande zondag de voetjes van de vloer in café Olmenruif op cam ping Olmenveld in Serooskerke. Ie dereen is welkom. Dansers mogen ook verzoekjes indienen bij de DJ. De dansmiddag begint om 13.30 uur los aan de Gapingseweg 5. Loodgieters Installatietechniek BV Voor installatie onderhoud van uw cv-ketel 0118 - 479422 rmoens@zeelandnet.nl BIJ NADER WÊSÊÊÊÊÊKÊÊ In het bericht 'Dominee Zoutelan de gaat met emeritaat' dat 2 maart in de krant stond is een fout geslo pen. De dienst op zondag 8 maart om 14.30 uur in de Catharinakerk wordt niet geleid door Elena Berd- nikova, maar door dominee Piet Boekesteijn zelf. Elena Berdnikova leidt het Willebrordensemble. DEN HAAG - Een 59-jarige Heikan- ter is door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot twee weken gevan genisstraf wegens het bedreigen van buren. De man was in beroep gegaan te gen het vonnis van de Middelburg se politierechter die hem tot twee maanden cel had veroordeeld. In juni 2005 zou de man buren in een moestuintje naast zijn achter tuin hebben bedreigd met een stuk ijzer. Raadsman A. Sol vond dat zijn cliënt niet strafbaar was omdat hij onder invloed was van een teveel aan antidepressiva. door Theo Giele MIDDELBURG - Eind maart krijgt de Middelburgse raad een pakket met concrete maatregelen die de gevol gen van de kredietcrisis binnen de gemeente moet beperken. Volgens wethouder Hannie Kool- Blokland (CDA, economische za ken) werkt het college van burge meester en wethouders aan een 'evenwicht' pakket. Tijdens de raadsvergadering maan dagavond kreeg het college van links tot rechts suggesties aange reikt. Die hadden vooral betrek king op het eerder uitvoeren van bouwprojecten en het aanjagen van de woningmarkt. Ook werd aandacht gevraagd voor de sociale gevolgen van de crisis. Op initiatief van de Partij van de Arbeid werd raadsbreed het colle ge gevraagd om met een visie te komen. PvdA-fractievoorzitter Saskia Sza- rafinski vroeg wethouder Kool waarom Middelburg, in tegenstel ling tot andere gemeenten, nog geen projecten had aangemeld bij het Rijk. Volgens Kool gaat het er niet om om zo snel mogelijk met voorstellen te komen, maar om met een goed pakket aan projec ten te komen. Extra slimme kinderen van Walcheren kunnen vanaf september terecht in klassen van Archipel. Die biedt onderdak aan het Leonardo-onderwijs. door Marina Kalle Het Leonardo-onderwijs is bedoeld voor kinde ren die extra goed kun nen leren. In een voor hen uitdagende omgeving kunnen zij zich zonder belemmeringen en in eigen tempo ontwikkelen. Afhankelijk van het aantal aanmel dingen komen er Leonardoklassen op twee locaties: Archipelschool de Uilenburch in Middelburg en Archipelschool de Tweemaster- /Kameleon, locatie Kameleon in Oost-Souburg. Archipel Scholen deed al veel voor zijn extra slimme leerlingen. Zo werkt zij samen met Nehalennia en het Scheldemondcollege aan een plusklas. Ook geeft ze cursus sen aan hun docenten om te leren een hoogbegaafd kind in hun klas te herkennen. „Toch miste er iets", zegt bestuurslid Cees Corstanje. „We merkten dat die leerlingen nóg meer aandacht behoeven." Stichting Leonardo Zeeland was eerst in gesprek met alle schoolbe sturen op Walcheren. Dit overleg strandde in januari. Hèt overleg met Archipel en basisschool ABS in Middelburg ging wel door. In fe bruari strandde echter ook dat overleg. „Dit kwam vooral doordat zij het financieel niet aankonden", legt voorzitter van Leonardo Zee land Sjaak de Reu uit. „Het ABS zou te veel afhankelijk zijn van de subsidie van de gemeente. Het is nog niet zeker of we die krijgen. Archipel is groter en daarom finan cieel sterker." Leonardo-onderwijs wordt al op meerdere plekken in Nederland ge geven, maar is uniek in Zeeland. Er zijn in de provincie wel scholen die aangepast onderwijs aanbie den aan hoogbegaafde kinderen, maar niet vijf dagen in de week. Dit is bij Leonardo wel het geval. „Het is de bedoeling dat een Leo- nardoklas uit zestien kinderen gaat bestaan. We