Lekker wonen moet je leren huis uit! de klassiek Oyster chair als 'doorgeefstoel' Wat is domotica? wonen@wegener.nl wonen 024-3650509 BN/DESTEM Zaterdag 28 februari 2009 Wel doen: Het interieur aan de seizoenen aanpassen. Dus weg met die kussens en plaids, en haal de lente in huis met fris se, groene decoraties. Uitgebreid tafelen. Het is dé trend en koken voor vrien den is al bijna 'het nieuwe uitgaan'. Kies prettige- fau teuils en dek de tafel met mooie spullen, dan voelen gasten zich extra welkom. Denken aan het totaalplaatje. Indeling, verlichting, kleu ren en materialen moeten een geheel vormen. Niet doen: Losse items aanschaffen. Dat leuke kastje of tafeltje in de winkel blijkt thuis vaak totaal niet te staan. Te voorzichtig kleuren kiezen. Kijk naar je eigen kleding, dat is je tweede huid. Draag je graag aardetinten? Dan past dat ook in de woonkamer, je derde huid. Banken strak tegen de muur zetten. Dat oogt armoedig. Laat er minstens 15 centimeter ruimte tussen. ONTWERP Oyster chair (1960). ONTWERPER Pierre Paulin, voor Artifort. EIGENAARS Ton en Tineke Veer- mans. WANNEER GEKOCHT „Toen wij in 1962 trouwden, permitteer den wij ons een nieuwe design zithoek. De verkoper adviseer de de Oyster Chair. We hebben er twee aangeschaft, een groot model in oranje en een kleine re met bruine bekleding", zeg gen Ton en Tineke Veermans. WAAROM GEKOCHT „Onder meer omdat we er heerlijk in konden zitten. Samen zelfs, in de grote. Ook bleek de stoel heel geschikt om, daarin lig gend, onze zoon zijn flesje te geven. Toen we ze uiteindelijk zat waren, heeft onze jongste zoon ze meegenomen. Hij is in middels getrouwd met een Fin se vrouw en naar Finland ver huisd. De grootste stoel heeft een nieuwe bekleding en is een prima zitplek voor hun twee ling, twee meisjes van 2 jaar." TE KOOP De Oyster is in 1999 opnieuw in productie geno men. Nieuw vanaf 1.434 euro (zie onder meer www.pot.nl en www.berden.nl).Design4ever.nl heeft een nieuw, besteld en ge annuleerd exemplaar in witte stof voor 895 euro. Een blauwe met bijpassende poef kosten sa men 1.500 euro, een roestbrui ne moet 885 euro opbrengen. Op Marktplaats is keuze uit zo'n tien Oysters, vanaf 300 eu ro (http://link.marktplaats.nl/ 2264343850) of 955 euro voor twee rode (http://link. marktplaats.nl/228123514). Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl Hoofdfoto: De landelijke uitstraling van Rivièra Maison, een stijl die onder meer te zien is bij woonwinkel Eijerkamp, is momenteel populair. Foto onder: Meubelen van robuust hout in natuurtinten, zoals in de collectie van Bert Plantagie, doen het goed. foto's PR heid data die je zo kunt versturen beperkt, maar voor gebruik in huis is het meer dan voldoende", weet Uythof „Maar wanneer je ervoor kiest gelijk met de leidingen ook een glasvezelkabel aan te leggen, kun je elk stopcontact gebruiken voor internet, radio of televisie. In huis zijn er dan geen beperkingen meer. Als je al je apparaten voor ziet van een internetadres, wordt het in theorie mogelijk vanuit het buitenland de lamp in de voorka mer van je eigen huis te dimmen." Maar zover is het nog lang niet. In de winkels liggen nu nog pakketjes waarmee ontvangers op stopcon tacten worden geplaatst die met een afstandsbediening worden be stuurd. Is dat dan wel wat? „Ze ker", zegt Uythof. „Zo'n pakketje werkt erg leuk. Ik zie het als belang rijk voordeel dat de mensen alvast wennen aan het huis van de toe komst, waarin ze alles met een af- Het woord domotica is een sa mentrekking van het Latijnse woord domus (woning) en tele matica. Het is in 1994 op de Nederlandse markt geïntrodu ceerd door het Domotica Plat form Nederland. Domotica staat voor elektronische com municatie tussen allerlei elek trische toepassingen in de wo ning en woonomgeving. In een domoticawoning worden zorgtaken, communicatie, ont spanning en andere huiselijke bezigheden door talrijke elek trische apparaten en netwer ken gemakkelijker gemaakt. standsbediening besturen. Boven dien voldoet het aan de doe-het- zelfnorm. Het is de eerste stap op weg naar een huis zonder draden." www.domotica.nl www.marmitek.com In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. Drie generaties genieten van de Oyster. foto familie Veermans dingen overbodig maken. Zo kun je denken aan zenders die recht streeks in de scartaansluiting van de dvd-speler en/of televisie wor den geplaatst of aan systemen die de verbinding leggen tussen ge luidsboxen en stereo-installatie. Het lijkt dan ook een kwestie van tijd voordat alle snoeren de deur uit kunnen. Toch is dat te optimis tisch gesteld, zegt Boudijn Uythof van het Domotica Platform. Dat platform is in de jaren negentig op gericht met als voornaamste doel te komen tot een 'intelligent huis': met één apparaat moet het moge lijk zijn alles in huis, op afstand, te bedienen. „Ik denk dat niet alles draadloos wordt, simpelweg omdat het niet altijd werkt", weet Uythof. „Je bent technisch afhankelijk van veel factoren die je niet zelf onder con trole hebt, zoals bijvoorbeeld een zendmast in de buurt. Dat is niet erg wanneer één draadloos licht knopje niet werkt, maar in andere gevallen wel. Ik denk dat we naar een toekomst gaan die draden heeft tot in elke kamer en alleen de laatste 3 meter draadloos over brugt." Uythof verwacht dat veel draden zullen worden weggewerkt in het al bestaande en noodzakelijke lei- dingwerk van de elektriciteit. „Zo kun je ook denken aan thuisnet werken via het stopcontact. Technisch is het al moge lijk om internet via het stopcontact te krij gen. Weliswaar is de hoeveel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 99