Goese Schans inzet machtsstrijd Zeker een week geen pakketten Fris ontwaken LEZERSEMTRA PZC BPZC Zaterdag 28 februari 2009 2 7 Voedselbank Walcheren De gemeente Goes heeft zich wat op de hals gehaald met het onverwacht kappen van enkele honderden bo men. Grote belangen staan op het spel bij de ontwikkeling van het ambitieuze wo ningbouwproject Goese Schans. Goese Meer-ontwikkelaar en -be woner Piet de Visser heeft de eer ste slag daarover gewonnen, maar dat zegt nog niks. De gemeente Goes behoort het al gemeen belang te dienen. Het alge meen belang wat betreft Goese Schans is dat van het oude, ver slonsde haven- en industriegebied een prachtwijk wordt gemaakt. Crisis of geen crisis, Goese Schans is een project dat van Goes een mooiere stad kan maken. Hoe lang dat zal duren, doet er weinig toe. Hoe het haven- en industriegebied er nu bij ligt, is een aanfluiting. Ze ker bewoners van het Goese Meer hebben er baat bij dat dit terrein wordt opgeknapt en wordt ontwik keld tot een aantrekkelijke woon wijk. Maar dat gaat, zoals afgelopen week is gebleken, niet van een •leien dakje. Een gemeente die met ANALYSE door Harmen van der Werf andere, particuliere partners - wo ningcorporatie RWS in Goes en de projectontwikkelaars Van Gar deren en Dekker uit Goes en Pro per Stok uit Rotterdam - zo'n groot plan wil realiseren, voelt zich blijkbaar gedwongen om door tastend op te treden. De omstre den kap van enkele honderden bo men in een park bij het Goese Meer, voor de ontwikkeling van de eerste fase van Goese Schans, is daar een voorbeeld van. Nu de bestuursrechter in Middelburg heeft besloten dat Goes 'niet helemaal zorgvuldig' heeft gehandeld bij de kap van die bomen, liggen de voor bereidende werkzaamheden voor de eerste fase van Goese Schans (even) stil. Het lijdt geen twijfel dat die ooit weer worden opge pakt. De bewoners van het Goese Meer, met Piet de Visser als hun aanvoerder, kunnen op hun kop gaan staan, Goese Schans zal er ko men. Achteraf zal de onverwachte kap van enkele honderden bomen in het park bij het Goese Meer slechts als een kleine schermutse ling worden gezien. Tegenstanders in het Goese Meer, onder wie ook De Visser, zullen zich oprecht boos maken over de actie van ont wikkelingsmaatschappij Goese Schans CV. Maar voor De Visser staan er - net zoals voor Goese Schans CV - grotere belangen op het spel. De Visser heeft bij de ont wikkeling van het Goese Meer het betrokken ge bied voor een habbekrats - gespro ken wordt over honderd gulden - aan de gemeente Goés overgedra gen. Het park moest als buffer die nen tussen de woonwijk Goese Meer en de nog werkende Appara ten- en Ketelfabriek (AKF). De deal had voor De Visser ook een fi nancieel voordeel. Hij kon er grond kwijt die vrijkwam bij het graven van het Goese Meer. Volgens De Visser is begin jaren negentig afgesproken dat er in het park nimmer gebouwd zou wor den. Nu wil Goese Schans CV daar wel bouwen en volgens bewo ners van Goese Meer ook nog te hoog. Tegen het bestemmingsplan Goese Schans lopen hierover nog bezwaren bij de provincie die daar over waarschijnlijk begin april be slist. In een civiele procedure eist De Visser bovendien 25 miljoen euro schadevergoeding, omdat er gebouwd zal worden op een plek waar hij dat zelf niet mocht. Hij zou daardoor veel inkomsten zijn misgelopen. De Visser stelt dat de civiele proce dure over de schadeclaim losstaat van zijn nu gewonnen rechtszaak over de bomenkap. Dat zal wel, maar het is ook duidelijk dat er veel meer speelt. Dat blijkt ook uit het feit dat de gemeente Goes