Zeeland 'Nog een lening erbij, Kats krijgt grootste nieuwe woonwijk ooit Borsele wil 'Nu begrijp ik waarom ik per se mijn jasje aan moest trekken' Oplossing nodig voor nauwelijks bruikbare ijsbaan Goes-Overzuid 14 Maandag 2 maart 2009 PZC Wedstrijd veertig jaar Rupsje Nooitgenoeg Gespreksgroep zorg voor dementerende Dj-talentenjacht voor plekje op Dancetour Burgemeester Henny van Kooten van Noord-Beveland speldt Jo Wilderom uit Kamperland de koninklijke onderscheiding op. foto Ruben Oreel WESTKAPELLE - Bij binnenkomst van burgemeester Henny van Koo ten van Noord-Beveland zat ze al met haar man op het podium, Jo Wilderom-van Eenennaam. Dat er iets ging gebeuren, was duidelijk. Maar wat? „Ik moest per se mijn jasje aandoen", zei Jo na uitreiking van de koninlijke onderscheiding Lid in de Orde van Oranje Nassau. „Wat een flauwekul dacht ik, maar nu begrijp ik het." Jo ontving haar lintje in het dorps huis in Westkapelle waar zo'n 150 oudere Bevelanders zaterdag een dagprogramma kregen voorgescho teld. Met drie bussen waren ze ge- - komen, via de stichting Diakonaal Werkverband Noord- en Zuid-Be veland, afdeling reizen. ]o was tus sen 'haar' gasten als een vis in het water. Al vijfendertig jaar is zij de drijvende kracht achter de reisafde ling van de Bevelandse protestant se kerken. „Als je Jo 's nachts wak ker maakt, begint ze over reizen", zei een bestuurslid. Heftig schud de ze 'nee', maar ze meldde 'zeker door te gaan'. Jo (72) zit niet graag stil. Enkele dagen in de week helpt ze ook nog in een winkel in haar dorp Kamperland. GOES - De ijsbaan aan de rand van Goes-Overzuid voldoet niet, is de ze winter weer gebleken. Dit kan niet langer zo, vindt WD-raadslid Sjoerd Heijning. Hij heeft het colle ge van B en W van Goes gevraagd een oplossing te zoeken. Wat is het probleem? „Ik heb het zelf ondervonden dit jaar", licht Heijning toe. „Ik wilde op de ijs baan in Overzuid gaan schaatsen, maar je kon alleen op het binnen terrein rijden en niet op de lange re buitenbaan. Het ijs erop was ka pot gemaakt met stenen. Maar wat erger is: het binnenterrein bevriest altijd eerder. Mensen willen daar natuurlijk schaatsen, maar ze kun nen er alleen komen door over de buitenbaan te lopen. Die wordt dan nooit helemaal goed." Heij ning was wethouder in de tijd dat het besluit tot aanleg van de ijs- annex skeelerbaan viel. Dat de bui tenbaan als ijsbaan nauwelijks bruikbaar is, gaat hem daarom des te meer aan het hart. „Gelukkig voldoet die wel als skeelerbaan." B en W hebben toegezegd het pro bleem te onderzoeken. Heijning hoopt op een oplossing. „Anders is het zonde van dat ding." Goed idee, de woningen op te knappen, reageren bewoners van de Langeviele in Ellewoutsdijk. 'In dat zomerhuisje hiernaast zitten soms zoveel ratten'. door Harmen van der Werf Ellewoutsdijk heeft een aparte entree. Een rijtje huurhuizen uit de jaren ze ventig gevolgd door oude arbeiderswoninkjes en opeens duikt aan dezelfde straat een land goed op. Met in de tuin een wit klassiek beeld. Een grotere tegen stelling kan bijna niet. Met die entree wil de gemeente Borsele iets doen. Borsele wil de dorpsvernieuwing die jarenlang uit de gratie is geweest, in één van de meest verafgelegen en kleinste dorpskernen weer nieuw leven in blazen. Woningstichting R&B Wonen staat op de rol voor renovatie van de huurwoningen aan de toe gangsweg. Verderop wil Borsele de eigenaren van de arbeiderswoninkjes een handje toesteken, in de vorm van zachte leningen. Of door huisjes op te ko pen en te laten opknappen door - bijvoorbeeld - R&.B Wonen. „Zou fijn zijn", reageert de be woonster van één van de beste wo ningen aan de Langeviele. Ze houdt de voordeur op een kier en een hond met één hand vast. Ze wijst met haar andere, vrije hand naar het woninkje naast haar, Lan geviele 22. „Dat is een zomerhuis je", weet ze, „van iemand uit Arn hem. Hij komt er bijna nooit. Maar er zitten soms zoveel ratten. Ik bel de gemeente dan.. Laatst hebben er nog mannen zakjes in de dakgoot gelegd." De bewoonster juicht het idee 'iets' aan de woningen te doen toe. „Maar gemakkelijk is het niet", zegt ze. „Niet iedereen kan de kos ten betalen. De huizen hebben ook nog in het water gestaan met de Ramp van 1953. Je krijgt dat zout er nooit uit." Het is te zien in een huis verder in de straat, bij - staat op een groot bord boven de voordeur - 'familie Vreugdenhil'. Marco en Annet Vreugdenhil zijn gastvrij. Met hun drie kinderen