'We doen dit allemaal voor de herten' Waterschappen plegen kiezersbedrog Makkelijk van je dure internet- contract A95 hetnet.nl 0900-1990 Dierenvrienden hebben acht weken gepost langs de jachtvelden. Reizigers raken gewend aan oponthoud op Zeeuws spoor ANALYSE Met de Directe Overstaphulp Het Net zegt je huidige contract op Je zit geen dag zonder internet Het Net PZC Maandag 2 maart 2009 1 7 door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Een groep van ongeveer vijftig damherten graast midden op de Vroongron- den bij Haamstede. „Het is de per fecte afsluiting. Alsof ze ons willen bedanken", verzucht een actievoer der. Afgelopen zaterdag was de aller laatste dag dat er gejaagd mocht worden in de natuurgebieden. Zo als iedere jachtdag in de afgelopen twee maanden was ook nu weer een groep dierenliefhebbers paraat in en om het Gadrabos. Vanaf het eerste ochtendgloren tot na zons ondergang stonden de actievoer ders langs het hek in het Gadrabos of op een andere plek. In de regen, mist, tijdens de vorst en een enkele keer in de zon. Ver rekijkers in de aanslag. Film of foto toestellen binnen handbereik. a» aaRiHHBr' wmm&m i Dierenvrienden posten nog één keer bij 't Gadrabos. foto Ronald den Dekker Klaar om mogelijke misstappen van een jager op te merken, te foto graferen en te melden aan de auto riteiten. Want, zo zeggen de actie voerders, daarom staan we hier. We doen dit allemaal voor de her ten, we observeren en kijken of al les volgens de regels verloopt. Dat doen de actievoerders binnen de regels van de wet, zo verklaren ze keer op keer. „We zijn een vredelie vende groep", zegt Margot Weij- ters van de Partij voor de Dieren. „We distantiëren ons van mensen die geweld willen gebruiken." De groep van zaterdag maakt in derdaad een zeer vreedzame in druk, er hangt een gezellige en ont spannen sfeer. De groep voelt zich in de goede naam aangetast door 'Als wij niet gepost hadden, waren er zeker veel meer herten doodgeschoten' verhalen die naar buiten zijn geko men over gewelddadige actievoer ders. Sommige dierenvrienden doen die verhalen af als 'onzin' en 'verzonnen door de jagers'. De Fau- nabeheereenheid zelf heeft overi gens meermalen uitgelegd dat de gewelddadige aanval op een jager (een paar weken geleden) door een andere groep van buiten Zee land is gepleegd. Waar alle actievoerders het over eens zijn, is het succes van hun vol- houdendheid. Dat er herten ge schoten werden, hebben ze niet kunnen voorkomen. „Maar als wij niet gepost zouden hebben, waren er zeker veel meer herten doodge schoten." De actievoerders hebben in de af gelopen maanden verschillende misstanden geconstateerd. „We zijn geschrokken van de barbaars heid van sommige jagers." Dat is gemeld aan de provincie (vergun ningverlener) of politie, maar deze meldingen hebben gedurende de jachtperiode niet tot boetes of in grijpen geleid, volgens een woord voerder van de provincie. Of er waarschuwingen zijn uitgedeeld is niet bekend, die worden niet gere gistreerd. Tegen half zes zaterdagmiddag breekt de groep actievoerders voor het laatst dit jaar op. Jagers hebben zich niet laten zien zaterdag. Die hebben de jacht al een dagje eer der gesloten. MIDDELBURG - „Elke keef als ik haar meeneem naar Zeeland", knikt Anne- marie Ketting naar Pleuntje Gou- werok, „ligt de trein er uit!" Toch kla gen de Nijmeegse vriendinnen niet. „Het is fantastisch geregeld. We zijn tot Goes met de trein gekomen en daar was de aansluiting met de bus naar Middelburg eigenlijk perfect." Afgelopen weekeinde was het eerste van vier weekeinden in maart en april waarin het treinverkeer tussen Vlissingen en Goes is gestremd door onderhoudswerkzaamheden aan het spoor. Overstappen in bussen in Goes levert ongeveer een half uur vertraging op. I Zie video op www.pzc.nl/video De waterschapsbesturen willen bij nader inzien toch vier jaar aanblijven. De argu menten om de verkiezingen uit te stellen tot 2012 rammelen aan alle kanten. Het is beter om in 2010, na de fusie van de waterschap pen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen, niet de kiezer te raadplegen maar een overgangs- bestuur te vormen, bepleiten de besturen. Een opmerkelijke redenering, want het argument 'overgangsbe- stuur' werd ook al gebruikt bij de vorming van het huidige bestuur, na de verkiezingen van vorig jaar. Formateur Jaap Hoekman (SGP) koos om die reden voor ouwe ge trouwen in het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden. Zijn verkla ring: continuïteit met het oog op de verkiezingen in 2010, daarna zien we wel verder. Zo hield hij on der meer de nieuwe partij Water Natuurlijk buiten het bestuur, tot woede van lijsttrekker Jikkie van der Giessen. Water Natuurlijk is met drie zetels even groot als de door Maurits Sep PvdA, die wel in het bestur mocht. Maar de afgelopen verkiezingen zijn zo dramatisch verlopen, con stateren de besturen. Zeer lage op komst, mislukte schriftelijke stem ming via brieven; het was slecht voor het imago van de waterschap pen. Laten we even wachten tot er een betere manier van stemmen is gevonden, stellen ze. Dat mag allemaal zo zijn, maar de kiezer eerst beloven dat hij in 2012 weer mag stemmen en dat later te rugdraaien, is net zo slecht voor het imago. En wat is er mis met pa pier en potlood voor een bestuur dat zichzelf met graagte profileert als de oudste vorm van democra tie in Nederland? Waterschap Zeeuws-Vlaanderen wil het imago verbeteren door meer en beter te communiceren met de burger. Dan is er geen be ter signaal dan die burger serieus .te nemen door beloftes na te ko men en je aan de wet te houden. De besturen vrezen nu ook ineens dat het slecht is voor de bestuurlij ke aanpak van de waterschappen als er al na twee jaar nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Waarom? Er is bij de bestuursvor ming toch gekozen voor conti nuïteit en oudgedienden? En met de invoering van het lijstenstelsel kan geput worden uit een groot be stand aan ervaren bestuurders van politieke partijen. Maar de kosten dan, vragen de be sturen zich af; verkiezingen zijn duur, en dat in crisistijd? Maar sinds wanneer wordt in een rijk Westers land een prijskaartje ge hangen aan de democratie? Tenslotte komen de waterschaps bestuurders op voor hun eigen rechten. Ze zijn democratisch geko zen, dus eigenlijk hebben ze toch gewoon recht op een zittingster mijn van vier jaar? Ze zijn kennelijk kort van geheu gen: al voor de verkiezingen wis ten ze dat ze voor twee jaar geko zen zouden worden, en daar is geen protest tegen gekomen. Als iemand in deze voor zijn rech ten mag opkomen, is het de kie zer: hem is beloofd dat hij in 2010 opnieuw mag stemmen. De water schappen moeten die belofte nako men. Internet vanaf WH p/mnd Maandcontract Overstaphulp is afhankelijk van uw provider en de looptijd van uw huidige contract.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21