'Excuses Williamson onvoldoende' Bij graf Hariri is Syrië al schuldig Vader Eluana voor moord aangeklaagd Zeeland verandert voor u, mij en iedereen! www.nieuwzeeland.nu PZC Zaterdag 28 februari 2009 9 Joodse organisaties en het Vaticaan vinden verklaring onacceptabel. VATICAANSTAD - Het Vaticaan is niet tevreden over de excuses die de aartsconservatieve bisschop en Holocaustontkenner Richard Wil liamson heeft gemaakt. Die 'lijken niet tegemoet te komen aan de voorwaarden' die het Vaticaan Wil liamson heeft gesteld, zei woord voerder Federico Lombardi giste ren. Het Vaticaan wil dat Wil liamson 'absoluut en ondubbelzin nig afstand neemt' van de gewraak te uitspraken, wil hij ooit een func tie in de kerk kunnen uitoefenen. Williamson trok in januari het be staan van de gaskamers en de moord op zes miljoen joden in twijfel. In de verklaring van don derdag verontschuldigt hij zich voor de 'pijn' die hij de kerk en 'de slachtoffers van misdaden die tij dens het Derde Rijk werden ge pleegd' met zijn uitlatingen heeft bezorgd. loodse organisaties hebben de ex cuses al als volstrekt ontoereikend van de hand gewezen. 'Absoluut dubbelzinnig' noemde de voorzit ter van de joodse gemeenschap pen van Italië, Renzo Gattegna, Williamsons verklaring. „Het ene wat hij niet zegt, en het belangrijk ste, is dat de Holocaust gebeurd is, dat het geen verzinsel is, geen leu gen", zei rabbijn Marvin Hier van het Wiesenthalcentrum in Los An geles. De voorzitter van de Centra le Raad van de Joden in Duitsland, Charlotte Knobloch, noemde de bisschop een overtuigde anti semiet en onverbeterlijke Holo caust-ontkenner. Vicevoorzitter Dieter Graumann zei dat hij duidelijke gevolgtrekkin gen van het Vaticaan verwacht en niet alleen ten aanzien van Willi amson, maar de hele Pius-broeder- schap. Volgens de secretaris-gene raal van de raad, Stephan Kramer, wordt het tijd dat de Duitse veilig heidsdienst zich in de broeder schap gaat verdiepen. Het is een groep gevaarlijke extremisten, die 02 De excuses van Holocaustontken ner Williamson zijn niet in goede aarde gevallen. Zowel het Vati caan als joodse organisaties vin den de verklaring dubbelzinnig. in de gaten moeten worden gehou den, zei hij. Het Duitse Openbaar Ministerie heeft al een onderzoek naar Willi amson lopen. Op grond daarvan zou een Europees arrestatiebevel tegen hem kunnen worden uitge vaardigd, zei de Duitse minister van Justitie Brigitte Zypries giste ren in Brussel. Het is niet gezegd dat zo'n bevel daadwerkelijk leidt tot een arrestatie. Een twee jaar ge leden tot stand gekomen besluit om racisme en vreemdelingenhaat op Europees niveau te bestrijden, is nog niet in werking getreden. VN-tribunaal over moordzaak morgen van start in Leidschendam. door onze correspondent Harald Doornbos BEIROET - Je hoeft de naam 'Rafik Hariri' maar te noemen of Mariam Kroumbi, een 26-jarige huisvrouw, krijgt spontaan tranen in haar ogen. „Wij houden intens veel van onze martelaar", zegt zij, wijzend op het met witte bloemen bedekte graf van de voormalig premier van Libanon. Het maakt niet uit dat Kroumbi al ontelbare keren het graf heeft bezocht. „Iedere keer dat ik hier weer sta, moet ik hui len", vertelt zij. Ruim vier jaar na de dodelijke aan slag op Rafik Hariri begint morgen eindelijk het speciale VN-tribu naal in Leidschendam, dat moet uitzoeken wie er achter de moord zat. Bij het graf van Hariri reageert men verheugd. „We hebben vier jaar moeten wachten op dit tribu naal", zegt Kroumbi. „Eindelijk kunnen ze de moordenaars pak ken." De soenniet Hariri was de hoop van talloze Libanezen, die hem vereenzelvigden met de we deropstanding van hun land na de lange burgeroorlog- In de hal waar de oud-premier ligt begraven, naast een grote moskee in het centrum van Beiroet, is het een komen en gaan van bezoekers. De plek is een bedevaartsoord