Pellè krijgt als eiland Makaay staat minder op een Gregory van der Wiel wil bij Ajax stap naar Europese top maken Voor NAC is Sparta al moeilijk PSV is tevreden over Lodeweges Bijna twee jaar na zijn debuut eerste goal voor Amsterdammers. Feyenoord haalt twee keer achterstand in tegen Vitesse (2-2). Twee fraaie kopballen brengen AZ langs zwak FC Groningen. 26 Maandag 2 maart 2009 PZC TOPSCORER 1. El Hamdaoui (AZ) 20, 2. Pranjic (SC Heerenveen, foto), Berg (FC Groningen) 15. BREDA - NAC Breda slaagde er za terdag met pijn en moeite in om Sparta te verslaan (3-1). Vooral in de tweede helft speelde NAC ver onder de maat. De Rotterdammers drukten de thuisploeg naar achteren maar brachten aanvallend te weinig. Zo bleef topscorer Rydell Poepon (ne gen doelpunten) de hele wedstrijd onzichtbaar. De hard werkende Spartanen ga ven de verdiende 1-1 echter in de 77e minuut weg. Uit een hoek schop kon NAC-verdediger Rob Penders ongehinderd raak koppen. Daarna was het over met Sparta en maakte Csaba Feher in de extra tijd nog de 3-1. Voor rust kwam het duel pas in de vijftiende minuut op gang. NAC-verdediger Tyrone Loran ging in de fout met een terugspeel bal op zijn doelman Jelle ten Rou- welaar, maar Edouard Duplan wist er geen raad mee. Een dure misser, want in de uitbraak die volgde op de misser van Duplan, werd het 1-0 voor de Bredanaars. Nourdin Boukhari rondde een voorzet van de opkomende verde diger Patrick Mtiliga prima af Boukhari scoorde voor de derde keer in drie achtereenvolgende duels. Hij deed het tegen Roda IC (1-0) en ADO Den Haag (1-1). De middenvelder wordt stilaan een onmisbare schakel in de formatie van Maaskant. Sparta kwam echter al snel op 1-1. Aan die gelijkmaker ging een fout van de arbitrage vooraf Scheids rechter Tom van Sichem kende Sparta ten onrechte een hoek schop toe. Daaruit scoorde verdedi ger Ruud Knol. Het leidde wel tot veel commotie op het veld en op de tribunes. Van Sichem kon daarna geen goed meer doen en moest enkele keren de gele kaart tonen om de zaak in de hand te houden. eindhoven - PSV heeft gisteren voor het eerst sinds het vertrek van Huub Stevens gereageerd op de gang van zaken met betrekking tot de eventuele benoeming van de nieuwe trainer. „We nemen de tijd", zei directeur Jan Reker. „Er is nog niemand benaderd." Reker kwam met die mededeling om voor rust te zorgen. „We zijn tevreden over interim-coach Dwight Lodeweges", aldus Reker. „Het is van belang dat hij zijn werk in alle rust kan doen." Reker verklaarde dat de leiding alle moge lijke opties heel zorgvuldig aan het bekijken is. Kandidaten noemde hij niet. In de wandelgangen circu leert nadrukkelijk de naam van Fred Rutten. Hij staat echter on der contract bij Schalke 04 in Duitsland. Rutten werkte eerder bij PSV, onder meer als assistent van Guus Hiddink. Lodeweges heeft er inmiddels zes wedstrijden als hoofdtrainer van PSV op zitten. Vrijdag leed hij te gen Heerenveen zijn eerste neder laag. Met Lodeweges won PSV vier keer en speelde het één keer (te gen koploper AZ) gelijk. door Jop van Kempen UTRECHT - Gregory van der Wiel wil naar de Europese top en naar het WK van 2010. Met bonds coach Bert van Marwijk op de tri bune maakte de stijlvolle rechts back zijn eerste doelpunt voor Ajax. De Amsterdammers boekten gistermiddag een zakelijke zege in de Galgenwaard: 0-2. Het was een doelpunt in stijl. Hal verwege de helft van Utrecht werd Van der Wiel aangespeeld en vier balcontacten na zijn inspeelpass vloog de bal in het dak van het doel. Via Eyong Enoh eD Miralem Sulejmani kon Van der Wiel de aanval afronden die hij zelf had op gezet. Bijna twee jaar na zijn de buut maakte de Amsterdammer gistermiddag zijn eerste doelpunt. De fraaie treffer in de achtste mi nuut vormde een bekroning voor de ontwikkeling die Van der Wiel dit seizoen heeft doorgemaakt. Als het aan de Amsterdammer ligt, is de stijgende lijn nog lang niet ten einde. „Ik wil naar de Eu ropese