en haar partners de financiële exploi- tatieopzet strikt geheim houden. Volgens De Visser is het zonne klaar dat Goese Schans CV 'zijn' park eerst deels wil bebouwen, om dat daar zonder dure grondsanerin- gen nieuwbouw kan worden ge pleegd. In andere delen van Goese Schans zijn die saneringen wel no dig. Van de andere kant: het is ook logisch aan de noordkant van Goe se Schans te beginnen, omdat el ders nog bedrijven draaien. Het hoort er blijkbaar alle maal bij, juridische gevech ten en geheimdoenerij om de financiële risico's te beperken, bij een megaproject dat naar Goe se schaal te vergelijken is met de Kop van Zuid in Rotterdam en de Noord-Zuid-lijn in Amsterdam. moet eerst de voorraad weer op peil brengen. MIDDELBURG - De Voedselbank Walcheren kan zeker een week geen pakketten meer uitdelen. De voorraad is te klein om nog even wichtige voedselpakketten te kun nen samenstellen. Op blikken groente na zijn de voorraadkasten leeg. Gisteren werd er voor het laatst uitgedeeld. Volgende week vrijdag is de bank in ieder geval gesloten. „Dat is wel even schrikken voor onze klanten, want wij geven de garantie dat we 52 keer per jaar uitdelen", zegt be stuurslid Mourijn Lourier. Maar nu kan het even niet meer. Daar om zijn gisteren extra grote pakket ten meegegeven aan de 164 klan ten. Of mensen het daarmee twee weken volhouden, is echter maar de vraag. „Dat zal krap zijn", ver moedt Lourier. In ieder geval heeft de Voedsel bank Walcheren nu twee weken de tijd de voorraden weer aan.te vullen. En Lourier heeft er 'alle ver trouwen' in dat dat zal lukken. „We verwachten dat de landelijke leveranciers wel weer over de brug komen, zodat we weer terecht kun nen in het depot in Rotterdam. En tegelijkertijd proberen wij op Wal cheren meer van onze leveranciers te krijgen, of nieuwe leveranciers te vinden." Bovendien komen ook spontane bijdragen binnen. Zo bood een Walcherse eierboer tien tallen eieren aan. Slechthorenden komen samen in Terneuzen TERNEUZEN - De Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Slechthorenden (NWS) komt woensdag 18 maart voor de jaarver gadering samen in zorgcentrum Bachten Dieke in Terneuzen. Na het huishoudelijk gedeelte houdt maatschappelijk werker Paul Ver braak een lezing over 'Opkomen voor jezelf als slechthorende in het privéleven en op het werk'. De bij eenkomst van NWS Zeeland be gint om 19.00 uur. Polydaun Sanel kussen set Houd de huisstofmijt uit uw hoofdkussen. Het kussen is uitge rust met een unieke polyester vezel. De vezel gaat de huisstof mijt tegen. Een allergeendichte hoes is niet nodig. H ikbestelsnel op www.pzc.nl/gezondheidswinkel Adviesprijs €69,95 Lezersprijs 49,95* exclusief verzendkosten 4,50 Bij vragen over uw bestelling of levering belt u met de klantenservice: 0900-2021352 (€.0,45 per gesprek). Het is helaas niet mogelijk om uw bestelling telefonisch of per email door te geven. BON POLYDAUN KUSSEN GEZONDHEIDSWINKEL Hierbij bestel ik(aantal) x Polydaun kussen set a 49,95* (46581) exclusief verzendkosten van €4,50. 1 VOORLETTERS Om OV GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Wegener Gezondheidswinkel om eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIROREKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar We gener Gezondheidswinkel, Antwoordnummer 52001,3502 VB Utrecht. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. Kaalslag voor de eerste fase van Goese Schans in het park tussen het voormalige AKF-bedrijfsterrein en woonwijk Goese Meer. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75