Superkwintet weer even bijeen Aquadraat gaat titel toch verdedigen Gran Torino in Ciny City Ronald Giphart geeft lezing Concert in kerk van Baarland Foto-expositie in Bibliotheek Paul van Kemenade met gewaardeerde collega's in 't Schuttershof. de ndernemer ook kredietcrisis moe? PZC PZC Dinsdag 3 maart 2009 I 29 Altsaxofonist, componist, bandleider Paul van Kemenade. door Mischa Beckers MIDDELBURC - De Tilburgse altsaxo fonist, componist, bandleider en concertorganisator Paul van Keme nade bracht onlangs het album Two horns and a bass uit. Op deze bijzondere CD speelt de saxofonist in twee duo's (met op piano respectievelijk Harmen Fraanje en Michiel Braam), een trio (waarin trompettist Eric Vloei- mans en bassist Wiro Mahieu) én met zijn eigen kwintet. Een bijzon der kwintet, zo zal blijken tijdens het optreden morgenavond in 't Schuttershof in Middelburg. Van Kemenade en zijn gewaarde colle ga's zijn daar op uitnodiging van Muziekpodium Zeeland. Het kwin tet bestaat naast Van Kemenade uit de Amerikaanse trombonist Ray Anderson, de Duitse gitarist Frank Möbus, contrabassist Ernst Glerum en slagwerker Han Ben- nink. In december 2007 werd van Keme nade benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Die onder scheiding kreeg hij voor zijn inzet - al meer dan dertig jaar - voor im- provisatiemuziek en voor zijn ver diensten voor de jazzmuziek. Als voorbeeld geldt zijn betrokkenheid bij muziekpodium Paradox, het in ternationaal toonaangevende festi val Stranger than paranoia en de programmering van de jazzserie VLISSINGEN - Film by the Sea door het jaar presenteert vanavond in Cine City in Vlissingen de voorpre mière van Gran Torino onder regie van Clint Eastwood, die tevens de hoofdrol vertolkt, aanvang 19.30 uur. Walt Kowalski is een verbitter de Korea-veteraan, die zijn M-i ge weer nog altijd in de aanslag houdt. Walt zit eigenlijk te wach ten op het einde van zijn leven. Totdat iemand 's nachts een po ging doet zijn auto, een Gran Tori no, te stelen. van Theaterfestival Boulevard in Den Bosch. Het gaf hem destijds carte blanche veor een serie optre dens met door hem te kiezen musi ci. Dat werden niet de minste. „Met Han Bennink en Ernst Gle rum stond ik al eerder op een po dium, die keuze was dan ook snel gemaakt. Met Ray Anderson en Frank Möbus had ik tot dan toe niet gespeeld maar ze pasten pre cies in de groep. Het zijn charisma tische muzikanten met bijzondere kwaliteiten, die ik zocht", zegt van Kemenade. HEINKENSZAND - Auteur Ronald Giphart geeft vrijdag 6 maart in het kader van 'Borsele Cultureel' een lezing in De Stenge in Hein- kenszand. Aan de hand van zijn boeken zal Giphart ingaan op zijn ontwikkeling als schrijver. Ook zal hij wat vertellen over verfilmingen van zijn boeken, over vertalingen en andere literaire zaken. Tevens komen zaken als liefde en euthana sie aan bod. Na afloop zal Giphart zijn boeken signeren. De avond begint om 20.00 uur. Belangrijk kenmerk van hun werk is de mengvorm van Europese geïmproviseerde muziek met meer Amerikaans georiënteerde jazz, 'Het wordt wild en gek, zacht en mellow en alles wat daar tussen zit' Afrikaanse en Spaanse invloeden, klassieke muziek en zelfs popmu ziek. Meesterdrummer Han Ben nink en bassist Ernst Glerum zijn onder meer bekend van de Instant Composers Pool. Beiden werkten samen met een keur aan groten uit de jazzwereld zoals Eric Dolphy, Lee Konitz en John Zorn. Aan de ze toonbeelden van creativiteit en improvisatievermogen werden An derson en Möbus toegevoegd. De laatste speelde eerder in 't Schut tershof met zijn eigen Der Rote Be- reich. Anderson is één van de be langrijkste trombonisten in de hui dige jazzscene. Hij werd gelanceerd in de groepen van Anthony Brax ton en Barry Altschul en hij maakt nu vooral furore met zijn eigen trio BassDrumBone. Op Two horns and a bass staat slechts één nummer van dit kwin tet, een langgerekte versie van Du ke Ellington's In a sentimental mo de. „Ik weet niet of we dat ook bij de huidige serie optredens spelen. In feite komen we vlak voor deze korte tournee één keer bij elkaar. Dan bespreken we de setlijst. Daar op verschijnen stukken van ons al lemaal. We repeteren een keer en dan gaan we er voor. Improvisatie vormt een grote component. Na de drie optredens met dit kwintet in 2007 wilde ik de groep graag weer bij elkaar brengen. Ik ben erg blij dat het gelukt is, het wordt erg leuk." Ray Anderson bevestigt dit: „Het wordt wild en gek en zacht en mel low en alles wat daar tussen zit." Kwintet Paul van Kemenade Ander son, Möbus, Glerum en Bennink, woensdag 4 maart, 't Schuttershof, Middelburg, 21:30 uur. AGENDA OP PAD Bingo Acht rondes en drie superrondes. Oost-Souburg, De Zwaan, 19.30 uur. Een avond met... Arthur Japin Levens