Rienianci Jonge striptekenaar krijgt opleiding Na politiek: J Containers met gas niet meer haven uit CDA wil budget voor dag-tv m ©I? pzc Zaterdag 28 februari 2009 j 6 Kunstacademie Zwolle begint in september met 'comic design'. door Monique Prins ZWOLLE - Kunstacademie Artez in Zwolle begint in september met de opleiding 'comic design' voor jonge striptekenaars. Studenten kunnen zich volgende week tij dens de open dagen laten informe ren over de inhoud van deze nieu we studie. De opleiding is een initiatief van striptekenaars Jean-Marc van Tol (Fokke Sukke) en Hanco Kolk (Single). Zij luidden eind vorig jaar de noodklok over de Neder landse strip. „Met het verdwijnen van de meeste stripbladen en strip winkels en de marginale rol van strips in kranten, is het voor jonge striptekenaars steeds moeilijker om een podium te vinden", zegt Van Tol. „Jonge talenten als Floor de Goede (www.Doyouknowflo.nl, red) zijn aangewezen op het internet om hun strips bij de lezer te krijgen. Dat maakt het lastig om goede feedback te krijgen. Vandaar de nieuwe studie. Wij pleiten ook voor extra steun voor de Neder landse strip. Waarom zou de over heid wel subsidies en beurzen be steden aan poëzie en literatuur, en niet aan de strip?" Dergelijke steun is in Vlaanderen, stripregio bij uitstek, al jaren een succes. De stripopleiding wordt gegeven door twee deeltijddocenten. Kolk is hoogstwaarschijnlijk- een van de twee. Ook wordt gedacht aan gast lessen van buitenlandse stripteke naars. De verkoop van strips in Neder land beperkt zich tot een steeds Striptekenaar Hanco Kolk (Single) is mogelijk een van de docenten bij de nieuwe opleiding 'comic design' aan de kunstacademie Artez in Zwolle. Tijdverlies voor vervoerder kan oplopen tot maanden. Rotterdam - Zeecontainers met te veel ontsmettingsgas mogen bin nenkort de Rotterdamse haven niet meer uit. De zeecontainers mogen pas verder worden ver voerd als zij veilig zijn. Dat heeft minister Jacqueline Cra mer van Milieu gisteren bekendge maakt. Met het gas worden containers vrij van insecten gemaakt. Nu mogen zeecontainers m'et te veel gasrestanten nog meteen door naar de afnemer, zij het met een waarschuwing. Volgens minister Cramer heeft die aanpak het aan tal gevaarlijke containers niet ge noeg verminderd. Doordat containers met te veel gas voortaan in de haven blijven, zul len producten erin met veel vertra ging worden geleverd. Het tijdverlies kan oplopen tot maanden. Cramer denkt dat ver voerders zo worden aangezet zorg vuldig met ontsmettingsgas om te gaan. In Rotterdam arriveren jaarlijks tien miljoen containers. Zeker 20 procent daarvan bevat giftige gas sen. Vakbond FNV Bondgenoten vindt de maatregelen niet ver genoeg gaan. Minister Cramer moet een coalitie vormen met haar Duitse en haar Belgische collega van Mi lieu en alternatieven afdwingen of een verbod op het gassen, aldus be stuurder Jan de Jong. 1^ Het aantal 'gascontainers' in de Rotterdamse haven neemt niet in voldoende mate af. Daarom komt minister Cramer van Milieu met strengere maatregelen. pagina 10 en 11red de strip! kleinere groep mensen, vooral mannen. Tot de jaarlijks terugke rende bestsellers behoren Donald Duck-pockets, Suske Wiske-al- bums en Fokke 8e Sukke-bundels. Het marktaandeel van strips in de totale boekenomzet is minder dan procent. Naast de opleiding begint in mei via het Fonds voor de Beeldende Kunsten ook een stripfonds dat de komende twee jaar de stripwereld moet stimuleren. Het fonds moet 'een gezonder festival- en exposi tieklimaat' mogelijk maken en de uitwisseling met het buitenland stimuleren. Kolk: „De Nederland se strip is beperkt door het beschei den taalgebied. Maar in landen als Frankrijk is veel vraag naar goede strips. Die markt zouden we kun nen veroveren." Details over het fonds worden in april naar buiten gebracht. Oud-Tweede Kamerleden hebben vorig jaar ruim negen miljoen euro aan wachtgeld opgestreken. 82 ex-parlementariërs deden in 2008 een beroep op de wachtgeldregeling, een soort WW voor ex-politici. Drie politici over het leven na hun vertrek. door Hanneke Keultjes en Laurens Kok OOST EERDMANS (38) Tweede Kamerlid voor de Lijst Pim Fortuyn (later afgescheiden) van 2002 tot 2006 den haag - Het CDA wil dat minis ter Ronald Plasterk (Media) de Ne derlandse Publieke Omroep (NPO) opdraagt meer geld uit te trekken voor het uitzenden van te levisie overdag. Met het oog op de behandeling van de erkenningen- wet, waarin onder meer de eisen voor de nieuwe omroepen worden besproken, heeft woordvoerder loop Atsma die vraag gisteren aan Plasterk gesteld. Volgens Atsma probeert de publie ke omroep vooral in de avonduren te scoren met hoge kijkcijfers. Daarom gaat het merendeel van het beschikbare budget ook naar uitzendingen in die uren. „Dit ter wijl er overdag ook veel mensen te levisie kijken. Ik vind het horen bij de publieke taak van een omroep dat ook die mensen goed worden