Moestuin voor beginners Een 'fijn huis' kun je maken binnen buiten PZC zaterdag 28 februari 2009 Knapperige sla van eigen bodem, verse sappige worteltjes, net uit de grond getrokken. Een moestuin is de droom van velen. Toch zijn we huiverig er eentje aan te leggen. Maar tuinieren hoeft niet ingewikkeld te zijn. Het kan op een vierkante meter, door Suzanne Dijkstra Workshops Ook zin om een moestuin te be ginnen? Start dan klein. De Wilt- fang geeft op 6,11 en 18 maart workshops over de 'Vierkante Metertuin'. Samen met Marilies Jacobs kunnen deelnemers aan de slag met zaden, aarde, potjes en het concept van de tuin. De cur sus duurt van 9.30 tot 12.00 uur en kost 90 euro per persoon, in clusief een 'Vierkante Metertuin' naar keuze (een groente-, kruiden of kindertuin met bloemen), een zinken kweekbak en bloempotjes. Op www.dewiltfang.ni staat meer informatie. In het handboek voor de 'Vierkante Metertuin' staat een beschrijving van alle groenten en is ruimte voor aante keningen over de oogst. Bij het boek zitten zestien soorten zaden. Zelf aan de slag? Op internet zijn teeltplannen en zaaikalenders te vinden. Veel groenten moeten in maart, afhankelijk van het weer, worden voorgezaaid. haar 'postzegeltuin', zoals ze het zelf bestempelt. Haar kinderen waren niet te houden. „De jongste smulde van de tomaatjes en ze vonden het erg bij zonder om een plant te zien groeien. Bovendien vind ik het belangrijk biologisch te eten. Daarom ben ik van plan dit jaar een groentetuin te maken. Vroeger hadden mijn ouders ook een moestuin, maar daar weet ik niet veel meer van. Het is fijn wat kennis op te doen vóór ik ga spitten en zaaien." Dat hoort Jacobs vaker van beginners. „Vroeger wist oma raad. Nu hebben veel mensen een kleine stads tuin en weet niemand meer hoe je een tuin begint. Dan is het handig te weten dat bieten boven de grond groeien. Dus je hoeft ze niet terug te duwen, want je hebt niks verkeerd gedaan." De 'Vierkante Metertuin' is een uitgekiend concept. Elk vakje heeft een nummer en een corresponde rend potje met zaad. In een boekje staat wanneer en hoe het zaadje moet worden gekweekt. Jacobs: „We hebben met opzet geen ingewikkelde planten gese lecteerd voor de tuin. Want wat heb je aan een asper geplant die pas na drie jaar voor asperges zorgt?", vindt tuinontwerpster Jacobs. De eerste keer dat ze liefst vier tuinbonen oogstte uit een van de vakjes, was ze trots. „Dat gevoel wil ik anderen ook geven." De tuin bevat allerlei bijzondere en kleurrijke groen ten zoals ronde worteltjes, paarse stamboontjes en palmkool: „Dat is een soort boerenkool, maar dan mooier en smakelijker. En kleinduimpjesla is ook grappig. Dat is een eenpersoonskropje. Heel leuk in een bloempot als cadeautje." Martijn Jacobs, een van de andere cursisten, heeft een grote tuin van ruim 35 are in een Belgische plaats nabij Maaseik. Hij is sinds zijn pensioen con stant in zijn tuin te vinden. „We hebben nu alleen een bloementuin, maar het is de bedoeling dat we deze gaan uitbreiden met een moestuingedeelte." De 'Vierkante Metertuin' geeft hem inspiratie en en passant leert hij ook nog over het verbouwen van groente. „Ik vind de tuintjes er zo mooi uit zien, dat het bijna zonde is de groente te oogsten." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Grote fotó boven: De 'Vierkante Metertuin' is verdeeld in zestien vakjes. In elk vakje zaai je een an dere groente. Kleine foto boven: De basisset van de 'Vierkante Metertuin': een raamwerk, een zadenkistje met plantenlabels en potjes om de za den in te bewaren. Foto rechts: Het is ook mogelijk de groenten in grote bloempot ten te laten groeien, foto's CPD Voor een moestuin heb je weinig ruimte nodig. Een stukje grond van een vier kante meter is al genoeg om het moes- tuingevoel te ervaren. Dat ontdekten Bert Bruggeman en zijn partner Anne- tje de Jong. „Mensen moeten weer leren hoe een moestuin werkt", merkten de eigenaren van De Wiltfang, specialist in tuingereedschappen. „Sinds een jaar of zes is de moestuin helemaal te rug in de gedachten van tuinbezitters. Maar ze hebben geen kennis meer over planten, zaaien en de truq'es om een mooi gewas M te krijgen", weet Bruggeman. Zelf was hij ook geen moestuinier in hart en nieren. „Er zijn allerlei bijbels over tuinieren, maar daar is vaak geen doorkomen aan." Om de drempel zo laag mogelijk te maken, ontwikkelden zij, met hulp van tuinontwerpster Marilies Jacobs, na drie jaar experimenteren, een 'Vierkante Meter tuin'. Deze tuin bestaat uit een vierkant, verdeeld in zestien vakjes van elk een stoeptegel groot. „In elk vakje zaai je een andere groente. Zo ontdek je hoe planten groeien, hoe ze smaken en wat het wel en niet goed doet op jouw grond", legt Jacobs uit. Ook voor ervaren tuinierders is zo'n 'Vierkan te Metertuin' handig, want het is een geschikte manier om planten te testen. „Een moestuin hebben, is heerlijk. Maar soms lukt het gewoon niet de groente fatsoenlijk op te laten groeien. De uien doen niet wat jij wilt of het is een luizen- of een slakkenjaar. Dat is heel vervelend, maar je kunt er niks aan doen", weet Jacobs. Gelukkig zijn er wel een heleboel foefjes die de moestuin veel kans van slagen geven. „Maak een teeltplan, waarin je per jaar wisselt van beplan ting. Vruchtwisseling is belangrijk, want daardoor raakt de bodem niet te veel uitgeput. En plantjes zoals basilicum houden niet van te veel schaduw. Daar houden we rekening mee in de indeling van de tuin", doceert Jacobs aan een groepje cursis ten, belangstellende tuinliefhebbers. Eén van die cursisten is Cynthia Stijger uit Vleu ten. Vorig jaar plantte ze een tomatenplantje in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97