nieuwe wegen inslaan Kapitaal, vaklui en vrijwilligers gezocht Commissie-Sala mag 75 jaar niets zeggen Lonink wil geen ontwikkelaars bij project bètacollege betrekken PZC Zaterdag 28 februari 2009 23 De oude ambachten en de nostalgische uitstraling van het Slijkstraatje ontroert mensen en brengt hen tot onthaasting 'Op de website is nu wel te zien wat er te doen is in Groede. Maar de aantrekkelijkheden van het dorp worden veel te statisch gebracht.' Het Vlaemsche Erfgoed in Groede is de laatste jaren uitgegroeid tot een begrip. Toch blijven nog heel wat kansen onbenut om het verleden te laten herleven. door René Hoonhorst Het Vlaemsche Erfgoed wordt al twintig jaar ge koesterd in Groede. Het Slijkstraatje is in twee decennia uitgegroeid tot een open luchtmuseum met bovenregionale uitstraling. Het straatje laat de historie voortle ven en brengt bij veel bezoekers nostalgische gevoelens boven. Het doorsnuffelen van een antiquari aat of het bekijken van een oude kapperszaak, klederdrachtcollectie of opticiënsbenodigdheden van een halve eeuw terug is prachtig. Het aan het werk zien van een smid, bakker, brouwer, ouderwet se grutter of kunstenaar is nog veel mooier. Ook al omdat er is na te genieten tijdens een hapje en een drankje in een authentieke theeschenkerij of herberg. Boven dien zijn er ook nog beelden- en schilderijententoonstellingen, is er een theater waar regelmatig voor stellingen zijn te zien en is er een werkplaats waar reïntegrerende jongeren een 'ouderwets' vak le ren. Oostburger Emiel Mostert weet dat het straatje mensen ontroert en laat onthaasten. Als nieuw be stuurslid van de Stichting Groede, die het Vlaemsche Erfgoed onder haar hoede heeft, staat hij dan ook geen grootschalige veranderingen voor. Maar hij zou wel graag zien dat Groede, 'ook buiten het Slijk straatje is er veel moois in het dorp', de potenties beter benut. De stichting kampt nu elke winter met een tekort. In de loop van het jaar wordt de kas wel weer aange vuld, maar een spaarpot om zaken eens echt aan te pakken is er niet. En stilstand is achteruitgang, weet Mostert, die een kleurrijke loop baan in veel verschillende beroe pen achter de rug heeft. Omdat er geen geld en medewerkers beschik baar zijn, blijven veel meer of min der noodzakelijke karweitjes ach terwege. Het duurt vaak te lang voor ergens een lik verf overheen gaat of een onderhoudsbeurt plaatsvindt. En er blijven mogelijk heden onbenut. „Er zit veel meer in. We hebben een specifiek voor zo'n opstal is voor de belasting af trekbaar en geeft een eigenaar eni ge compensatie, weet Mostert. „We moeten meer bekendheid ge ven aan het Vlaemsche Erfgoed. We hopen netwerkers te vinden, die de weg kennen. In subsidie- land, maar ook in de streek. Door zaken te bundelen, kunnen we een sterkere attractie neerzetten. We moeten ons niet beperken tot de Slijkstraat en de Lutherse kerk, maar ook uitdruk- Het Vlaemsch Erfgoed is niet echt noodlijdend, Gmede^bij be1- maar kan niet alles laten zien wat het in huis heeft, trekken. De Markt en de historische mensen met een beperking ge maakte speelgoedverzameling in depot, want er is geen ruimte om de collectie te laten zien. We heb ben een aantal prachtige oude ar- rensleden moeten afslaan, omdat we niet weten waar we ze moeten laten. Doodzonde natuurlijk." Eigenaars van schuren of loodsen die ze niet gebruiken, kunnen uit komst bieden. Geld voor koop of huur heeft de Stichting Groede niet. Maar de huurwaarde van hallenkerk en het prachtige transformatorhuisje bij de sportvelden horen tenslotte ook tot het erfgoed van het dorp." De stichting heeft een website maar die kan het erfgoed heel wat aantrekkelijker presenteren. De sta tische beelden en teksten moeten door een webmaster worden opge- pimpt om belangstellenden alle aantrekkelijkheden van Groede te laten zien. Mostert: „Anders blijft het toch een beetje vlees noch vis, kop noch staart." door René Hoonhorst GROEDE - Het Vlaemsche Erfgoed kan zichzelf al twintig jaar bedrui pen, onder meer door eenmalige subsidies en bijdragen. Maar geld om gebouwtjes op te knappen of uit te breiden, meer collecties ten toon te stellen en de website te professionaliseren is er niet. De be stuursleden van de stichting ho-. pen