willen graag een onder-midden- en bovenbouw klas. Als er voldoende aanmeldin gen zijn starten we in Middelburg en Vlissingen tegelijk. Anders eerst bij één van de twee." In de klassen wordt de basisschool stof in de helft van de tijd behan deld. De kinderen gaan namelijk veel sneller door het lesmateriaal heen. Toch krijgen ze gewoon acht jaar basisonderwijs. De overgeble ven tijd wordt opgevuld met aan vullende vakken. Zo moeten de kinderen leren leren. Omdat het re guliere onderwijs vaak te makke lijk voor hen is, worden ze nooit uitgedaagd om echt te leren. Hier door weten ze niet hoe ze dit aan moeten pakken. Ook worden de kinderen uitgedaagd met vakken die normaal niet gegeven worden op de basisschool. Zoals leren on dernemen. Ze krijgen dan de op dracht om bijvoorbeeld hun eigen ondernemingsplan te schrijven voor een restaurant. Hier mogen ze het hele schooljaar over doen. Ook krijgen ze les in wetenschap zoals chemie. Dan moeten ze bij voorbeeld een probleemstelling omzetten in een onderzoeksop dracht. De aanpak is bedoeld om ervoor te zorgen dat de kinderen al hun capaciteiten gaan benutten. Het enige obstakel is nu nog subsi die krijgen van de gemeente. „Die subsidie is essentieel voor de toe gankelijkheid van het Leonardo onderwijs", zegt De Reu. „Het on derwijs kost per kind tweedui zend euro meer en dat kunnen niet alle ouders betalen." De extra kosten voor de lessen zit ten hem vooral in de docenten. Dat zijn stuk voor stuk specialis ten. De Reu hoopt op subsidie zo dat de ouders geen verplichte bij drage moeten leveren om hun kind op het Leonardo onderwijs te krijgen. „Het Leonardo moet geen eliteklas worden." Het Leonardo-onderwijs Het Leonardo-onderwijs is spe ciaal voor hoogbegaafde kin deren op de basisschool. Door Leonardo Nederland wordt er ook aan onderwijs voor hoogbegaafden op de middelbare school gewerkt. Overleg over samenwerking tussen het Leonardo-onderwijs en alle schoolbesturen van Wal cheren strandde afgelopen ja nuari. Archipelscholen bleef geïnte resseerd. In september gaat de eerste Leonardoklas van start. De voorzitter van Leonardo Zeeland, Sjaak de Reu, is al bijna een jaar bezig om die klas van de grond te krijgen. Aanmelden van kinderen voor de Leonardoklassen gaat via Ar chipel scholen. Kijk voor meer informatie op: www.archipelscholen.nl en www.leonardozeeland.nl VLISSINGEN - Ruim zeventig bewo ners zijn gisteren van hun tijdelijk onderkomen in Weyevliet ver huisd naar Ter Reede in Vlissin gen. Dat verzorgingshuis heeft de afgelopen jaren een gedaantever wisseling ondergaan. Ter Reede bestaat nu uit een ver pleeghuis en woonzorgapparte menten. Mensen wonen daar zelf standig en krijgen zorg aan huis. De omvorming van Ter Reede heeft van tekentafel tot oplevering in totaal veertien jaar geduurd. Zes jaar geleden werd de eerste ver nieuwde verpleegafdeling geo pend. Twee jaar geleden werden de appartementen opgeleverd en nu is ook de tweede verpleegafde ling af. Een van de bewoonsters, me vrouw Van Fraeijenhove, was giste ren vol lof over haar nieuwe onder komen: „Nergens hebben ze zo'n bejaardentehuis. Het is prachtig." video over verhuizing op www.pzc.nl Waarom hebben hoogbe gaafde kinderen spe ciaal onderwijs nodig? Een kind met een IQ_van 130 -ge middeld is dit honderd- kan toch heel goed leren? Niets is minder waar. Vaak presteert een hoogbe gaafd kind slecht in het 'normale' onderwijs en ontwikkelt soms zelfs een gedragsstoornis. „Het probleem is dat hoogbegaaf de kinderen heel anders denken dan kinderen met een gemiddeld GërecHfciDeiJnvaardersKantoor Zeeland Uit een exploot van kandidaat deur waarder M. Weertman d.d. 26-02- 2009 blijkt, dat t.v.v. Gordana Dordevic, wonende te Middelburg, aan JACOBUS DE VRIEZE, geboren 7-04-1947, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend afschrift van een proces-verbaal derdenbeslag. J. de Vrieze kan een afschrift hiervan krijgen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20