Alle snoeren het wonerh Aronskelk 3 9 'V/a inrichting tonen mensen persoonlijkheid' Puntgaaf PZC Zaterdag 28 februari 2009 i wonen@wegener.nl 1 024-3650509 ■t Italiaanse aronskelk, foto GPD Ze zijn weer te koop: de narcissen in bosjes van tien. Een van de mooi ste begeleiders van narcissen in een vaas is het gemarmerde blad van Arum italicum, de Ita liaanse aronskelk. Deze arons kelk is een plant uit Zuid- en West-Europa. Bloembollenfir ma's verkopen in het najaar de droge knollen van de arons kelk en vasteplantenkwekers verkopen de plant in potjes. Er bestaat nog een tweede aronskelk, die wél inheems is in ons land. Vooral in Limburg en Gelderland zie je in het bos al tegen het einde van de winter de vlezige, groene, pijlvor mige bladeren van de gevlekte aronskelk tussen het afgeval len blad naar boven komen. Deze aronskelk is verbazend vorstbestendig. Zodra het vriest, hangt het blad zo slap op de grond dat je het ergste vreest, maar het hoeft maar even te dooien of het staat als bij toverslag weer overeind. De ge vlekte aronskelk, Arum maculatum, is niet altijd gevlekt. Soms vind je exemplaren waarvan het blad effen groen is, maar vaker is het bespat met donkerpaarse vlekken. In kringen van plantkundigen is de aronskelk be roemd om de ingenieuze manier waarop de plant zijn bestuiving regelt. De bloem bestaat, net als bij bekende tropische kamerplanten als de flamingo- plant en de gatenplant, uit een vingervormige kolf die wordt omgeven door een schutblad, dat zich van onderen vernauwt. Onder die vernauwing be vindt zich een buikige ruimte die de ketel wordt ge noemd. In die ketel, onzichtbaar voor u en mij, be vinden zich de mannelijke en de vrouwelijke bloe men aan de basis van de kolf De ketel wordt afgeslo ten door stugge, plantaardige 'haren'. Op de dag dat de plant gaat bloeien, begint de kolf te stinken naar rottend vlees. Het produceren van die stank kost energie, waardoor de temperatuur in de ketel oploopt. Insecten worden aangetrokken door de aasgeur en banen zich een weg naar de ke tel langs de haren die op de heenweg wel meebuigen, maar op de terugweg niet. Het insert zit in de val. Wild fladdert het in het rond en bevrucht en passant de vrouwelijke bloe men. Na de bevruchting verslapt de bloem en kunnen de in- sekten ontsnappen, op weg naar de volgende val. Hoewel de gevlekte aronskelk dus buitengewoon interessant is, is de sierwaarde van de plant minder groot dan die van de Italiaanse aronskelk. De een lijkt op het lelijke broertje van de ander. De Italiaanse aronskelk heeft blad dat langs de bladnerven gemarmerd is met crèmekleurige, meanderende banen. Daarbij komt nog dat de Italiaanse aronskelk al in no vember boven de grond komt, zodat je de hele winter kunt genieten van dat intrigerende blad. Ook deze aronskelk bloeit in april, maar de groenige bloemscheden zijn het minst spectaculaire deel van de plant. Het echte spektakel volgt in de herfst. Het blad is dan allang afgestorven, maar de bevruchte bloeikolven staan nog kaars recht overeind en zijn dan dicht bezet met knaloranje bes sen. Ik ken geen plant waarvan je zoveel plezier hebt in zo veel verschillende seizoenen. Trendwatcher Willem-Hans Beens wil de wereld een beetje mooier maken. En dat begint in de woonkamer. „Van je huis moet je genieten." door Alice Plekkenpo! Zoveel huizen, zoveel in terieurs. „Via de inrich ting tonen mensen hun persoonlijkheid. Dit is mijn huis, zo ben ik. Als klanten door de winkel lo pen, zie ik vaak al aan hun kleding welke stijl en trends hun voorkeur hebben", zegt trendwatcher Wil lem-Hans Beens. Niet zo verwon derlijk trouwens, want van oudsher beïnvloedt mode de woontrends. En dankzij televisie en tijdschriften is ook het 'gewone publiek' goed geïnformeerd over wat hot is. Maar hoe vertaal je dat naar je eigen huiskamer? Woonwinkels met hun toonka- mers vormen vaak de grootste in spiratiebron. Dat schept verplich tingen, weet Beens, bij Eijerkamp - met vestigingen in Zutphen, Vee- nendaal en Apeldoorn (Woon- Ze) - verantwoordelijk voor de in richting en styling van de winkels. Hij bezocht daarvoor stylingacademies in Antwer pen en Amsterdam. „Over elk vloertje, wandje of ta feltje is nagedacht. Voordat ik een toonkamer in richt, denk ik altijd: 'hoe zou ik hier in mijn dromen willen