daarom op structurele subsi dies van overheden en fondsen. Ze wijzen streekbewoners en bedrij ven op de mogelijkheid om lega ten en erfenissen aan de stichting te schenken. Ook hopen ze dat mensen elkaar wijzen op de belan gen van het Groedse erfgoed. Met geld alleen is het Vlaemsche Erfgoed niet gered. De Stichting Groede, die het erfgoed beheert, wil het ook laten zien én laten be leven. Daarvoor zijn mensen no dig. Vrijwilligers die het erfgoed onderhouden en vrijwilligers die het erfgoed demonstreren. Tim merlieden, klusjesmannen en schoonmakers. Maar ook mensen die de kennis en vaardigheid van oude beroepen in huis hebben. Schoenlappers, schrijnwerkers, stoelenmatters, wagenmakers, ko perslagers, speelgoedmakers, (sui kerbakkers, brouwers en kappers. WAO'ers, AOW'ers, hobbyisten en vrijwilligers van allerlei pluima ge kunnen zich verdienstelijk ma ken als onder meer boekhouder, conciërge, webmaster of conserva tor. Niet alleen ervaren deskundi gen, maar ook leerlingen en onge schoolde mensen kunnen het erf goed helpen beheren en conserve ren. Bezoekers van het Groedse Slijkstraatje worden desgewenst geknipt en ge schoren. foto Wim Kooyman door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Projectontwikkelaars en grootgrondbezitters mogen dan grondposities betrokken hebben in de Koegorspolder bij Terneu- zen; burgemeester Jan Lonink peinst er niet over die ontwikke laars te betrekken in het bètacolle- geproject. „Als we dat project van de grond kunne tillen, dan doen we dat wel zonder commerciële partijen", be nadrukt Lonink, de gemeentelijke trekker van het ambitieuze pro ject. Ricas, HZ Zeeland, Dow, ZSP en ROC Westerschelde, nu bijge staan door Terneuzen en de pro vincie, willen in Zeeuws-Vlaande- ren bestaande en nieuwe techni sche opleidingen op hbo-en acade misch niveau bundelen in een nieuw instituut. Vorige week heeft de initiatiefgroep de hulp ingeroe pen van Economische Impuls Zee land om de haalbaarheid van het plan beter in kaart te brengen. Te vens is de aanzet gegeven voor een lokatie-onderzoek. De Koegorspol der wordt door de initiatiefnemers beschouwd als een goede plek voor het college, maar volgens Lo nink zijn er wel meer te vinden. Uit de eerste vingeroefeningen is gebleken dat voor het technocolle- ge op zijn minst dertig tot veertig hectare grond nodig is. De bouw van het instituut, voorzieningen en huisvesting voor studenten zal circa zeventig miljoen euro vergen. Volgens Lonink is het mogelijk om voor het project flink wat Eu ropese subsidie te krijgen. door Frank van Cooten SLUIS - Fractievoorzitter Robert Evers van de PvdA in de gemeente Sluis vindt het belachelijk dat hij als voorzitter van de vertrouwens commissie geen openheid van za ken mag geven over de herbenoe ming van burgemeester Jaap Sala. Zo mag hij niets zeggen over de motieven van herbenoeming. De leden van de vertrouwenscommis sie hebben 75 jaar geheimhou dingsplicht. Schending van deze plicht is een ambtsmisdrijf, waar maximaal vier jaar gevangenisstraf op staat. „Als gekozen volksvertegenwoordi ger wordt van mij terecht ver wacht dat ik verantwoording afleg. In mijn functie als voorzitter van deze vertrouwenscommissie mag ik dat niet. De wetgeving werkt nu eenmaal zo. En gezien de politieke verhoudingen in Sluis zal ik deze wet niet overtreden. Dan is ie mand wellicht geneigd de rijksre cherche op mijn dak te sturen." De meerderheid van de Sluise ge meenteraad nam de aanbeveling van de vertrouwenscommissie over. De aanbeveling wordt ver stuurd naar de Commissaris van de Koningin die deze doorstuurt naar de minister van Binnenland se Zaken. De nieuwe ambtster mijn van Sala begint op 1 juli. Sala dankt de raad voor het in hem ge stelde vertrouwen. De griffier van de rechtbank Middelburg, sector kanton, roept op Marion Marguerite Werkhoven, geboren op 11 oktober 1965, zonder beken de woon- of verblijfplaats, om te verschijnen ter terechtzit ting van de kantonrechter op dinsdag 31 maart 2009 te 10.00 uur, gehouden worden in het gerechtsgebouw aan de Kousteensedijk 2 te Middelburg, teneinde te wor den gehoord inzake een meerderjarige bewind. De griffier voornoemd, J.E Sandrini-Harte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59