Schoonheid uit brokstukken De Vliethoeve kan toekomstperspectief bieden Diefstal 14 loodzware containers LOKKER Meer dan 25 jaar een begrip Stukadoorsbedrnf Kwaliteit, zekerheid en vaktechnische uitvoering van uw opdracht. Specialist in sierpleisterwerk, gipsornamenten en alle soorten stucwerk Breeweg 5a 4335 AN Middelburg Tel. 0118-615688 b g g 06 - 5396 2728 Info. lokkerslukadooi@zeeIandneLnl f Vraag gratis offerte PZC Zaterdag 28 februari 2009 2 5 MIDDELBURG - Driehonderd kilo wegen de roestvrijstalen contai ners. Per stuk. Toch zijn dieven er in geslaagd er veertien van te ste len bij een bedrijf op industrieter rein Arnestein in Middelburg. Ze hadden er een vrachtwagen met een kraantje voor nodig, ver moedt de politie, die getuigen zoekt van de diefstal in de nacht van donderdag op vrijdag. De containers stonden op het ter rein van een bedrijf aan de Uijter- schootweg, in het uiterste noor den van Arnestein. De roestvrijsta len containers wogen leeg nog driehonderd kilo. De politie weet niet waar ze voor worden ge bruikt. De dieven zijn niet op het terrein zelf geweest, maar hebben de con tainers met behulp van een vracht wagen en een kraantje over het hek getild. Dat leidt de politie af uit het feit dat van het bedrijfster rein ernaast het hek was openge knipt. De waarde van de contai ners is onbekend. De politie is op zoek naar mensen die misschien iets gezien of ge hoord hebben van de diefstal. Ook mensen die in de buurt een vracht wagen hebben gezien, kunnen bel len naar het politiebureau in Mid delburg of 0900-8844. Job de Jonge exposeert beeldtaal uit bomen bij het Zeeuwse Landschap. door Ali Pankow OOSTERLAND - Haal mensen uit hun omgeving, buurt, doelgroep of werkkring waarbij ze gemaks halve zijn ingedeeld en zij zullen als individuen hun humor, warm te en kracht kunnen bewijzen. Op die manier sloop je vooroordelen. Aldus luidt het credo van Job de Jonge uit Oosterland. Die filosofie past hij toe in zijn werk als relatie beheerder werkgelegenheid bij de gemeente Rotterdam. De wijze waarop hij zijn hobby uit oefent, toont overeenkomsten. De Jonge creëert een eigen beeldtaal met behulp van takken, wortels en stukken boom. „ik wil laten zien dat je dingen nog mooier of spre kender kunt maken door ze apart te zetten of uit te lichten", legt hij uit. Het resultaat is vanaf vandaag tot to april te zien in het bezoe kerscentrum van het Zeeuwse Landschap in Vrouwenpolder. De Jonge struint al jaren door pol der en bos. Uit de mooie brokstuk ken natuur die hij daar vindt, weet hij op een later tijdstip in zijn werkplaats of 'houthut' een ande re schoonheid bloot te leggen. „Soms ligt zo'n tak, schors of stuk stam er wel drie of vier jaar voor ik het ga bewerken." Volgens De Jonge is zijn hobby ruim twintig jaar geleden uit toe val ontstaan. „Het is een kwestie van de fascinatie van de kleine jon gen, met een zakmes van zijn opa, die zich verder heeft ontwikkeld." De Jonge neemt uiteraard niet alle takken en twijgen, die hij op zijn weg tegen komt, mee naar huis. 'De fascinatie van de kleine jongen met een zakmes van opa heeft zich ontwikkeld'. „Bij sommige herken ik een specia le vormgeving die ik op een bijzon dere manier toonbaar 'kan ma ken." Hij doet dat vaak in combina tie met andere materialen, zoals een metalen frame, spiegeitjes, glas en af en toe een lichtbron. Vaak strijkt hij een vernislaagje op het hout of brengt hij kleuraccen ten aan met verf Een prikkelend voorbeeld van dat laatste biedt Treffend gezellig, een rechtop staand stuk hout dat langs de sple ten in de structuur lijkt te bloe den. „Sommige mensen vinden mijn objecten makaber of zelfs morbide en zien er grafstukken in. Misschien heeft dat te maken met de gereformeerde opvoeding in mijn jeugd".zegt De Jonge. Hij be nadrukt echter met zijn objecten de bezoekers geen emoties door de strot te willen duwen. Het de len van verrassing over opmerkelij ke vormen staat immers voorop. Job de Jonge creëert in zijn 'houthut' met behulp van takken, wortels en stukken boom een eigen beeldtaal. foto Ronald den Dekker Paljas Plus maakt ideale opvang jongeren met problemen