m Langs Gelderse sprengenbeken m 23 reizen Wie in eigen land wandelt, komt vaak nauwelijks iemand tegen, ook niet in drukke gebieden. Het lijkt wel of Nederlanders liever fietsen. Niet John Jansen van Galen. Hij loopt liever: vandaag van Wolfheze naar Oosterbeek en weer terug. Wolfheze - Oosterbeek - Wolfheze BI BI El reizen@wegener.nl 024-3650360 BN/DESTEM Zaterdag 28 februari 2009 De wandeling (13 km) Een dorp aan een spoorlijn over de heide: Wolfheze was voor ons, kinderen die in de omgeving op groeiden, vooral het 'gek kenhuis'. Soms zag je de 'gekken' achter de hekken (en huiverde). Die hekken zijn weg, het complex heet nu Gelderse Roos en de bewo ners die er verpleegd worden, stommelen gewoon binnen bij het winkeltje van Sinkeltje dat in het oude stationsgebouw gevestigd is. De exploitant verkoopt van alles, zelfs planten. „Ze hebben groene vingers in Wolfheze", prijzen de dames die mijn tochtgenoten zijn en ze schaffen prompt vier stuks helleborus aan. De man zal zorgen dat we ze, als we terugkomen van de wandeling, veilig in de belen dende snackbar zullen aantreffen. Tussen Wolfheze en de Rijn ligt een golvend landschap van 'prettig rommelige' bossen in een aangena me mengeling van naald- en loof bomen, van akkers en heideveldjes en vooral van sprengenbeken. Ze werden vier, vijf eeuwen terug ge graven om koren-, papier- en olie molens aan te drijven. Nu zijn ze er alleen nog voor het mooi. Het kabbelend water is ontzaglijk hel der. Aan de oevers, die met mos en wollig gras begroeid zijn en diep in de bosgrond snijden, staan knoesti ge eiken, bijna vijf eeuwen oud en door de romantische schilders van de Oosterbeekse School, die hier hun hart ophaalden, Wodanseiken genoemd. Al is het februari, een van ons houdt vol dat in het struweel al een 'groen waas' te zien is. Van illu sie geniet de mens het meest, maar het is de weerschijn van een uit bundige winterzon op al die be moste stronken en afgevallen tak ken - de vereniging Natuurmonu menten laat in haar domeinen lek ker alles liggen, wat wel zo aardig is. Gezeten op een berkenstam aan de rand van een zonovergoten ak ker eten we een mandarijntje. De merel zingt. Dichter naar de rivier liggen de landgoederen: Zilverberg, Hoog Oorsprong, Laag Oorsprong en vooral de Hemelsche Berg, de laat ste jaren zorgvuldig gerestaureerd. De beek tuimelt er onder brugge tjes door over dammetjes en muur tjes, op één punt wel zes achter el kaar, bekroond met een triomf- boogje. Aan het geluid van de A50 horen we dat we Wolfheze weer nade ren. De lucht verandert in diep blauw, lichtroze, donkerrood en vlak bij het station staat een vogel verschrikker met een afritsbroek aan. De snackbar is open, het is in het dorp tijd een patatje te halen. En de helleborus staat voor ons klaar. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Doorwerth Routebeschrijving: De wandeling, genaamd Wodan, begint en eindigt bij NS Wolfheze en is in te korten tot 11 kilometer. Beschrijving met kaart te downloaden via www.ontrack.nl, een schatkelder vol wandel en fietsroutes. Jaarabonnement: 14,95 euro, maar de eerste route is gratis en voor deze gelegenheid kost het ook niks via http://www.ontrack.nl/products/TrailPackages/login.aspx?id=2418 (log in met: 125187480513). Openbaar vervoer onderweg: halverwege halte Kerklaan, Doorwerth, voor bus 51 naar NS Arnhem. Horeca onderweg: Na 8,5 kilometer pannenkoekenrestaurant D'Oude Herbergh (probeer het 'Oosterbekertje', hazelnoot-schuimgebak, 'van de juiste taaiheid', prezen de dames) en daar vlakbij, iets buiten de route, De Kantine. Het stationswinkeltje in Wolfheze schenkt koffie (niet aanbe volen) alsmede frisdrank en heeft bij mooi weer een terrasje. ?rT redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Grote beurs toont alles van Thailand als vakantieland Vandaag en morgen is in het Beurs gebouw Eindhoven de tweede editie van de Thailandfair. Met 135 stands is dit het grootste Thailandevene- ment van de Benelux, aldus de orga nisator. Jaarlijks reizen ruim 150.000 Nederlanders naar Thailand om daar hun vakantie door te breng en. Thailand is daarmee onze belang rijkste vakantiebestemming in Azië. www.thailandfair.nl Ontdek hoe de Amerikaanse democratie in praktijk werkt Het Capitool, het Amerikaanse rege ringscentrum in Washington, heeft een nieuw bezoekerscentrum. Het bestaat uit een ruimte waarin de ge schiedenis van de Amerikaanse de mocratie wordt getoond. Verder zijn er theaterzalen en exposities. Bezoe kers kunnen ook een rondleiding door het Capitool krijgen en de wet gevers in actie zien. www. vi s itt h eca p ito I .gov ANWB maakt campings van het jaar bekend De ANWB vindt Las Dunas in Spanje de mooiste camping in de natuur. De camping met de beste verhuuraccommodatie is Jesolo international in Italië. De beste camping voor gezinnen met klei ne kinderen is De Paal in Bergeijk en fraaiste kleine camping werd Quinta Valbom in Portugal. De Hertshoorn in Garderen won de innovatieprijs voor zijn indianen dorp. Op vakantie met camper? Eerst proberen in Europa Travelhome heeft het campervakan- tieaanbod in Europa uitgebreid. Er zijn nu ruim zestig camperophaallo- caties in zestien landen. „Veel Neder landers zien een campervakantie naar Amerika als een droom. Om uit te vinden of het iets is, is een cam pervakantie in Europa een ideale tus senoplossing", aldus Travelhome. www.travelhome.nl www.camper.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89