|M| m reizen@wegener.nl io reizen 024-3650360 pzc Zaterdag 28 februari 2009 fi Naar.La Gomera en El Hierro worden geen rechtstreekse vluchten uitgevoerd. Vliegen kan bijvoorbeeld naarTeneri- fe of Gran Canaria. En dan ver der vliegen of met de veer boot Wie de processie op El Hierro wil volgen, moet maan den tevoren reserveren. Wan- delgids Paolo Cossovel organi seert wandeltrips over El Hier ro van pension naar pension waarbij de bagage voor de wandelaars wordt vervoerd. Voor informatie over wande- len:atlantidea@hotmail.com Ook zijn op beide eilanden veel uitgezette wandelingen waarbij lokale busdiensten en busjes van hotels de wande laars vervoeren. www.elhierro.es www.gomera-island.com en www.spain.info/nl Bootverbindingen en lokale vluchten: www.bintercanarias.es www.navieraarmas.com en www.fredolsen.es Grote foto: rotspunt op La Gomera. Boven van links naar rechts: Bergop waarts; in het 'regenwoud'; een si naasappelboom; reuzenhagedis. Rechts: La Gomera heeft de meeste palmen van de Canarische eilanden Onder: Uitzicht op La Frontera op El Hierro. foto's Rien Floris schoten tijdens uitbarstingen. De laatste was in 1793. Een inferno moet het zijn geweest. Maar nu is het vulkaaneiland volop begroeid met pijnbomen. Vuurvaste Canari sche pijnbomen waarvan de jonge bomen een beetje bosbrand overle ven. En ze hebben er de bizarre kronkelbomen Sabinar die zich door de wind laten vormen. Vergeet je jas niet voor een bezoek je aan de nevelige hooglanden waar de bewolking condenseert te gen de bomen. Ooit was dit de eni ge waterbron. Maar nu groeien er bananenbomen en zijn er zelfs ana nasplantages. Volop variatie om te wandelen met een quesadilla (heer lijke kaaskoek) van Adrian Gutier rez in de rugzak. Gebakken op houtskool bereid met geiten-, scha pen- en koeienkaas. Aan de mooiste wandeling kan ie dereen dit jaar ook meedoen. Eens in de vier jaar gaan de eilanders in processie over de hoogste toppen van de Malpaso (1.501 meter) van de kapel van de Maria de Reyes naar de kerk in hoofdstad Valver- de. Met natuurlijk de madonna op draagbaar in de processie. Een 28 kilometer lange tocht en er zijn oude vrouwtjes die barrevoets gaan over het vulkaansteen. Op 4 juli 2009 lopen ze weer. Een da tum om op de vakantiekalender te zetten. SPANJE Canarische Eilanden ALGERIJE Canarische Eilanden Lanzarote La Palma bomen niet gekapt door de eilan ders. Derhalve kunnen wij er wan delen in een groen, volop bemost regenwoud met prima paden. Gek genoeg doet het denken aan een stukje loofbos tegen de duinen bij Schoorl. Met dat verschil dat hier het hele jaar bladeren aan de bo men zitten. Alles en iedereen op La Gomera wandelt. Met dertig bekende en nog eens dertig minder bekende routes die je van zee naar de top pen van de bergen voeren. Of an dersom als je meer van dalen dan van stijgen houdt. Wij houden van rondjes lopen en die hebben ze ook. Als je erg boft, tref je onder weg reuzenhagedissen met witte keel. Ooit 1.20 meter lang, maar nu geslonken tot een halve meter zo dat ze zich beter kunnen verstop pen voor ratten en katten. El Hierro, het jongste vulkaanei- Tenerife land (1 miljoen jaar geleden ont staan) is misschien wel het meest onbedorven eiland van de Canari sche archipel. „De atmosfeer en energie van dit eiland zijn bijzon der. Hier ervaar je de vier elemen ten aarde, vuur, water en wind", zegt wandelgids Paolo. Hij neemt ons mee naar zijn favoriete plekjes. Paolo pelt langs een wandelpad de lagen van de vulkaan af „Dit is hu mus, dit is vulkanische as en dat is basalt." In tegenstelling tot La Gomera er vaar je hier de vulkanische histo rie. Je hebt hier met duizend vulka nen de grootste vulkaandichtheid op het kleinste Canarische eiland (278 vierkante kilometer). We lopen door een bizar maan landschap waar de sintels onder de bergschoenen knisperen. Stappen over gestold lava en langs brokken die honderden meters weg zijn ge 'Santa Cruz La Gomera Fuerteventura Gran Canaria El Hierro Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85