zitten ze al vier jaar volop in een verbouwing. Marco tikt hoog op een muur in de gang. „Tot zo hoog heeft het water ge staan, tot tweeënhalve meter." Een geluk bij een ongeluk is dat de bo venverdieping na 1953 erop is ge zet. Marco en Annet hebben in middels de woonkamer vrijwel op orde. Twee bedsteden stonden er nog in, toen ze het huis kochten. „Het leek of we in de prehistorie terecht waren gekomen", zegt Annet. Ze ziet hulp van de gemeente wel zitten. „Maar ik ga niet nog een lening af sluiten", reageert Marco. „Kan ik nog meer betalen." Veel beter zou volgens hen zijn dat vrachtverkeer in de Langeviele wordt verboden. „Die auto's kun nen ook om het dorp heen. We hebben al genoeg scheuren in ons huis." Ze willen ook graag ver keersremmers. „Van die bloembak ken zoals in Oudelande. Die wer ken wel goed." Vakantiehuisjes opkopen en ge schikt maken voor vaste bewoners vinden Annet en Marco ook een prima idee. „Komen er misschien weer wat kinderen bij, zodat de school kan blijven. Dat is toch wel het belangrijkste voor het dorp." Saartje en Nico Slaakweg bij hun theetuin annex bed breakfast - in wor ding - in de oude pastorie van Ellewoutsdijk. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - Borsele kampt met toenemende leegstand, al is het nog op bescheiden schaal, en met een verouderd woningbezit in sommige dorpen. Uit onderzoek is gebleken dat Ellewoutsdijk wat be treft 'slechte' woningen bovenaan staat. Van alle huizen in het dorp is veertien procent als 'slecht' be stempeld. Borsele wil dat tij keren door opnieuw actief aan de slag te gaan met dorpsvernieuwing. KATS - Aan de westkant krijgt Kats (zo'n 400 inwoners) de grootste nieuwe woonwijk ooit, met vijfen twintig huizen. Voorzitter Rinus Breure van de dorpsgemeenschap Kats kan zich in elk geval geen gro tere uitbreiding herinneren bij het Noord-Bevelandse dorp. Onlangs is het bestemmingsplan voor de wijk door het dagelijks provinciebestuur goedgekeurd. Tot 15 april kan nog bezwaar worden aangetekend tegen het plan. Breu re acht de kans daarop zeer klein. „Er is volop overlegd met bewo ners die vlakbij de nieuwbouw wo nen. Het plan is aan hun wensen aangepast." Vaak stuit nieuwbouw aan de rand van een dorp op be zwaren vanwege verlies van uit zicht. In Kats speelde dit niet zo, volgens Breure, omdat omwonen den jarenlang gewend waren te gen een hoge heg aan te kijken van het eind 2005 verdwenen voet balveld. De Zeeuwse Projectontwikkelings Maatschappij - die is verbonden met aannemer Fraanje uit Lewe- dorp - ontwikkelt de wijk. Breure weet dat er al enkele belangstellen den zijn, onder wie hijzelf „Mijn zoon neemt de boerderij buiten Kats over." Ruim twintig volkstui nen moeten weg voor de wijk. Die gaan waarschijnlijk naar de oost kant van het dorp, achter de Chris- tinastraat waar in 2005-'o6 twaalf oude bejaardenhuisjes zijn vervan gen door tien woningen. GOES - Prenten- en leesboek Rups je Nooitgenoeg, geschreven door de Amerikaanse schrijver en illus trator Eric Carle, verscheen in 1969 voor het eerst in het Engels. Boek handel De Koperen Tuin in Goes viert het veertigjarig bestaan van één van de populairste voorlees boeken ter wereld met een kleur plaatwedstrijd. Kleurplaten zijn bij de boekhandel af te halen. Alle in geleverde platen worden in de win kel opgehangen. Zaterdag 21 maart is de prijsuitreiking. Inleveren kan tot uiterlijk 18 maart. GOES - Zorg voor dementerenden rust zeker de eerste tijd vaak op de schouders van directe familie, part ners en kinderen. Om hen op weg te helpen, hebben de steunpunten mantelzorg op de Bevelanden een gespreksgroep opgezet die vijf mid dagen bij elkaar komt bij welzijns organisatie SMWO aan de 's-Heer Elsdorpweg in Goes. De eerste bij eenkomst is morgen van 13.30 tot 15.30 uur. Ervaren vrijwilligers kun nen deelnemers thuis vervangen. Aanmelden kan via steunpuntcoör dinator Mieke Loeve, 0113-277.123. GOES - Zeeuwse dj's tot dertig jaar die wel eens voor duizenden men sen willen draaien op het Dance- tour-festijn in Goes, kunnen mee doen aan een talentenjacht. Met als hoofdprijs: deelname aan Dan cetour Goes op 26 juli. Tot 15 mei kunnen liefhebbers zich inschrij ven via de sites www.dancetour.nl of www.depiek.nl, waarna een ju ry de beste vier uitkiest. Die mo gen het vrijdag 12 juni tegen elkaar opnemen in podium De Piek in Vlissingen. De winnaar komt in de line up van Dancetour Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 18