wonen?' Daarbij hou ik natuurlijk rekening met de smaak van de klanten." Die klanten zien in de winkel wel mooie meubels, maar missen vaak het totaalbeeld. Consumenten- advisering is daarom belangrijk. Zo kunnen bezoe kers een tekening of 3D-animatie van hun woonka mer laten maken. „De woonadviseur kruipt' in de huid van de klant. Als hij spullen zoekt en op een bepaalde manier bij elkaar zet, hoort hij dikwijls een enthousiast 'dat had ik nooit zo bedacht!' Dat is leuk, daar doe je het voor." Mooi wonen hoort erbij. „Nam je voorheen bij drie verhuizingen tel kens dat eiken bankstel mee, nu wordt elke andere woning nieuw in gericht. Het interieur moet bij het huis passen, maar ook bij de persoon lijkheid en levensfase van de bewo ners." Daarbij is sprake van stijlen en trends. ,„Die stijlen zijn vooral klas siek en modern, of een combinatie zoals je nu veel ziet. Ze zijn er altijd geweest en blijven ook. Woontrends daarentegen volgen de mode, denk aan romantisch, mediterraan, et nisch, maritiem of Scandinavisch. Nu is de landelijke uitstraling zoals van Rivièra Maison populair, en ecologi sche meubelen van geschaafd leer of robuust hout in natuurtinten zijn in opkomst." Die trends wisselen regelmatig. „Daar om moet je qua interieur een goede, vrij tijdloze basis kiezen. Met enkele losse accessoires en kleine ingrepen* kun je dan telkens een andere sfeer creëren." Woonkamers worden daarbij minder vaak standaard ingericht. „Vroeger groepeerde je de zithoek rond de tele visie. Maar nu de tv gemakkelijk te verplaatsen is, kan een andere inde ling eveneens. Ook is uitgebreid tafe len belangrijk, aan een grote tafel met comfortabele fauteuils in plaats van zes simpele stoelen. De behoefte aan comfort stijgt. Een designstoel is mooi, maar je moet er wel lekker in kunnen zitten. Designfollowsfunction heet dat, ofwel eerst het gemak, dan het ontwerp." Al houden we tegenwoordig mis schien iets bewuster de hand op de knip, de kredietcrisis heeft volgens Beens zeker geen vat op de behoefte aan prettig wonén. „luist in eco nomisch slechtere tijden willen we ons thuis prettig en veilig voelen. Daarbij speelt ook mee dat we te genwoordig mogen genieten. En bij genieten hoort zeker het huis. Dat huis moet een goede basis zijn, ingericht in jouw smaak. Het is immers het punt van waaruit je telkens vertrekt en waarnaar je terug keert." IS www.eijerkamp.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Ie kent het wel: niemand vindt de punten die je op je verjaardag uit de taart snijdt, goed. De een lust wel twee stukken, terwijl die 'tante die altijd dieet', slechts een klein puntje blieft. Geen nood, want dankzij de bak vorm S-XL Cake, een ontwerp van het innovatieve merk Kon- stantin Slawinski, snijdt iedereen nu een voorgebakken punt op maat af. De siliconen bakvorm is namelijk zo voorgevormd dat de taart die je erin bakt, vanzelf uit lage, hoge en smalle en brede punten bestaan. Handig, maar het staat ook nog eens leuk! De bakvorm S-XL Cake is voor 24,95 euro te koop via de website www.daskas.nl of bij gespeciali seerde kookwinkels. sie in de slaapkamer aan te sluiten, is vaak wel een paar uur zoet met het netjes wegwerken van alle ka bels. Draadloos is dan dé oplossing. Zo biedt elektronicafirma Marmitêk voor 130 euro het TV Anywhere- pakket aan. Hierin zitten onder meer een zender en ontvanger die de tunerfunctie van de televisie overneemt, zodat overal in huis te levisie kan worden gekeken zonder dat kabels hoeven te worden ge trokken. Binnenshuis claimt het be drijf een bereik van 30 meter. In het afgelopen jaar zijn tientallen vergelijkbare producten op de markt gekomen die snoerverbin- Ook zo'n hekel aan al die snoeren in huis? Dankzij nieuwe draadloze oplossin gen kunnen ze allemaal het huis uit. Van draadloze scha kelaars tot aan een draadlo ze verbinding tussen dvd-speler en tv: het lijkt al lemaal te kun- nen. door Cor-Peter Pasma Het aansluiten van de te levisie is vaak een heel karwei. Want naast het elektriciteitssnoer moe ten meestal ook kabels van bijvoorbeeld de dvd- speler en spelcomputer worden aangesloten. Het uiteindelijke resul taat is een lelijke kluwen draad, die lastig uit het zicht te krijgen is. Wie besluit ook een tweede televi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 98