bediend", aldus Atsma. Overdag zendt de omroep vooral veel herhalingen uit en NOS Jour naals, die ook regelmatig worden herhaald. Reden vertrek: niet herkozen Wachtgeld: niet meer „Ik had moeite met de ruwheid van mijn afscheid. Binnen een week moest ik mijn bureau uitrui men. Vervelend. Marco Pastors en ik dachten dat we met EénNL toch zeker twee zetels in de wacht zou den slepen. Dat lukte dus niet. Dan komt het moment: wat nu? Ik kreeg wachtgeld, maar hoe lan ger je daar op blijft zitten, hoe meer je op achterstand komt. Ik had met mezelf afgesproken: bin nen een jaar wil ik van het wacht geld af. Ik heb gesproken met een headhunter, een paar keer gesollici teerd. De Dierenbescherming zocht een nieuwe directeur, dat zag ik zitten. Maar ik werd het net niet. Toen werd ik gebeld door oud-PvdA-Kamerlid Marjet van Zuijlen. Of ik iets zag in een baan als public affairs manager (lob byist, red.) bij Deloitte. In septem ber 2007 begon ik. Sindsdien ben ik van mijn wachtgeld af. Toch heb ik mijn politieke ambities nooit uit het hoofd gezet. Maar met mijn werkgever had ik afge sproken geen publieke uitspraken te doen. Optredens in de media waren uit den boze. Ik miste die vrijheid. Ik had niet verwacht dat ik ooit wethouder zou worden, maar toch begin ik maandag in Ca- pelle aan den IJssel. Het is een deel tijdfunctie, dus ik ga er in inko men flink op achteruit. Maar ik wil niet weer een beroep doen op wachtgeld. Ik heb bovendien een vrouw die goed verdient. Het is voor oud-LPF'ers niet een voudig om na de Kamer een nieu we baan te vinden. Ik beschouw het wethouderschap als een mooie doorstart van mijn politie ke carrière. Ik heb nog veel contac ten in Den Haag. Met Rita Ver donk, Geert Wilders en Mark Rut- te. De landelijke politiek is geen af gesloten hoofdstuk." PI ETER HOFSTRA (62) Tweede Kamerlid voor de WD van 1994 tot 2006 Reden vertrek: stelde zich niet op nieuw verkiesbaar. Wachtgeld: wil hij niet zeggen „Ik heb me heel bewust niet nog een keer verkiesbaar gesteld. Ik wil de voorkomen dat mensen zou den zeggen: 'Vuilnisman, neem de ze oude zak ook mee'. Maar wen nen was het wel. Van de één op de andere dag is het opeens afgelo pen. Weg hectiek. Een zwart gat heb ik niet gekend. Ik trad af kreeg een ridderorde opgespeld en nog dezelfde middag werd ik geko zen tot voorzitter van de Vereni ging Afvalbedrijven, een brancheorganisatie. Dat is geen fulltime baan, dat wilde ik ook niet. Ik heb gekozen voor een ver zameling functies. Er ging een aan tal maanden overheen voor ik de dagen kreeg ingevuld. Ik heb nu ongeveer vijftien functies, vooral op het terrein van bestuur, toe zicht en advisering. In 2007 ben ik Eerste Kamerlid ge worden. Zo zit ik toch nog een beetje in het circuit. Sinds kort ben ik voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Autolease maatschappijen en van Rail Cargo. Dat is niet toevallig, ik ben bekend in de transportwereld, ook al om dat ik in de Kamer lang woordvoer der op dit onderwerp ben ge weest. Bovendien was ik nooit echt een grijze muis, dat zal ook geholpen hebben. Ik doe geen mededelingen over mijn eventuele wachtgeld. De pri vacy van een Kamerlid is al heel beperkt. Overigens vind ik niet dat je je hoeft te schamen als je wacht geld krijgt. Voor een politieke func tie offer je veel op, zeker als je het meer dan tien jaar hebt gedaan. Je krijgt redelijk betaald, maar het kan ook zo weer afgelopen zijn." Vertrek vrijdag ïo april Het bruisende hart van Frankrijk is zonder twijfel Parijs, met de Champs-Elysées als levendige slagader. Een bezoek aan de 'Lichtstad' is letterlijk en figuurlijk een belevenis. En met wie kunt u dit beter ervaren dan met de Parijs-specialist bij uitstek! Berlijn laat zich het best omschrijven als een stad met een diep verleden, gegoten in een nieuw jasje. Naast monumentale gebouwen en musea kent Berlijn een trendy en levendig centrum. Berlijn is een stad om beleefd te hebben. [pi In Praag staat de eeuwenoude geschiedenis nog steeds midden in het leven. In deze sprookjesachtige stad vindt u talrijke theaters, restaurants, bierhuizen, wijnkelders en winkels. Ontdek het zelf; de 'Gouden Stad' Praag is een bezoek meer dan waard. v.a. €139." Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadsrondrit en wandeling Afscheidskoffietafel In unieke OS samenwerking met: REIZEN eiVif v.a. €i49f Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke samenwerking met: :REIZEN In unieke 'iQl'SCf samenwerking met: IRE1ZENi v.a. €159.- Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel Niet inbegrepen reis- en/of annuleringsverzekering calamiteitenfonds a 2,50 uitgaven van persoonlijke aard optionele excursies administratiekosten prijs is o.b.v. 2-pers. bezetting ►Ga voor boeking of meer informatie naar uw dichtstbijzijnde Globe Reisburo bel 0900-8482 (0,15 pm) of kijk op www.globereisburo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6