PZC Joint kost Frankel een maand schorsing Topsport kan best met een orgaan meer of minder 31 De Graafschap laat dopingpassages in de contracten opnemen. FC Zwolle stuurt trainer Everse weg Olympisch kampioen Finnegan overleden 32 en 33 33 Freire niet in Tirreno en Milaan-Sanremo Ook met slechte lever, nier of alvleesklier kun je de top halen. Dinsdag 3 maart 2009 door Roy Hammink DOETINCHEM - Het roken van een joint op een verjaardagsfeestje heeft Purrel Frankel een schorsing van een maand opgeleverd. De linksback van De Graafschap test te na het thuisduel met Ajax (o-6) positief op cannabis. Zijn club heeft de spelerscontracten meteen uitgebreid met dopingpassages. Voetballers die in de toekomst een contract bij De Graafschap onder tekenen, zullen in de arbeidsover eenkomst expliciet op een doping- reglement worden gewezen. Dat zegt Leen Looyen, directeur voet balzaken van de Doetinchemse club. „De FBO (federatie van be- taaldvoetbalorganisaties) heeft dat opgesteld", aldus Looyen, sinds januari 2009 in dienst van De Graafschap. „We willen het regle ment opnemen in nieuwe contrac ten en er ook strafmaatregelen als ontslag of niet doorbetalen aan koppelen, om ons in te dekken." Naast de schorsing van de KNVB zal Purrel Frankel ook door zijn club nog worden aangesproken op zijn gedrag. De Graafschap kondig de aan de speler 'een passende straf te geven. Hij zal er waar schijnlijk van af komen met een forse boete. Volgens Looyen is ont slag, zoals in de wielersport gebrui kelijk is na een positieve doping- test, niet aan de orde voor Frankel. Looyen: „Het is niet direct een sti mulerend middel, ik denk dat het eerder slecht dan goed voor je is. Maar laat duidelijk zijn: ik keur het gebruik van marihuana hele maal af" Purrel Frankel rookt tijdens een feestje een joint. De verdediger van De Graafschap is nu betrapt op het gebruik van doping en voor een maand geschorst. Purrel Frankel (links) legt Luis Suarez neer in de bewuste thuiswedstrijd tegen Ajax. ZWOLLE - Het bestuur van FC Zwolle heeft trainer Jan Everse op non-actief gesteld. Volgens de club leiding heeft de coach zich vrijdag na afloop van de thuiswedstrijd te gen BV Veendam (3-2) misdragen tegen een medewerker van Zwol le. Everse zou daarbij fysiek con tact hebben gebruikt. Everse ont kende alle aantijgingen voor de ca mera's van de NOS. „Het is absolu te onzin." Everse gaf wel toe ie mand te hebben aangesproken op zijn gedrag, maar meer ook niet. LONDEN - De vroegere olympisch kampioen boksen Chris Finnegan is overleden. De Engelsman was 64 jaar. De bouwvakker won als middengewicht goud tijdens de Spelen van 1968 in Mexico. De Amerikaan Bob Foster hield hem in 1972 in London van de wereldti tel af. Finnegan werd in zijn car rière wel Europees kampioen. Finnegans jongere broer Kevin, zelf ooit Brits kampioen middenge wicht, stierf in oktober van het af gelopen jaar, zestig jaar oud. Paardenliefhebbers in ban van Holland's Next Tophorse Zeeuwse voetbalclubs maken zich op voor bekerwedstrijden Tip? sport@pzc.nl Frankel (32) verontschuldigde zich gisterochtend bij zijn ploeggeno ten voor het roken van de joint, die hij tijdens een verjaardagsfeest je opstak. „Ik heb geen contra-ex pertise aangevraagd, ik heb het meteen toegegeven. Het is stom van me en ik heb er veel spijt van, maar ik kan het helaas niet terug draaien. Ik heb het team in de steek gelaten, en dat terwijl we in een lastig parket zitten. Daarnaast krijgt de club door die domme ac tie ook een slechte naam." Frankel debuteerde in het seizoen 1994-1995 in het betaalde voetbal. Juist vanwege zijn routine had hij moeten weten dat hij de dopingre- gels overtrad. „Achteraf moet ik mezelf de vraag stellen hoe ik zo dom heb kunnen zijn. Maar achter af is het makkelijk praten. Het ge beurde op een feestje, ik heb niet stilgestaan bij de consequenties. Het was iets eenmaligs. Ik ben va ker gecontroleerd en nog nooit be trapt op dopinggebruik." Diane Valkenburg heeft binnenkort nog slechts één nier. foto