vol tragische tegenstellingen Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 19.00 uur. Uitverkocht Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen. 16.00 en 19.30 uur. Kamperland, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl PODIUM Rigoletto De Nationale Opera van Moldavië brengt de bekende opera van Verdi in traditione le vormgeving. Middelburg, Stadsschouwburg, 20.00 uur meer agendanieuws op www.pzc.nl WËÊÊÊBÈÊÊÊBÊÊSÊÊÊÊÈÊBË BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Spion van Oranje: 20.00 uur; The Curious Case of Benjamin But ton: 20.00 uur; Transporter 3: 20.00 uur; Cafe de los Maestros: 20.30 uur. GOES 't Beest, Molaadé: 20.30 uur; Merral, New in Town: 19.15 uur; Spion van Oranje: 19.30 uur; The Curious Case of Benjamin Button: 21.45 uur; Valkyrie: 22.00 uur; In kader van Afrika filmfestival: Dunya en Desie: 19.00 uur; Marock: 19.00 uur; The Bird cant Fly: 21.00 uur; I am because we are: 21.00 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Entre les Murs: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Oorlogswinter: 20.00 uur. TERNEUZEN View, New in Town: 19.30 uur; Spion van Oranje: 21.15 uur; Curious Case of Benja min Button: 20.15 uur; Valkyrie: 20.30 uur. VLISSINGEN CineCity, Australia: 21.00 uur; Bolt (nl): 14.00 en 16.15 uur; De Maanprinses en het geheim van het witte paard: 13.45 uur; Despereaux, de dappere muis: 13.45 en 16.30 uur; Friday the 13th: 22.00 uur; Hondenhotel: 13.45 en 16.15 uur; Kikker dril: 13.30 en 15.15 uur; New in town: 19.Q0 uur; Oorlogswinter: 19.30 uur; Slumdog Millionaire: 16.00, 19.00 en 21.45 uur; Spion van Oranje: 17.00 en 19.00 uur; The curious case of Benjamin Button: 15.45 en 21.15 uur; Traitor: 19.15 en 22.00 uur; Transporter: 22.00 uur; Valkyrie: 16.15 en 22.00 uur; Yes man: 14.00 en 19.15 uur; Closing the Ring: 14.00 uur; Gran Torino: 19.30 uur. BAARLAND - Op initiatief van de plaatselijke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken wordt vrijdagavond een concert ge geven in de Maartenskerk in Baar land. Het programma wordt ver zorgd door de sopraan Willy Fey- tel-Bout, bariton Henk de Buck, pianist Edu de Goffau en organist Gerard Boot, die het bekende Mor- eau-orgel zal bespelen. De op brengst komt ten goede aan het onderhoud van dit orgel. Het concert begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Vakfotografe Petra van de Linde exposeert tot en met 25 april haar werk in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het grootste deel van haar kunstfo to's maakte zij in Zeeland. Belang rijke thema's in haar werk zijn: na tuur, spiritualiteit en industrie. Van der Linde benadert haar on derwerpen op een vernieuwende en soms vervreemdende manier. Zij toont een variatie aan foto werk: modern, realistisch, roman tisch en abstract. door Ali Pankow VLISSINGEN - Om nou te zeggen dat voorbereiding op de Neder landse kampioenschappen bloed, zweet en tranen kost, zou net wat overdreven zijn, vindt Jolanda de Vlieger van barbershop kwartet Aquadraat uit Vlissingen. „Maar het vergt wel enorm veel tijd en in zet om twee nummers perfect uit gebalanceerd te zingen. Ik heb laatst eens de uren geteld die we vanaf eind november in het repete ren hebben gestoken. Dat kwam toch al snel neer op honderd uur." Volgens De Vlieger was dat ook de reden dat Aquadraat aanvankelijk had besloten de nationale titel niet te zullen verdedigen tijdens de tweejaarlijkse Nederlands kam pioenschappen barbershop don derdag in Veldhoven. Officieel heet die wedstrijd De Conventie. „Er komt echt veel meer bij kijken dan even twee liedjes zingen. In een koor kun je soms nog op een ander leunen, maar in een barber- shopkwartet vorm je ook je eigen orkest", legt De Vlieger uit. De vier vrouwen van Aquadraat zijn echter teruggekomen op dat eerdere besluit. Het ensemble zal donderdag wel degelijk haar titel als beste barbershopkwartet van Nederland verdedigen. De vrou wen besloten daartoe nadat zij met hun optreden bij de jubileum show van het koor Sea Sound Sin gers begin november overladen werden met complimenten. „Jullie moeten gewoon meedoen", kre gen zij talrijke keren te horen. Een moeilijkheid was dat Aqua draat op dat moment zonder coach zat. Dat probleem bleek ech ter snel te kunnen worden opge lost. „Wij nodigden Rob van der Meule uit ons te komen begelei- Aquadraat met vlnr.: Jolanda, Sacha, Marian en Joke den en hij stemde toe. Hij is echt Oost-Souburg. Aquadraat zal de een barbershop-goeroe", zegt De kampioenstitel donderdag verdedi- Vlieger over deze bezielde zangdo- gen met twee songs: Take a chance cent en professioneel zanger uit on love en There goes my heart. Lees er alles over op www.deOndernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67