Obama wil zich verlossen van Irak EU geeft 436 miljoen steun aan Gazastrook Tzipi Livni niet verder met Bibi Netanyahu Priester Rwanda voor genocide veroordeeld Meer doden gevonden na muiterij Bangladesh Veroordelingen na aanslagen Casablanca Mobieltje in kabeljauw gevonden 'Gelukkige Straat' 8 Zaterdag 28 februari 2009 pzc Of bel 0800 - 022 27 10 WGGeNGR NieuwsMedia tel aviv - De Kadima-partij van Tzipi Livni ziet definitief af van deelname aan een nieuwe Israëli sche regering onder leiding van Li- kud-leider Benjamin Netanyahu. Dat liet zij gisteren weten na be sprekingen met haar opponent. Kadima won eerder deze maand de parlementsverkiezingen met slechts een zetel verschil van Li kud. President Shimon Peres be sloot echter toch de formatieop dracht aan Netanyahu te geven, omdat hij de beste mogelijkheden zou hebben een regering te vor men. Netanyahu onderhandelde deze week met rechtse en religieu ze partijen over samenwerking. arusha - Het Rwanda-Tribunaal in Tanzania heeft gisteren een Rwandese priester tot 25 jaar cel straf veroordeeld voor genocide, moord en poging tot verkrachting in 1994. „Toen Emmanuel Rukun- du deze misdaden beging, was hij van plan de Tutsi-bevolking te ver nietigen", zei de rechter. De 50-jari- ge priester had met Hutu-extremis- ten Tutsi's ontvoerd en enkele van hen later gedood. dhaka - Bij het doorzoeken van het hoofdkwartier van een opstan dige eenheid van de Bengalese grenstroepen in Dhaka zijn veilig heidstroepen gisteren op massagra ven met de lichamen van tiental len officieren gestuit. Het dodental van de twee dagen durende muite rij is hiermee gestegen tot 54, maar er worden nog altijd tiental len mensen vermist. De grens wachters kwamen deze week in opstand om dezelfde beloning als militairen van het leger te eisen. sale - Een rechtbank in Sale in Ma rokko heeft achttien verdachten veroordeeld in verband met de ter reuraanslagen van 2003 in Casa blanca. Saad El Housseini, de scheikundi ge die de explosieven maakte, kreeg vijftien jaar celstraf, vijf jaar minder dan was geëist. Zeventien anderen kregen straffen van drie tot vijftien jaar opgelegd. Bij de zes bomaanslagen kwamen 45 mensen om het leven, onder wie twaalf zelfmoordterroristen. SJANGHAI - Een artist's impression van de Neder landse inzending voor de wereldexpo van 2010 in de Chinese stad Sjanghai. Het Nederlandse pa viljoen heet Happy Street, een omhoog slingeren de straat in de vorm van het Chinese geluksgetal acht. Langs de straat komen divers vormgegeven huizen, waarin Nederland zijn innovatieve en crea tieve kracht wil laten zien aan de wereld. illustratie gpd Meer troepen blijven langer dan president in zijn campagne beloofde. door onze correspondent Frank Hendrickx washington - De Amerikaanse president Barack Obama heeft gis teren duidelijk gemaakt dat het mi litaire avontuur van Amerika in Irak binnen drie jaar definitief voorbij moet zijn. Voor augustus 2010 komen alle gevechtstroepen terug, ruim een jaar later moeten ook de overgebleven 35.000 tot 50.000 ondersteunende eenheden zijn vertrokken. „De toekomst van Irak is nu de verantwoordelijkheid van de Irakezen", aldus Obama. De Amerikaanse president kondig de zijn plannen aan op de militai re basis Lejeune in North Caroli na. De daar gestationeerde mari niers vertrekken later dit jaar naar Afghanistan, de oorlog waar de nieuwe Amerikaanse regering zich meer op wil gaan richten. Obama zal de troepen iets later te rugtrekken uit Irak dan hij tijdens zijn campagne beloofde. Na over leg met topmilitairen besloot de president dat het leger op