Koen van Weel foto Olaf Kraak/ANP RIJSWIJK - Oscar Freire start dit jaar niet in de Italiaanse etappekoers Tirreno-Adriatico en de Italiaanse voorjaarsklassieker Milaan-Sanre mo. De Spaanse wielrenner uit de Rabobankploeg kwam onlangs tij dens de vierde etappe van de Ron de van Californië ten val en brak daarbij twee ribben. Freire won Milaan-Sanremo in 2004 en 2007. Hij hoopt zijn rentree te maken in de Spaanse etappekoers Castilla y Lyon. Die wedstrijd wordt van 24 tot en met 28 maart gehouden. door Maarten van Helvoirt DEN BOSCH - Nog heel even en dan gaat schaatsster Diane Valkenburg door hef leven met slechts één nier. De WK-gangster heeft haar le ven lang al nierproblemen, maar sinds een ontsteking afgelopen na jaar functioneert een van haar nie ren nog maar voor tien procent. In hoeverre belet een inwendige aan doening of een orgaanverwijde ring een mens om aan topsport te doen? Vier 'patiënten' die de top haalden geven antwoord. Adrie Koster, trainer Jong Ajax, oud-international en oud-speler PSV en Roda JC. Sinds 1981 na een ongelukkige botsing in het veld nog maar één nier. „Met één nier kun je prima func tioneren, hebben de doktoren me verzekerd. Zes weken na de opera tie speelde ik ook alweer met PSV tegen Feyenoord. Michel Valke (Kosters ploeggenoot bij PSV) had trouwens ook maar één nier. Na tuurlijk wordt het gevaarlijk als je ook je andere nier moet missen. Maar hoe groot is de kans nou dat je nog zo'n botsing oploopt?" Tip voor Valkenburg: „Lekker blij ven schaatsen." Thijsje Oenema, schaatst net als Valkenburg in de VPZ-ploeg en is reserve voor de WK afstan den op de 500 meter. Sinds ziek te van Pfeiffer in 2007 werkt haar lever niet meer optimaal. „Intensieve duurblokken kan ik nog altijd niet aan en ik moet op mijn bloedwaarden letten. Toen ze in het begin niet wisten wat er aan de hand was en het maar bleef doorsudderen, ben ik wel even bang geweest voor mijn carrière. Nu heb ik bewezen dat ik ook met die lever goed kan presteren, heb ik me daar overheen gezet." Tip voor Valkenburg: „We heb ben bij VPZ een goede dokter en op diens kennis moet ze vertrou wen." Chris van der Weerden, oud-spe ler PSV, FC Twente en NEC. Sinds 1998 ziekte van Crohn (darmaandoening). „Toen bij mij Crohn werd gecon stateerd zei de dokter dat ik maar eens moest denken aan voetbal op een ander niveau. Dat was voor mij een onmogelijke gedachte. Voetbal was mijn alles, het enige waar ik goed in was. Maar in de pe riode dat ik thuiszat, raakte ik al mijn spieromvang kwijt en twee jaar zware medicijnen, prednteon vooral, deed me ook geen goed. Crohn is chronisch, maar gelukkig heb ik niet de zwaarste vorm. Ik ben ook niet geopereerd. Ik wilde me wel helemaal verdiepen in de ziekte, er alles van weten. Maar de dokter van PSV raadde me dat af, omdat je dan op alle extreme voor beelden stuit. Dat zou me alleen maar angstig maken. Had-ie wel gelijk ini" Tip voor Valkenburg: „Blijf goed naar je lichaam luisteren. Die geeft wel aan wat de grens is." Bas van de Goor, oud-volleybal ler, winnaar olympisch goud in 1996. Heeft sinds 2003 diabetes en bepleit met zijn eigen fonds dat suikerziekte en (top)sport prima samengaan. „Omdat ik totaal onbekend was met suikerziekte, heb ik wel even gevreesd dat topvolleybal voorbij was. Maar toen ik hoorde dat de Engelse roeier Steve Redgrave zijn vijfde gouden olympische medail le veroverde hoewel hij al diabetes had, dacht ik: dan kan ik ook nog wel een balletje meppen. Een maand later speelde ik alweer. Sporten is jtiist goed. Je alvlees klier meet je bloedsuiker en houdt die stabiel, maar bij mensen met diabetes werkt die thermostaat functie niet meer. Met insuline kun je je bloedsuiker wel handma tig bijstellen. En als je veel sport, werkt de insuline veel effectiever." Tip voor Valkenburg: „Denk niet in beperkingen maar in mogelijk heden. Maar let op met uitspattin gen en wees extra op je hoede als je een griepje hebt of zo."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69