betaalbaar. door Mieke van der Jagt KORTGENE - De grootste schande van Nederland, het opsluiten van kinderen met een blanco strafblad in jeugdgevangenissen, heeft er in Noord-Brabant toe geleid dat in stellingen voor jeugdhulpverlening Paljas Plus hebben ontwikkeld. In Brabant zijn, net als in Zeeland, al lerlei vormen van opvang en bege leiding voorhanden. Dagbehande ling, pleegzorg, internaten: het werkt prima, behalve voor jonge ren met zware en gecompliceerde problematieken; kinderen die, in elk geval voor een poosje, baat heb ben bij een gesloten omgeving. Maar juist die kinderen hebben heel hard behandeling en scholing nodig, die je in de zogenaamde jus titiële jeugdinrichtingen nauwe lijks hebt. De jeugdgevangenissen zijn niet uitgerust om jongeren te leren perspectief te scheppen in de uiterst complexe chaos die hun le ven geworden is. Tender, de jeugdhulpverleningsin stelling in Brabant, ontwikkelde sa men met andere gespecialiseerde instellingen als Den Engh in Oss- endrecht en de jeugdpsychiatrie een samenwerkingsconcept waar mee een kleinschalig internaat dat alles biedt wat nodig is, betaalbaar wordt. In Oosterhout, Ossen- drecht en Deurne draaien al zulke internaten en Tender heeft ook plannen in Den Bosch. Een van de belangrijkste aspecten in de Paljas Plus-aanpak is het so ciale netwerk. Het huisvesten van kinderen ver van hun ouders en andere waardevolle contacten, ver onachtzaamt een belangrijke troef op de weg naar een nieuw toe komstperspectief. Juist dat maakt dat Zeeland ook zo'n Paljas Plus-voorziening nodig heeft, want Zeeuwse kinderen wier pro blematiek te complex is voor be handeling in één van de residen tiële instellingen van AZZ, komen in het gunstigste geval ergens in Gelderland terecht. De belangstelling van AZZ voor sa menwerking met Tender, Emergis en Den Engh in Ossendrecht, was dus al gewekt voordat de Tweede Kamer met een zak geld een einde Sociaal netwerk inschakelen, maar schadelijke invloed buiten de deur houden aan de schande wilde maken. Toen dat geld eenmaal beschik baar was, duurde het maar heel even voordat De Vliethoeve, het leegstaande internaat in Kortgene, in de kijker kwam. Dit was een buitenkans om snel een einde te maken aan een uiterst ongewenste situatie en kinderen tussen twaalf en achttien jaar de omgeving te bieden die ze erg hard nodig heb ben. Bovendien garanderen de sa menwerking, het terrein in Kortge ne en het extra geld de kleinscha ligheid van de voorziening. In Kortgene zullen op termijn niet meer dan vijftig kinderen wonen. Paljas Plus is een combinatie tus sen een gesloten en een open in stelling. De-kinderen wonen in groepen van acht tot tien in een 'huis', waar ze hun eigen kamer hebben. In elk huis is een gast vrouw, die kookt, boodschappen doet in de buurt en af en toe din gen roept als: „Ruim jij je troep eens op" of „Geef jij de plantjes maar eens water." Onderwijs en behandeling krijgen de jongeren op het terrein, want zeker in het begin van hun verblijf mogen ze niet weg. Vrijheden, zoals onder begeleiding, of zelfs alleen, naar de stad, moeten ze verdienen. Als ze in die tijd iets doen wat niet door de beugel kan, worden de vrijhe den weer afgepakt. Een verblijf in een Paljas Plus-in- stelling duurt in principe één tot anderhalf jaar. Behandeling en scholing zijn, afhankelijk van de leeftijd, gericht op terugplaatsing thuis of begeleiding naar zelfstan digheid door andere AZZ-hulpver- leners. In alle gevallen laat Paljas Plus de jongeren niet helemaal los. Ook de periode na het verblijf in Kortgene maakt deel uit van de be handeling. Het grote voordeel van de aanpak is dat de jongeren in de buurt van hun sociale netwerk blijven, maar dat schadelijke invloeden buiten de deur gehouden kunnen wor den. De jongeren zijn veelal de weg kwijt geraakt doordat ze te maken hebben gehad met agressie, drugs, loverboys of vormen van au tisme. Ze hebben in het begin de neiging opnieuw weg te lopen van hun problemen. De beslotenheid van een overzichtelijke leefomge ving, geeft hen de ruimte om zelf orde en perspectief te scheppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73