top", zegt Van der Wiel. Om daar te komen heeft de Aja- cied de dromen van vroeger bijge- door Hans Leber ROTTERDAM - Bij Feyenoord zag trainer Leon Vlemmings nog altijd kans om de Uefa Cup te halen. Wie negende wordt in de competi tie, heeft een grote kans op deelna me aan de play-offs. Maar na de 2-2 van gisteren, thuis tegen Vites se, is dat doel nog verder weg. Roy Makaay was dan ook teleurge steld: „Als we hadden gewonnen, was dat anders geweest." Doordat de winnaar of de verliezend fina list van het bekertoernooi in de Uefa Cup start, is de kans groot dat ook de negende positie in com petitie recht geeft op deelname steld. De 21-jarige Van der Wiel wilde de voetbalwereld in zijn tie nerjaren bestormen als aanvallen de middenvelder, maar als twinti ger heeft hij ingezien dat hij als rechtsback meer kans maakt. „Als ik keeper zou moeten worden om er te komen, dan zou ik dat ook doen." Carrières laten zich niet altijd goed voorspellen, maar Van der Wiel heeft veel potentie. „Je bent snel ler dan Dirk Marcellis, je bent hebt een betere pass dan Dirk Marcellis en je kunt beter koppen dan Dirk Marcellis", hield trainer Marco van Basten zijn basiskracht een paar maanden geleden voor. „Maar toch zit Dirk Marcellis bij het Ne derlands elftal en jij niet." De woorden van de trainer bij Ajax zijn inmiddels door de reali teit achterhaald, want drie w^ken geleden debuteerde Van der Wiel in Oranje. In de oefeninterland te gen Tunesië verving hij John Hei- tinga. Bondscoach Bert van Marwijk zat in Utrecht op de tribune en zal hebben gezien dat Van der Wiel solliciteert naar een basisplaats in Oranje. De technisch begaafde Aja- cied was tegen FC Utrecht het toonbeeld van een moderne vleu gelverdediger. Hij combineerde ver dedigen moeiteloos met aanvallen. aan de Uefa Cup. En laat dat nou nét de plek zijn waar Feyenoords aanstaande trainer, Mario Been, met zijn huidige club NEC op acht punten afstand van Feyenoord staat. En of dat nog haalbaar is? „Ach, voor iedere kleine kans moet je nog gaan", zegt Makaay na Feye- noord-Vitesse. „Maar dit gelijkspel is héél teleurstellend. We hebben maar drie kansen weggegeven en krijgen door persoonlijke fouten twee tegengoals. Dat is heel verve lend. Maar het gaat iedere week, stap voor stap, een beetje beter." Voor Vitesse scoorden de van Feye noord gehuurde Nicky Hofs (vrije trap) en Dalibor Stevanovic (af standsschot). Makaay: „We komen twee keer terug van een achter stand, dat is positief Het is heel door Ruud Ramler ALKMAAR - Gewend aan fluitcon certen was de ovationele aftocht een compleet nieuwe ervaring voor Graziano Pellè. De fans van AZ hadden zo vaak hun twijfels geuit over de kwaliteiten van de Italiaanse spits, maar zetten die na de 3-0-zege op Groningen net zo makkelijk om in een gepaste steun betuiging. De matchwinnaar begrijpt de wis selende emoties wel. Lachend zei hij: „Want als we nu nóg geen kampioen worden, doen ze zich zelf wat aan of anderen." Met twee fraaie kopgoals had Pellè de weer soevereine lijstaanvoerder langs een onmachtige tegenstan der geloodst. Waarna Moussa Dembele de ongelijke strijd ook cij fermatig nog enigszins het elan gaf dat erbij hoorde. Door een demar rage te besluiten met de mooiste uithaal van de avond: 3-0. Maar het duel dat bij vlagen show elementen had, was vooral een be levenis geweest voor een spits die zo lang zijn plaats zocht in het ge heel. Dat hij zich inmiddels aardig verstaanbaar kan maken in het En gels heeft hem daarbij erg gehol pen, geeft Pellè toe. Met de verbeterde communicatie groeide ook het zelfvertrouwen van de spits. In de ogen van Louis van Gaal de meest logische keus als vervanger van de geblesseerde Ari. „Omdat Dembele beter tot zijn recht komt vanaf het midden veld", vindt de trainer. Pellè heeft het vertrouwen van zijn coach nooit gemist. „Je bent goed, anders hadden we je niet ge kocht. Dat heeft hij al zó vaak te gen me gezegd. Óp de training