'Ik dacht dat ik niet Genoeg brandstof in ramptoestel J5CL Zomer Bonus Weken! Politie was 'lomp' tegen gedupeerden Volop voordeel tijdens de Zomer Bonus Korting 325AT ^SJOO 4 I Zaterdag 28 februari 2009 PZC Kerosinegebrek lijkt af te vallen als oorzaak voor neerstorten. SCHIPHOL - Het verongelukte toe stel van,Turkish Airlines had nog duizenden liters kerosine aan boord. Dat melden bronnen rond het onderzoek naar de crash. Daar mee lijkt brandstofgebrek af te val len als oorzaak voor het neerstor ten van het toestel woensdag kort voor de Polderbaan. Dat het vlieg tuig niet in brand vloog, voedde speculaties over brandstofgebrek. Dat er nog kerosine zat in de vleu geltanks sluit problemen met de brandstoftoevoer niet uit. Het is mogelijk dat ijs de brandstofleidin gen blokkeerde. Justitie wilde de vondst van de kerosine gisteren niet bevestigen. De negen mensen die omkwamen bij het neerstorten van het toestel zijn geïdentificeerd. Van de zes zwaargewonden verkeert er nog één in kritieke toestand. Bij de crash kwamen vijf Turken en vier Amerikanen om het leven. Tur kish Airlines meldde dat het vier de Turkse slachtoffer hoofd was van het cabinepersoneel. Volgens Turkse media was het vijfde Turk se slachtoffer een zakenman die met zijn zoon in het vliegtuig zat. Omdat de man zo vaak reisde was zijn ticket opgewaardeerd naar bu siness class. Zijn zoon zat negen rijen achter hem en overleefde. Vliegtuigbouwer Boeing maakte bekend dat er vier medewerkers PETER aan boord waren. Twee van hen zijn omgekomen. Eén Boeing-me- dewerker ligt met verwondingen in het ziekenhuis. Slachtofferhulp Nederland heeft nog geen lijst met namen en adres sen van de slachtoffers ontvangen en kan daarom geen psychische na zorg bieden. Directeur Jan Smit: „Dit is een slechte zaak, we willen de overlevenden zo snel mogelijk bijstaan." De Turkse pilotenassociatie Talpa verklaarde gisteren dat de crash mogelijk is veroorzaakt door de turbulentie van een vliegtuig dat twee minuten eerder op dezelfde baan landde. Wanneer dit het ge val is, is volgens Talpa de Neder landse verkeersleiding verantwoor delijk voor het ongeval. „De ver keerstoren had moeten waarschu wen en de afstand tussen de twee toestellen groter moeten maken", stelde voorzitter Ali Ziya Yilmaz. Schiphol wil niet reageren op deze aantijgingen. Volgens de Vereni ging van Nederlandse Verkeersvlie gers is het verschil van twee minu ten niet uitzonderlijk. Prins Pieter-Christiaan hielp na de crash als marechaussee mee bij de dienst politie en beveiliging die ambulances en brandweermensen begeleidde, slachtoffers hielp en ramptoeristen op afstand hield. De derde zoon van prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven zit sinds enkele weken als luite nant-kolonel op Schiphol. pagina 12: 'crash straf van God' Bijna-doodervaring onderwerp van conferentie Amsterdam. door Jacqueline Steenwijk Zeshonderdduizend Ne derlanders hebben ooit in hun leven een bijna-doodervaring ge had. Terwijl hun lichaam klinisch dood is, zien zij zichzelf in een pa radijselijke omgeving. „Het doet er niet meer toe of iemand me ge looft. Voor mij was dit echt." Een wereld vol vertrouwen, liefde, met de mooiste kleuren, dat was de wereld waar de 58-jarige Elly 'Moerman in terechtkwam toen zij wegzakte in de dood. Het was sep tember 1978. Zij lag in een opera tiekamer, omdat haar bevalling he lemaal fout liep. Het dochtertje stierf Artsen wisten haar wel te rug te halen. „Ik zag van bovenaf ook mijn ei gen lichaam liggen. Hoe ze mijn kindje uit mij duwden. Ik zag het, zonder het te voelen. Maar toen ik dat naderhand Vertelde, geloofden ze me niet. Ik zou wel een pilletje krijgen", vertelt ze nu zoveel jaren later in haar eigen praktijkruimte als psycholoog in Soest. Was het een hallucinatie, een waan of was het een echte erva ring? Dat is de vraag die vele we tenschappers en artsen bezig houdt. Vandaag staat cardioloog Pim van Lommei, die het feno meen bijna-doordervaring als eer ste onderzocht in Nederland, lijn recht tegenover neurobioloog Jeroen Geurts op een grootschali ge conferentie over dit thema in Amsterdam. Van Lommei gelooft dat het om een echte ervaring gaat, Geurts niet. Van Lommei onderzocht elf jaar bijna-doodervaringen onder pa tiënten die gereanimeerd zijn op de hartafdeling. Achttien procent had een bijna-doodervaring. Ze zien vaak een tunnel, licht, voelen een ongelooflijk gevoel van liefde of zien hun lichaam vanaf een af stand liggen. Uit Duits onderzoek blijkt dat 4,3 procent van de westerse bevolking AMSTERDAM - De Amsterdamse po litie heeft de opvang van bewo ners die bij de aanleg van de Noord-Zuidlijn dakloos zijn ge raakt 'eerder belemmerd dan be vorderd' en is soms intimiderend opgetreden. Dit staat in de conceptconclusies van het onderzoek van de Amster damse ombudsman naar de ver zakkingen bij de Vijzelgracht. Woensdag lekte het conceptrap port uit, maar de samenvatting en conclusies ontbraken. Deze zijn nu ook uitgelekt. Daarin staat dat de opvang- van bewoners die 10 september vorig jaar hun huis uit moesten wegens instortingsgevaar, ontaardde in chaos. „De politie trad wisselend op, van behulp zaam tot intimiderend. De politie was op de opvangtaak niet voorbe reid en heeft een zorgzame op vang eerder belemmerd dan bevor derd", aldus het rapport. zo'n ervaring had. Dat komt vol gens Van Lommei neer op zeshon derdduizend Nederlanders. Volgens Geurts zijn er voor de hand liggende verklaringen voor bijna-doodervaringen. „Naar alle waarschijnlijkheid ontstaat die er varing tijdens de overgang van het leven naar de dood. Het is te vergelijken met de fase vlak voor het wakker worden. Daarin beleef je dingen die uren lijken te duren, terwijl het in werkelijkheid maar om seconden of minuten gaat." Wat er ook gebeurt, mensen veran deren sterk na zo'n ervaring, merk te Van Lommei. De angst voor de dood verdwijnt vaak en het zicht op het leven wordt anders: geld 'Ik zag van bovenaf ook mijn eigen lichaam liggen. Hoe ze mijn kindje uit mij duwden' telt niet meer zo, liefde juist wel. En ze behouden een verhoogde ge voeligheid. Dit in tegenstelling tot patiënten die gereanimeerd zijn en geen bijna-doodervaring heb ben gehad, bemerkte Van Lom- Zomer tot j Bonus Korting! Zomer Bonus Korting 1 Bovenop de allerhoogste vroegboekkorting! Boek nu één van onze Week Knallers. Lager kan niet! vv ArScê.ni World of TUI m° iïfi Dacht 't wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4