Mugabe: blanke boer moet weg Alle Romeinen haatten Nederlandse paus Adrianus i f V Baskische Partij wint verkiezing Hariri-Tribunaal begint zonder verdachten President Zimbabwe wil ook laatste blanke boeren verdrijven. Spectaculaire carrière van Utrechtse timmermanszoon. \mr PZC Maandag 2 maart 2009 9 CHINHOYI - President Robert Muga be heeft blanke boeren opgeroe pen Zimbabwe zo snel mogelijk te verlaten. Dat deed hij op zijn 85ste verjaardag, zaterdag in Chinhoyi. „De herverdeling van grond gaat door", zei Mugabe op het feest, dat zestig kilometer ten noordwesten van hoofdstad Harare gehouden werd. „De paar blanke boeren die nog over zijn moeten hun boerderijen verlaten, omdat ze hier geen plaats hebben", zei de president. Tientallen van de honderden blan ke boeren die nog in Zimbabwe wonen, vechten de inbeslagname van hun grond aan bij een régio naal hof. Vorig jaar besliste het hof al in het voordeel van 78 blanke boeren, omdat het van oordeel was dat de onteigeningen racis tisch gemotiveerd waren. Niettemin zijn volgens sommige berichten sinds januari nog eens veertig blanke boeren van hun boerderijen verjaagd. „We hebben onze eigen wetten, voor onze eigen grondaangelegen- heden", zei Mugabe. Critici van de president zeggen dat de economische crisis in Zimbab we voor een groot deel het gevolg is van de onteigenings- en herver- delingspolitiek van Mugabe. Die beloofde weliswaar dat de in be slag genomen landbouwgronden zouden worden verdeeld onder de arme zwarte bevolking, maar de meeste grond kwam in handen van Mugabes politieke vrienden, die vervolgens niet wisten wat er mee aan te vangen. Het gevolg was dat de belangrijkste pijler, de land bouw, onder de Zimbabwaanse economie werd weggeslagen. De Zimbabwanen zelf hebben in middels te lijden onder honger en een enorme cholera-epidemie, die al aan vierduizend mensen het le ven heeft gekost. De meeste Zim babwanen die daartoe in staat wa ren zijn naar het buitenland ver- President Robert Mugabe van Zimbabwe gebruikte zijn exorbi tante verjaardagsfeestje dit weekeinde om opnieuw tegen de blanke boeren uit te varen. trokken, met als gevolg dat het land kampt met een geweldig te kort aan beter opgeleiden. Dat Mugabe, temidden van alle el lende, een groot feest gaf ter ere van zijn eigen verjaardag, kwam hem dan ook op flinke kritiek te staan. Geschat wordt dat het feest je van Mugabe zo'n tweehonderd duizend euro kostte. Mugabes politieke rivaal, premier Tsvangirai was niet op de verjaar dagspartij van zijn president. Hij liet weten het feest te beschouwen als een privé-aangelegenheid van Mugabes partij. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Op het moment dat het Va- ticaan en Benedictus XVI weinig populair zijn, begint vanavond met een pontificale hoogmis in Ro me de herdenking van het 550ste geboortejaar van Adriaen Floris- zoon Boeyens, de enige Nederlan der die het ooit tot paus bracht. 'Dubbelzinnig, wantrouwig, gie rig, barbaars'. De Nederlandse paus komt er niet best af in Ro meinse vlugschriften uit zijn tijd. Het volk moest niets van hem heb ben en dat gold ook voor de curie kardinalen. Na Adrianus zou het bijna vijf eeuwen duren voor op nieuw een niet-Italiaan (de Pool Karol Wojtyla) de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk werd toe vertrouwd. Geen slechte score voor nog geen jaar pausschap. Moeten we trots zijn op Adrianus? „Ja", zegt Guus van den Hout vol mondig. Hij is directeur van het Utrechtse museum voor christelij ke kunst, Catharijneconvent, en groot kenner van het Vaticaan. „Adrianus was een intelligent, cha rismatisch en kundig man. Sober en vroom." De carrière van Adrianus was ronduit spectaculair. In Leuven werd de zoon van een eenvoudige timmerman een beroemd theo loog. In Spanje was hij grootinqui siteur en deed hij imposante be stuurlijke ervaring op: hij was leer meester van de latere koning en keizer Karei V, die hij kort voor zijn uitverkiezing tot paus - 9 ja nuari 1522 - zelfs even zou vervan gen. 'Adrianus was, net als Benedictus, een typische tussenpaus' Adrianus was volgens Van den Hout een typische tussenpaus, zo als hij ook de huidige paus Bene dictus XVI typeert. „Beiden zijn op hoge leeftijd gekozen, waarmee ze een soort adempauze vormen voor de kerk die weet dat het an ders moet, maar niet goed hoe." De wereld stond behoorlijk op zijn kop toen de Utrechter tot zijn eigen verbazing op zijn 63ste werd gekozen tijdens een conclaaf waar aan hij zelf niet deelnam. Er heer ste totale wanorde in Rome. Er was een pestepidemie geweest, de kas van het Vaticaan was leeg en een zekere Luther daagde de cor rupte en spilzieke leiding van de kerk keihard uit. Verder heerste er grote onrust over de rivaliteit tussen de Franse koning Frans I en Karei V, keizer van het Heilige Roomse Rijk, waar toe ook