ben ik topscorer. Maar dat moest ik ook eens in wedstrijden laten zien." En dat wilde tot zaterdagavond niet lukken. Een week geleden nog tegen Heracles fungeerde zelfs een groot, nauwelijks te missen leeg doel niet als eenvoudige schietschijf voor de spits. „Als je tien minuten speelt, wil je het als invaller zo verschrikkelijk graag la ten zien", zegt Pellè. „Maar juist dan, in zo'n kort tijdsbestek, wordt het niets. Ik wilde alles doen, sco- erg belangrijk dat we Kevin Hof land, Giovanni van Bronckhorst en Jon Dahl Tomasson er weer bij hebben. Daardoor sta ik voorin veel minder op een eiland zoals een tijdje het geval was." Over zichzelf is Makaay nuchter. 'Mijn doelpunt is een kleine bevrijding, maar meer voor de ploeg dan voor mij' „Mijn doelpunt (hij scoorde de 2-2) is toch een kleine bevrijding, maar meer voor de ploeg. Ik weet dat het met mezelf wel goed komt als ik weer meer ballen krijg." Waar Feyenoord nog kansen ziet, denkt Theo Bos, de nieuwe trainer van Vitesse die ook nieuw elan in ren en assists geven. Terwijl ik al leen maar geduld moest hebben en wachten op mijn moment." Dat kwam er tegen Groningen al na drie minuten. Toen liep hij ver nietigend tegen een op maat gesne den voorzet van Gill Swerts aan. „Een echte trainingsgoal", aldus de maker. Die vlak na rust ook zijn hoofd doeltreffend tegen de bal uit een corner van Stijn Schaars plaats te. „Precies zoals Shota Arveladze het me altijd uitlegt", zei hij zaterdag na afloop. „Ik word wel eens gek van hem als hij drie keer op een dag belt met tips. En hij zal wel eens denken dat ik hem haat om dat hij zoveel tegen me praat. Maar ik kan hem alleen maar ver schrikkelijk dankbaar zijn. De trai ner hamert er ook altijd op dat ik dichter bij het doel moet spelen. En na vanavond weet ik waarom." Zoals hij ook beseft dat zijn twee de en derde doelpunt van het sei zoen thuis in Italië het sport nieuws zullen halen. Pellè vindt dat vooral leuk voor zijn vader. „Als ik speel sluit hij zichzelf op in de slaapkamer. Hij is té emotio neel en dan bang voor zijn hart. Ook omdat hij al eens een hartaan val heeft gehad. Ik moet hem straks maar even bellen hoe het nu met hem gaat", klinkt het la chend. Op een avond die hem lang zal heugen. En waarbij zelfs plaats is voor begrip als het gaat om de soms scherpe reacties van het pu bliek dat hem nu bejubelde. „Ze hebben gelijk dat ze kritisch zijn. Omdat ook de fans meer van me verwachten. AZ betaalde veel geld voor me en dat zagen ze vanaf de tribunes niet terug op het veld." Tegen Groningen wel, al was het wat Graziano Pellè betreft nog niet meer dan een glimp van zijn moge lijkheden. De Italiaan wenste zich daarom zeker niet gek te laten ma ken door de waan van de dag. De matchwinnaar bleef, zelfs in de roes van het genieten, vooral een realist. „Het was voor mij een fan tastische wedstrijd. Maar dat maakt mij niet opeens een comple tere voetballer." Graziano Pellè krijgt na de kri tiek van het Alkmaarse publiek eindelijk applaus. Twee kopbal len zetten AZ op weg naar 3-0-zege op FC Groningen. de Arnhemse ploeg bracht, niet eens meer aan de Uefa Cup. Dat is iets voor het volgend seizoen, vindt hij. Terwijl Vitesse op de tiende positie van de eredivisie toch echt twee punten meer heeft dan Feyenoord op de elfde. Maar in Rotterdam zal Vlemmings de strijd pas staken als-ie voorbij is. „Ik denk dat de nummer negen ook om de Uefa-kwalificatie speelt, en dat is nog haalbaar. Het zal moeilijk worden, maar het is, ook na dit gelijkspel haalbaar." Makaay: „Ik hoop dat we de ko mende weken wat meer vastig heid in ons spel krijgen doordat we ook in een vaste formatie spe len. Dat we vandaag het laatste half uur Vitesse hebben vastgezet, is een teken dat we op de goede weg zijn." iHANOS Gregory van der Wiel wordt omringd door Ajacieden na zijn eerste goal in Amsterdamse dienst. foto Robin van Lonkhuysen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56