ge worden voor soennitische mos lims en is 24 uur per dag open. Al vier jaar lang. Mensen maken fo to's, poseren bij het graf of naast grote korans. Kinderen rennen rond, volwasse nen prevelen gebeden. Achter Hari- 'We hebben geen tribunaal nodig om Syrië als schuldige aan te kunnen wijzen' ri's graf liggen nog vijf graven. Het zijn de laatste rustplaatsen van zijn lijfwachten die ook omkwa men tijdens de aanslag. „Hariri was een fantastische man", zegt Ahmad, een Egyptische gast arbeider in Libanon. „Hariri is nog altijd heel populair in Egypte. Uit respect bezoek ik zijn graf onge veer een keer per week." Kamal Jummah, een 47-jarige fi nancieel medewerker, loopt ook rond het graf Hij is blij met het tri bunaal. „Prima natuurlijk, al we ten we natuurlijk al lang wie er achter de moord op Hariri zit: Sy rië." Volgens Jummah wilde dat land 'de leider van de soennieten in Libanon uitschakelen omdat hij te populair, te machtig was gewor den'. Kroumbi en Ahmad zijn het met hem eens. „We hebben geen tribu naal nodig om Syrië als schuldige aan te kunnen wijzen." Maar stel dat het tribunaal Syrië niet veroor deelt, iets waarmee deskundigen serieus rekening houden? 1 „Dat zou een grote fout zijn", briest Jummah, die plotseling stukken minder gemoedelijk oogt. „Dat kan ik me trouwens niet voorstel len", vervolgt hij. „Het is zo over duidelijk dat Damascus achter de moord zit." Jummah refereert aan vier Libanese generaals die al jaren vastzitten op verdenking van be trokkenheid bij de moord op Hari ri. „Die generaals zijn destijds door Syrië aangesteld", roept hij uit. „Vergeet niet dat Syrië tot de moord op Hariri 30.000 militairen in Libanon had gestationeerd. Wij waren een provincie van Syrië." door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De vader van de onlangs overleden Italiaanse comapatiënte Eluana Englaro is moord met voor bedachten rade ten laste gelegd. Ook het medisch team dat de vrouw naar haar dood begeleidde nadat de kunstmatige voeding was gestaakt, is aangeklaagd. De advocaten van Beppe Englaro reageerden gisteren geschokt, maar zij zeiden ook dit te hebben verwacht. „Onvoorstelbaar dat iets nog onderzocht moet worden dat in alle transparantie is uitgevoerd conform een uitspraak van het hoogste gerechtshof', zei Vittorio Angelini, die een tegenaanklacht wegens laster overweegt. Het is nog onzeker of het door het Openbaar Ministerie geopende dossier een antwoord is op nieu we beschuldigingen van tientallen 'pro-life-groepen', of dat het OM zelf al had besloten tot onderzoek. Eerder deze week blokkeerde een magistraat de inbeslagname door de militaire politie van foto's van Eluana. De foto's zijn genomen de dag voordat de vrouw stierf De be trokken medici spreken van 'kli nisch bewijsmateriaal'. Tegenstan ders geloven daar niets van en zijn blij dat naar de makers van de fo to's en de verantwoordelijke arts een onderzoek is gestart. Een foto van Eluana is wat de Itali aanse media begeren. Het zou ook een troef kunnen zijn van vader Englaro. Het publiek kent Eluana alleen als de mooie levenslustige 20-jarige vrouw die zij was voor het auto-ongeluk. Een foto van de 'echte Eluana', na zeventien jaar coma en kunstmatige voeding, zou voor velen pijnlijk zijn. Vooral voor premier Silvio Berlusconi, die Eluana zo gezond achtte dat ze nog best kinderen kon krijgen. In de Libanese hoofdstad Beiroet bidt een man bij het graf van oud-premier Rafik Hariri, foto Harald Doornbos/GPD imicUW! ZEELAND Woonbo of luchtk; Er wonen straks minder jongeren en meer ouderen in Zeeland. En dat gaan we merken! Daarom nodigt de Provincie u uit om mee te praten over de toekomst van NIEUW! ZEELAND. Kom op 10 maart, om 19.00 uur naar het Provinciehuis, Abdijplein in Middelburg. Meer informatie en aanmelding op: MIJN! ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9