de Nederlanden hoorden en stonden 'de Turken' bijna voor de poort van Wenen. Beter een buitenstaander als paus 'met de faam van heilig man', was de ge dachte bij de conclaafgangers. Maar die heiligheid beviel uiteinde lijk slecht. Adrianus' soberheid en zuinigheid, daartoe genoodzaakt omdat er echt geen cent meer was, werden niet geaccepteerd in de Ro meinse feestmaatschappij. De Nederlandse paus bleek ook barbaars in het feit dat hij aangaf hervormingen te willen binnen het corps van kardinalen. Zelf gaf hij het goede voorbeeld door geen familie of vrienden te bevoorde len. Hij benoemde zelf slechts één kardinaal. Nederlandse paus herdacht Vandaag is het precies 550 jaar geleden dat de eerste, en tot nu toe enige Nederlandse paus, Adrianus VI, als Adriaan Florenszoon Boeyens in de Brandstraat in Utrecht werd geboren. Op 9 januari 1522 werd hij tot paus gekozen en op 31 augustus van dat jaar werd hij in Rome gekroond. Hij is niet lang paus geweest. Op 5 augustus 1523 werd hij ernstig ziek. Hij overleed enkele weken later, na een pontificaat (ambtsperiode) van slechts 1 jaar en 2 weken. Op zaterdag 7 maart wordt de geboortedag van Adrianus op initiatief van enkele rooms-katholieken en het aartsbisdom Utrecht herdacht meteen plechtige hoogmis in de Catharina- kathedraal in Utrecht, gevolgd door een symposium over o.a. de betekenis van deze Nederlandse paus voor onder meer de hervorming van kerk en theologie en de relatie tussen hem en humanist Erasmus. Het wapen van paus Adrianus VI. Bijbehorend devies Wees geduldig en hou stand. Van den Hout: „Adrianus maakte een begin met hervormingen, maar pas dertig jaar later zouden die instemming vinden tijdens het Concilie van Trente. Zijn snelle dood (14 september 1523), waar schijnlijk door uitputting en niet vergiftiging zoals soms gesugge reerd, was ook debet aan het mis lukken." Adrianus werd in Rome verketterd en snel vergeten. Ook vandaag her innert niemand zich de Nederland se paus meer. Hij ligt begraven in de Duitse kerk Santa Maria dell' infographic JD bron ANP, Wikipedia Anima, waar kardinaal Simonis vanavond een mis opdraagt. Nederland is bezig de man te her ontdekken, ook omdat hij belang rijk is geweest voor de kunstge schiedenis. Van den Hout: „Adria nus werd gehaat door de Romei nen omdat hij niets uitgaf en kun stenaars geen opdrachten meer verstrekte. Maar hij benoemde Jan van Scorel als zijn conservator. Bij terugkeer introduceerde deze gro te schilder in Nederland de Itali aanse Renaissance en dat was een geweldig cadeau." SAN SEBASTIAN - De Nationalisti sche Baskische Partij (PNV) ste vent af op een overwinning bij de verkiezingen van gisteren in Spaans Baskenland. Volgens exit polls kan de partij van Juan José Ibarretxe rekenen op 30 tot 32 ze tels in het 75 zetels tellende Baski sche parlement. Met hulp van klei nere nationalistische partijen kan de PNV vermoedelijk verder rege ren. De PSE, de partij van de Spaanse premier José Luis Rodriguez Zapa- tero komt volgens de prognoses uit op 26 tot 28 zetels. De socialis ten hadden gehoopt de PNV na drie decennia van het regeringsplu che te kunnen stoten. Een Spaanse politieman bewaakt een Baskisch stembureau. foto AP LEIDSCHENDAM - Hoofdaanklager Daniel Bellemare van het Hari ri-Tribunaal weet nog altijd niet wanneer hij de eerste aanklachten kan uitvaardigen. Dat liet hij giste ren weten bij het officieel van start gaan van het tribunaal in het Zuid-Hollandse Leidschendam. Na jarenlang VN-onderzoek is nog altijd onduidelijk wie terecht zal moeten staan. Het tijdelijke internationale hof moet de verantwoordelijken be rechten voor de moordaanslag op ex-premier Rafik al-Hariri van Li banon, die op 14 februari 2005 in Beiroet aan 23 mensen het leven heeft gekost. Het tribunaal heeft Li banese en 'internationale' rech ters. Griffier Robin Vincent (Groot-Brit- tannië) vroeg de aanwezigen aan het begin van de openingsceremo nie een moment stilte in acht te nemen ter nagedachtenis aan de slachtoffers. Een tiental Libanezen juichte ondertussen buiten met Li banese vlaggen het nieuwe tribu naal toe. Het eerste internationale 'terroris- metribunaal' zetelt om veiligheids redenen niet in het Midden-Oos ten, maar in Europa. Nederland heeft het zwaar beveiligde voorma lige AIVD-gebouw ter beschikking gesteld. Er wordt gespeculeerd over Syri sche betrokkenheid bij de aanslag op Hariri, die de invloed van het buurland wilde terugdringen. De Canadees Bellemare repte in zijn openingstoespraak over 'een histo risch moment, niet alleen voor het volk van Libanon, maar ook voor de internationale gemeenschap'. Vandaag gaat Bellemare aan de slag met een verzoek aan Libanon om vier pro-Syrische generaals over te dragen die al jaren zonder aanklacht in Libanon vastzitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9