volle sterkte moet blijven tot de verkie zingen in Irak in december. Het aantal ondersteunende troepen dat daarna achterblijft voor het trainen van Iraakse troepen, bevei liging en antiterroristische opera ties is ook groter dan menig Demo- Oudste menselijke voetstappen ontdekt Tijdens opgravingen bij lleret in het noorden van Kenia zijn de oudste menselijke voetafdrukken ontdekt. De 1,5 miljoen jaar oude voetsporen worden toegeschre ven aan de 'Homo erectus' (Latijn voor 'rechtopgaande mens'), een mensensoort die 1,9 miljoen tot 400.000 jaar geleden leefde. Volgens wetenschappers bewijzen de sporen dat de Homo erectus voeten had die anatomisch identiek zijn aan die van de huidige mens. Uit de vorm van de gevonden voetafdrukken blijkt dat de grote teen, in tegenstelling tot bij apen. parallel liep aan de kleinere tenen. ET HIOPIE a z O =5 Turkana Meer TANZANIA KENIA I Nairobi Voetafdruk van de Homo erectus gevonden in Kenia. Voetafdruk van de mens (a) vergeleken met een aapachtige (b). craat had verwacht. „Ik had niet ge rekend op 50.000 troepen", aldus de Democratische leider in de se naat, Harry Reid. Congresvoorzit ter Nancy Pelosi begrijpt evenmin waarom er zoveel militairen moe ten achterblijven. De Republikeinen reageerden posi tiever. Voormalig presidentskandi daat John McCain noemde de te rugtrekking 'verantwoord' en 'weldoordacht'. Obama heeft vol gens Republikeinen toegezegd dat hij opnieuw naar de plannen zal Voor augustus 2010 verlaten de Amerikaanse gevechtstroepen Irak. Een jaar later zijn ook de ondersteunende troepen weg, aldus president Barack Obama. kijken als 'de situatie op de grond' verandert. Experts wijzen erop dat de terug trekking met veel onzekerheden is omgeven. De defensiespecialist Thomas Ricks noemt de relatieve stabiliteit in Irak 'uiterst fragiel'. De grote vraag is wat de regering gaat doen als de onrust weer toe neemt, aldus Ricks. De president kondigde aan dat de nadruk nu komt te liggen op diplo matie. Hij wil met alle landen in de regio een 'diepgaande relatie' opbouwen. Hij doelde daarbij on der meer op Iran, een van de in vloedrijkste spelers in Irak. De re- gering-Bush weigerde jarenlang om op hoog niveau contact te zoe ken met de regering in Teheran. brussel - De Europese Commissie heeft gisteren 436 miljoen euro aan steun toegezegd voor de we deropbouw van Gaza. Het bedrag wordt maandag offici eel bekendgemaakt. Dan wordt er in het Egyptische Sharm el Sheik een donorconferentie gehouden ten behoeve van Gaza, dat door de Israëlische inval van eind decem ber enorme schade leed. Het be drag van 436 miljoen is overigens slechts een deel van het totaal dat aan financiële hulp door Europa zal worden geboden. Afzonderlij ke lidstaten van de EU vertellen maandag hoeveel zij zullen bijdra gen. Ongeveer de helft van het geld van de Europese Commissie zal naar wederopbouw en humanitaire hulp gaan. Het geld dat overblijft zal dienen ter ondersteuning van de Palestijnse Autoriteit. infographic: JD bron: Science londen - Een zakenman die zijn mobiele telefoon was kwijtgeraakt op het strand, was stomverbaasd toen het toestel opdook in een ka beljauw. De 45-jarige Andrew Cheatle was een week eerder met zijn hond aan het dollen. „De tele foon moet uit mijn zak zijn geval len en meegesleurd door een golf" Toen Andrew winkelde voor een nieuwe telefoon, werd zijn 33-jari ge vriendin gebeld. „Je oude mo biel belt mij", aldus Rita Smith. Een visser vertelde haar dat hij de telefoon had gevonden in de maag van een flinke kabeljauw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8