Kunstwerk in de Goese Polder Medaille voor de sportkampioentjes Poepzakje verplicht in Kapelle 'Mobiel bellen op platteland moet beter' 22 Zaterdag 28 februari 2009 PZC B 'Ik wist helemaal niet dat er een kunstwerk zou komen' 'Die portretten staan wel erg hoog op dat gebouw' Het idee achter de kunstwerken vind ik leuk' Onderzoek of eis in verordening kan worden opgenomen. door Harmen van der Werf KAPELLE - Hondenbezitters in Ka pelle moeten straks wellicht een poepzakje of - in ambtelijke ter men - een opruimmiddel bij zich hebben, als ze hun hond uitlaten. Het Kapelse college van B en W wil laten onderzoeken of het juri disch mogelijk is die eis op te ne men in de algemene plaatselijke verordening (apv). Overlast door hondenpoep schijnt één van de grootste ergernissen te zijn in Kapelle. Om hier iets aan te doen, zijn hondenbezitters al ver plicht uitwerpselen op te ruimen. Maar niet iedereen houdt zich aan die regel. En het is ook nauwelijks te controleren, is de ervaring van twee sinds 1 september in Kapelle actieve bijzondere opsporingsamb tenaren (boa's). De boa's zijn één dag per week ac tief in Kapelle. Ze doen werk waar de politie niet aan toekomt. Ze letr ten - al dan niet na tips van bewo ners - op foutgeparkeerde auto's, zwerfvuil, het verkeerd aanbieden van huisvuil, op straat gestalde ca ravans en aanhangwagens én hon denbezitters die hondenpoep niet opruimen. Het laatste blijkt het moeilijkst in de gaten te houden. Hondenbezit ters kijken wel uit zich te laten be trappen, als de boa's in de buurt zijn. Vandaar dat het college van Kapelle overweegt het bezit van een hondenpoepzakje verplicht te stellen. Wie er niet één bij zich heeft, kan dan een waarschuwing of desnoods een bekeuring krij gen. Uniek is dit niet. Sinds begin dit jaar geldt al zo'n regel in de ge meente Tholen. De Kapelse boa's hadden een tijde lijke aanstelling. Die wordt ver lengd, als B en W hun zin krijgen. Inwoners schijnen hun inzet ook te waarderen. Voor de komende ja ren krijgen de boa's extra taken, zo als controle op drank- en horeca- vergunningen, oneigenlijk gebruik van vakantiehuisjes en huisvesting van seizoenarbeiders. De voorstel len komen dinsdagavond in de Ka^ pelse raad. Wendy de Waal (29) uit de Albar- dastraat in de Goese Polder vindt het goed dat aandacht wordt be steed aan kunst in de wijk. „Ik wist in eerste instantie hele maal niet dat de gemeente Goes een wedstrijd uit had geschreven voor een kunstwerk in de wijk. Maar ik vind het wel goed dat de gemeente iets meer met kunst wil doen in de Goese Polder. Ik denk dat het de buurt zeker zal opfleu ren. En wat er nu komt, vind ik wel mooi, het ziet er vrolijk uit; Het is ook leuk dat het drie kunst werken zijn. Maar ik heb eigenlijk niet zoveel verstand van kunst. Sytze Jorritsma (76) vindt dat het wel tijd wordt voor een kunstwerk in de wijk. „Bij het vorige gebouw van het wijkcentrum in de Spinne werd ook al kunst beloofd, maar dat is er nooit gekomen. Dus het is maar afwachten of dit er komt." De twee kunstobjecten op de grond vindt hij mooi. Alleen bij de portretten op het appartementen complex heeft hij nog vraagtekens. „De tafel en de loktak passen wel in de wijk, maar die hoofden op het gebouw staan wel erg hoog en ver van de rest. Het is toch ook wel erg beeldbepalend voor de flat. Ik snap best dat buurtbewo ners het daar niet mee eens zijn." Fred Bos (64) vindt het idee ach ter de kunstobjecten erg leuk. „De vrijheid van het vogelkooitje, de sa menkomst bij de tak en de portret ten die de boel in de gaten hou den worden een mooie verbinding met de wijk", zegt de bewoner van de Van Hogendorplaan in de Goese Polder. „Maar de kunstwer ken zijn wel groot voor zover ik het kan zien op het plaatje." En dat klopt ook wel want de tafel met het geopende vogelkooitje en de 'loktak' moeten ongeveer drie meter hoog worden. Maar Bos wil zeker kenbaar maken dat hij er niet negatief tegenover staat. Fred Bos Denkbeeld heet het kunstwerk dat in de Goese Polder verrijst. Het bestaat uit drie delen die straks het Erasmuspark, winkelcentrum en brede school verbinden. door Frank Balkenende De gemeente wil meer investeren in buiten kunst. Nieuwe en gere noveerde wijken moe ten bij voorkeur een prominent kunstwerk krijgen. Voor de Goese Polder heeft ze de opdracht ge gund aan de Zeeuwse kunstenaars Paul en Menno de Nooijer uit Baarsdorp en Wies de Bles en Mar tin Mc Namara uit Heinkenszand. Voor deze gelegenheid vormen ze een collectief De vermaarde kunstenares Marte Röling uit Amsterdam, waarmee Goes een naam van formaat had kunnen binnenhalen, is afgeval len. Haar schetsontwerp was vol gens de selectiecommissie (de werkgroep Kunst in de openbare ruimte) te veel een blauwdruk van eerder geplaatst werk. De De Nooijers, De Bles en Mc Namara mogen dus hun kunsten botvie ren op de Goese Polder. De gemeente heeft aan de op dracht de eis gesteld dat het een verbinding moet leggen tussen de brede school in De Spinne en het nog te bouwen Erasmuspark, een uit vier woonblokken bestaand woonservicecomplex dat de Eras- musflat vervangt. Het kunstwerk Denkbeeld begint op de (toekomstige) rotonde bij het Erasmuspark: een driepotige, 2,5 meter hoge tafel waarop een ge opende vogelkooi staat. Gedachte- vlucht zoals het werk van Mc Na mara heet, is een metafoor voor de verlangens en gedachten van de mens. Die kunnen nu een hoge vlucht nemen. Het wordt gesignaleerd door De Zieners, die de De Nooijers boven op het appartementengebouw/ winkelcentrum posteren. Op het dak spelen zes kleurrijke silhouet ten van bij voorkeur wijkbewo ners de 'hoofdrol'. Ze bewegen in de wind, kijken zoekend rond, communiceren. De profielen blikken op het plein voor de brede school, waar de bronzen De Loktak van De Bles staat. De tak, die wordt gedragen door een drie meter hoge roestvrij stalen buis, biedt de uit de kooi van Mc Namara gevlogen vogel een rustplek. Ook vogels van ande re pluimage kunnen hier neerstrij ken en - om de beeldspraak door te trekken - hun fantasieën vleu gels geven. Volgens de kunstenaars is het spoor dat de drie kunstwerken vor men verder uit te breiden. Overigens moet het driedelige kunstwerk (dat maximaal 100.000 euro mag kosten) nog worden ge maakt. En met de Vereniging van Eigenaren van het appartementen complex moeten afspraken wor den gemaakt over plaatsing, het eerste deel .op zijn vroegst in 2010. Bij de brede school in De Spinne verrijst de Loktak van Wies de Bles, waar schijnlijk als eerste van drie, met elkaar verbonden kunstwerken. WISSENKERKE - Burgemeester Hen- ny van Kooten van Noord-Beve land gaat proberen providers van mobiele telefonie zo ver te krijgen dat ze wat doen aan de bereikbaar heid van plattelandsgebieden. Ans Plug uit Wissenkerke, die vorig jaar de brandweer niet kon berei ken om een binnenbrandje te blus sen, deed deze week een beroep op de gemeente, omdat haar tele foon nog altijd een netwerk zoekt. Bij de provider krijgt ze telkens nul op het rekest. Vanuit de raad kwam de suggestie de inspannin gen te bundelen, want ook elders in Zeeland zijn de hulpdiensten mobiel onbereikbaar wegens het onbreken van een netwerk. door Frank Balkenende HEINKENSZAND - Het waren weken van feest en jolijt. Hoogtepunt op De Tweern vormde de jaarlijkse playbackshow, waarbij de leer krachten de lachspieren tartten met de K3-knaller 'De drie bigge tjes'. Lindy en Danielle pakten het se rieuzer aan. Met klasgenootjes Jen nifer en Melanie aapten ze Aly AJ ('Walking on Sunshine') na en dat was goed voor een tweede plaats in de categorie schoolverla ters. En daarna: vakantie. Wie denkt dat twee twaalfjarige mei den een week lang zeeën van tijd hebben, heeft het mis. Er moest ge logeerd worden bij verschillende vriendinnen en uiteraard ook bij oma. Danielle: „Met oma, m'n tan te en m'n broer zijn we gaan shop pen en naar een pannenkoeken huis geweest, waar ik het heb ge houden bij een broodje met soep." Ook Lindy heeft onder andere da ken geslapen en thuis ook nog even opgepast op een tweejarige peuter, die gewoonlijk door haar moeder onder haar hoede wordt genomen. „Maar die moest even weg." Uiteraard trainen de dames thuis voor hun grote hobby: twir ling. Het liefst met de dubbele ba ton, in elke hand eentje en die moet continu blijven draaien. Om dat ze - de meiden van The Show girls in 's-Heerenhoek - op het NK zo goed hebben gepresteerd, wa ren ze gisteren uitgenodigd voor het Kampioentjesfeest in De Sten- ge, een eerbetoon van de gemeen te Borsele aan jonge, goed preste rende sporters. „We kregen een medaille." Echt nieuw was het allemaal niet voor ze, want ze twirlen al een tijd je aan de top en waren dus in voor gaande jaren ook present bij de huldiging van sportkampioenen. Maandag weer naar De Tweern in Goes. Door de modderige Poel, waar momenteel een fietspad wordt aangelegd. Daniëlles moe der Bianca: „Elke dag komen ze dan onder de smurrie thuis." Lindy Bliek en Danielle Nieuwenhuijse uit Heinkenszand zitten in hun laatste schooljaar op De Tweern in Goes, een speciale school voor basisonderwijs. De PZC volgt beide leerlingen, tevens toppers in synchroon twirlen, tot hun overstap naar het voortgezet onderwijs. Dat gebeurt met een tweewekelijkse serie in de krant. Wendy de Waal Sytze Jorritsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70