Cowboytje spelen In Canada 2i reizen Tijdens een ruitervakantie in de heuvels van het Canadese Alberta komt de tijd van het Wilde Westen tot leven. Thijs Heslenfeld voelde zich even cowboy tussen de cowboys op een ranch. Grote foto: Jonge cowboys worden steeds schaarser. Links: Het brandmerken van een kalf. Onder: Alle buren komen naar de corral, foto's Thijs Heslenfeld reizen@wegener.nl 024-3650360 pzc Zaterdag 28 februari 2009 De Lucasia ranch van Wayne en Judy Lucas ligt op het randje van de Rocky Mountains. Met het stijgen van de temperatuur begint de reusachtige ranch (1.600 hectare) te bruisen van het leven. Kalfjes, veulens, kui kentjes, kittens - je kunt geen deur opentrekken of je loopt een leven de verrassing tegen het lijf De dieren laten elkaar met rust. Dat klinkt te mooi om waar te zijn, en inderdaad, op een onbe waakt ogenblik verschalkt een van de bordercollies snel een eend. En als ik van een zonsondergang sta te genieten, vliegt plotseling een raaf voorbij met een eendje in zijn sna vel. Ook heeft Wayne de afgelopen dagen al twee veulens verloren: er is een poema in de buurt. Een ruitervakantie op een werken de ranch betekent dat je jezelf moet vermaken. Je kunt natuurlijk de hele dag op een paard zitten, maar er is meer te doen. Helpen bij het voeren van de dieren, bij voorbeeld. Of met de auto naar het 30 kilometer verderop gelegen Claresholm voor de boodschap pen. Of een stuk wandelen, met een verrekijker om je nek. Je komt van alles tegen: witstaartherten, muildier- en wapitiherten en elan den. Je ruikt de stinkdieren en niet ver van de ranch broeden reusach tige steenarenden. Beren kun je ook tegenkomen, en poema's... Vandaag vraagt Wayne of ik kan helpen hekken te repareren. Op een ranch als deze staan honder den kilometers prikkeldraad en daar zit altijd wel ergens een gat in. Soms is het het vee dat de afraste ringen vernielt, maar ook elanden, herten en beren maken ze kapot. In een oude V8 Chevy pick-up zon der schokbrekers hotsebotsen we door de heuvels. Tientallen prairie- dogs schieten voor de auto weg. De grondeekhoorns vormen een plaag. Op de autowegen geven chauffeurs een instinctieve ruk aan het stuur als zo'n schattige gopher op de weg zit. Niet om hem te ont wijken, maar om hem plat te rij den. Wie een uurtje vrij heeft, gaat voor de lol prairiedogs schieten. Wayne overhandigt me het ge weer. „Wil je het eens proberen?" Na vier schoten is het raak. Het do delijk getroffen beestje rolt twee keer over de kop. „Good!" roept Wayne enthousiast, maar ik voel direct spijt. Misschien was het wel een moedereekhoorn en liggen er nu acht kleintjes te verhongeren. Nee, dat hoeft voor mij niet meer. Heel aardig van een vakantie op de ranch is dat je echt meedoet. Ik eet met de familie en ik ben bijna elke dag een paar uur op pad met Wayne. Hij is vooral in zijn ele ment als hij met zijn paard over de eindeloze landerijen rijdt. De ranch is van alle moderne ge makken voorzien, maar het is een echte ranch. Ik heb mazzel, want net tijdens mijn verblijf staat een branding op het programma. Eén VERENIGDE STATEN Alberta ligt in het westen van Canada en is ruim vijftien keer zo groot als Nederland. Een ranchvakantie is geschikt voor iedereen die enige ervaring heeft met paardrijden. Zie www.canada.nl en - www.welkomincanada.nl De hierboven beschreven reis werd verzorgd door Trailfinders. Deze specialist biedt ruiter- vakanties in binnen- en buiten land voor elk type ruiter, inclu sief volslagen beginners. Een paardrijvakantie naar Canada is* mooi te combineren met een au tovakantie door Alberta en British Columbia. Zie www.horseholiday.com keer per jaar wordt al het vee van een ranch bijeengedreven om de jonge dieren te brandmerken, te castreren en te vaccineren. Het is een sociaal gebeuren, waar cow boys en -girls uit de hele omgeving op afkomen. Ze galopperen 's och tends de heuvels in en ik rijd de Chevy naar de corral, de verzamel plaats voor het vee. Terwijl ik zit te wachten, dood ik de tijd met cola blikjes schieten. Dat geeft een be ter gevoel dan de gophers. De branding zeifis voor de dieren geen lolletje. De kalfjes worden een voor een door cowboys te paard met lasso's gevangen en uit de groep gesleurd. Daarna volgen enkele traumatische minuten - al les gebeurt zonder verdoving. Het is een geschreeuw en gekrijs van jewelste, maar al weer snel na de behandeling pakken ze hun leven tje op. En vergeleken met onze kal veren hebben ze weinig te klagen, houd ik mezelf maar voor. Voor de dieren is het dus stress, maar de cowboys hebben een topdag. „Zo zien we elkaar tenminste nog eens", zegt buurvrouw Michele. „Verder ontmoeten we elkaar ei genlijk alleen op begrafenissen, want iedereen heeft het zo druk." Intussen ken ik de meeste cow boys al, ook het verhaal achter hun stoere buitenkant. Neem Anthony, de gespierde buurman die ook part time als gevangenbewaarder werkt. Een jaar geleden getrouwd met een beeldschone blondine, die zich ontpopte als gokverslaafde. Nu is Anthony niet alleen zijn vrouw kwijt, maar ook zijn huis en vrij wel al zijn bezit. Even verderop zit Pete, de zwijgzame man van Latricia. Hij werd tien jaar geleden getroffen door een hersenbloeding en kan bijna niet meer lopen. Pete zit het grootste deel van de dag vei lig achter een hek op een stoeltje. Maar het is traditie dat ook hij even op zijn paard gehesen wordt om een paar kalfjes te ropen. Als het tempo daardoor even inzakt, is dat een mooie gelegenheid even een kop koffie te drinken. Het is hartverwarmend om te zien hoe de mensen voor elkaar zorgen. Maar ik houd toch een dubbel ge voel over aan deze dag. Aan de ene kant heeft het iets heel moois dat mensen nog op zo'n manier leven. De ranches, de paarden, de cow boys - het is allemaal echt, oor spronkelijk. Maar jonge cowboys zijn er niet veel meer. Veel ranches staan te koop. Ouderen die met pensioen gaan, verkopen hun bezit vaak op een veiling. Hun kinderen werken in de grote stad. Cowboys klussen zelf al bij: parttime banen in de stad zijn geen uitzondering. Steeds meer ranches boren het toe risme als extra inkomstenbron aan. Wayne en Judy begonnen er tien jaar geleden mee, met succes. Toe risme verdient beter dan veehoude rij. Steeds meer ranches houden al leen nog wat paarden en koeien voor de sier. En daarmee lijkt het lot van de cowboy bezegeld. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87