Automobilist is trein niet in te krijgen Bellen met God populair Maar weinig mensen laten auto staan voor openbaar vervoer. 'Depressie versterkt angst voor ontslag' Courantier Freddy Sijthoff (87) overleden Olifanten missen Annabel 4 dagen Berlijn 1® PZC Dinsdag 3 maart 2009 5 DEN HAAG - Het is bijna onmoge lijk mensen uit de auto en in het openbaar vervoer (ov) te krijgen. Verreweg de meeste 'nieuwe' ov-reizigers reisden voorheen hele maal niet of alleen met de fiets. Slechts een beperkt aantal laat de auto staan in ruil voor de trein, de bus, de metro of de tram. Dat blijkt uit het rapport 'Het be lang van openbaar vervoer' van het Centraal Plan Bureau (CPB) en het Kennisinstituut voor Mobi liteitsbeleid. De onderzoekers onderzochten de kosten en de baten van openbaar vervoer. Uit hun studie blijkt dat het ov dagelijks bij vijf procent van alle reizen en tien procent van alle kilometers wordt gebruikt. In de spits ligt dat hoger. Zo wordt tij dens de ochtendspits veertig pro cent van alle reizen van langer dan tien kilometer met het ov afgelegd. Belangrijkste reden waarom men sen het ov links laten liggen is de reistijd. Bij negentig procent van al le autoritten duurt de reis met het openbaar vervoer meer dan twee keer zo lang. Dat geldt ook voor reizen in de spits. Vooral bij korte afstanden kiezen veel mensen toch voor de auto. „Juist dan weegt die langere reis tijd met het ov extra zwaar", aldus CPB-onderzoeker Peter Zwane- veld. „)e zit vast aan overstaptij- den. Op korte eindjes tikken die harder aan. Voor veel mensen is de bus of de trein dan geen alterna tief" Volgens de onderzoekers lijkt het vrijwel onmogelijk mensen uit 'Je zit met overstaptijden. Op korte eindjes tikken die harder aan' de auto en in het ov te krijgen. Zo blijkt uit een analyse van diverse ov-trajecten dat van de tien nieu we trein-, bus- en tramreizigers er anders nul tot drie de auto zouden hebben genomen. De rest reisde eerst vaak niet of per fiets. Méér ov is dan ook niet automatisch beter voor het milieu of de verkeersveiligheid, stellen de onderzoekers. Die verbetering ont staat vooral als mensen de auto in ruilen voor het ov. Ook specifieke doelgroepen die de overheid met het ov hoopt te be reiken, zoals ouderen, gehandicap ten en huishoudens met lagere in komens, kiezen vaak toch voor de auto. De eerste twee groepen ma ken zelfs minder dan gemiddeld gebruik van het openbaar vervoer. Mensen uit huishoudens met lage re inkomens reizen relatief wel iets meer met het ov. Maar ook deze groep legt tweederde van de reiski- lometers met de auto af GRIJPSKERK - Een nieuw mobiele telefoon die de beller rechtstreeks in verbinding zou brengen met God, trekt grote belangstelling. Dat zegt de initiatiefnemer van de lijn, kunstenaar Johan van der Dong uit Grijpskerk. Hij opende eerder al een postbus waar mensen een brief naar God naartoe konden stu ren en heeft nu een mobiel num mer waar mensen een bericht aan God kunnen inspreken. Het loopt storm, aldus de kunstenaar. Mensen kunnen gedurende een halfjaar het mobiele nummer van God bellen. Van Dongen koos voor de mobiele telefoon omdat God overal en altijd bereikbaar moet zijn, net als de moderne mens die ook niet zonder zijn mo biel kan leven. Het o6-nummer van God is 06-44244901. De mo biele telefoonlijn maakt deel uit van een kunstwerk, een installatie, die zaterdag open gaat. Daarmee wil Van der Dong laten zien hoe Nederland is veranderd op reli gieus gebied sinds de jaren zestig. TILBURG - Bijna 15 procent van de Nederlanders heeft een depressie of depressieve klachten. Dat zegt zorgverzekeraar CZ op basis van een door bureau Intomart GfK uit gevoerd onderzoek. Daaruit blijkt onder meer dat mensen met een depressie zich meer zorgen maken over de recessie en vaker de drei ging van ontslag voelen. Ook wer ken ze vaak over en gaan ze min der met vakantie. RIJSWIJK - Freddy Sijthoff (87), uit de bekende familie van couran tiers, is zondagavond in zijn woon plaats Den Haag overleden. Dat heeft de directie van AD Nieuwsmedia gisteren laten we ten. Freddy Sijthoff was van 1957 tot 1983 lid van de directie van het krantenbedrijf Sijthoff Pers, dat on der meer de Haagsche Courant en de Goudsche Courant uitbrachtr EMMEN - Aan het gedrag van de olifanten in het oudste olifant, de 45-jarige Annabel, na een val de plaats waar Annabel is overleden", zei een Emmer Dierenpark is te zien dat ze weten dat er in een droge gracht. Het dier werd uit haar lijden woordvoerder van Emmer Dierenpark. iets veranderd is. Zondagavond overleed de verlost. „De overige veertien olifanten graven op foto Olaf Kraak/ANP €159 Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke C^SQ samenwerking met: REIZEN v.a. €139>- Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt 1 Stadsrondrit en wandeling Afscheidskoffietafel In unieke Osd samenwerking met: [REIZEN Vertrek vrijdag 10 en 17 april Het bruisende hart van Frankrijk is zonder twijfel Parijs, met de Champs-Elysées als levendige slagader. Een bezoek aan de 'Lichtstad' is letterlijk en figuurlijk een belevenis. En met wie kunt u dit beter ervaren dan met de Parijs-specialist bij uitstek! Berlijn laat zich het best omschrijven als een stad met een diep verleden, gegoten in een nieuw jasje. Naast monumentale gebouwen en musea kent Berlijn een trendy en levendig centrum. Berlijn is een stad om beleefd te hebben. Niet inbegrepen reis- en/of annuleringsverzekering calamiteitenfonds 2,50 uitgaven van persoonlijke aard optionele excursies administratiekosten prijs is o.b.v. 2-pers. bezetting 'e bus vertrekt 4 uit uw buurt. In Praag staat de eeuwenoude geschiedenis nog steeds midden in het leven. In deze sprookjesachtige stad vindt u talrijke theaters, restaurants, bierhuizen, wijnkelders en winkels. Ontdek het zelf; de 'Gouden Stad' Praag is een bezoek meer dan waard. Ga voor boeking of meer informatie naar uw dichtstbijzijnde Globe Reisburo bel 0900-8482 (0,15 pm) of kijk op www.globereisburo.nl gaat nét even verder Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke Ocd samenwerking met: iREIZEN €i49f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5