Frank Vandenbroucke is nog altijd niet gevallen Van Poppel traint treintjes met Hushovd 3 6 Zaterdag 28 februari 2009 pzc Jean-Paul van Poppel keert dit seizoen terug in het profpeloton. Hij is een van de ploegleiders van de nieuw opgerichte Canadees-Zwitserse formatie Cervélo. foto Cor Vos Ploegleider Cervélo ambieerde alleen een grote ploeg. x.oor Ad Pertijs den haag - Jean-Paul van Poppel keert dit seizoen terug in het prof peloton. Hij is een van de ploeglei ders van de nieuw opgerichte Ca nadees-Zwitserse formatie Cervélo -Test Team. In de Ronde van Cali- fornië had hij al direct succes. De Noor Thor Hushovd won er een massasprint. „Ik denk dat ik er ook mijn aandeel in had", zegt de Brabander, die acht Tourritten ach ter zijn naam heeft staan. lean-Paul van Poppel won zijn laat ste Touretappe in 1994. Een jaar la ter stopte hij met fietsen. Zijn nieu we ploeg Le Groupement stopte er halverwege het seizoen mee en niet veel later hield ook de renner het voor gezien. „Ik reed mijn laat ste koers in Amerika." Van Poppel was toen net 33 jaar ge worden. „Dat is jong om te stop pen, weet ik. Aan de andere kant had ik er geen problêem mee. Toen ik prof werd in 1985 (bij Ska- la) dacht ik dat het na acht jaar wel mooi geweest zou zijn. Ik was wel gek van wielrennen, maar niet op een maniakale manier. In die tijd reed je ook veel meer dan nu. Het zijn dan toch nog elf proljaren geworden." Toch was dat niet dé reden dat Van Poppel stopte na 1995. „Dat lag gewoon aan het feit dat er zich geen grote ploeg meer meldde. Zonder de Tour op het program ma, kon ik me niet motiveren om door te gaan. De Tour was echt mijn wedstrijd." Van Poppel werd het jaar erop ploegleider bij de amateurformatie Dextro, maar de samenwerking met teambaas Leo van Etten liep niet goed. Veel beter ging het hem af toen hij in 1998 baas in eigen huis was als bondscoach van de vrouwen. Met zijn nieuwe vrouw Mirjam Melchers richtte hij drie jaar later een eigen vrouwenploeg op. „Dat ging om andere bedra gen, maar het bleef wielrennen." Van Poppel stortte zich met hart en ziel op het team (Flexpoint) en stopte zijn verdere ambities steeds dieper weg. „Ik had het na al die ja ren niet meer verwacht dat er nog eens zo'n kans langs zou komen", zegt hij over het moment dat Cer vélo contact zocht met de oud- sprinter. „Ik moet ook zeggen dat ik tevreden was met waar ik zat. Het is een beetje hetzelfde verhaal. Ik ambieerde eigenlijk net als ren ner alleen een grote ploeg." Cervélo is nieuw. Dat spreekt Van Poppel wel aan. „Deze ploeg moet zich nog 'zetten' en richting krij gen. Ik heb het gevoel of ik bij de geboorte van de baby kan zijn. Dat is toch iets anders dan wanneer je instapt als dit team al een grote jongen is." Van Poppel is een van de vier ploegleiders. „Er is geen af gesproken onderlinge hiërarchie, maar ik merk wel dat ik onge merkt naar voren wordt gescho ven als de man die de eerste wa gen rijdt en de pers te woord staat. 'Ik heb het gevoel of ik bij de geboorte van de baby kan zijn' In de koers kan ik redelijk mijn ei gen stempel op het geheel druk ken, maar daarbuiten gebeurt alles in overleg. Dan ben ik een van de vier. Wat dat betreft heb ik moe ten inleveren. Bij Flexpoint bepaal de ik alles zelf." In de zege van Hushovd herkent hij echter vooral zijn eigen hand. „Het is sprinten zoals we dat vroe ger bij Superconfex deden. In de voorbereiding hebben we er flink op getraind. We hebben de Qa- tar-ploeg tegen de Californië- ploeg finales laten rijden. Ik vind het mooi om een treintje op te zet ten en daar mee te gaan trainen." De comeback betekent ook op een andere manier een stap terug in de tijd. „Vooral voor Mirjam is dit niet altijd gemakkelijk. Vroeger de den we alles samen, nu zit ze vaak alleen thuis." Ook de fietsende kinderen (Boy, Danny en Kim) kunnen wat min der vaak rekenen op de aanwezig heid van hun vader. Heeft hij lang moeten nadenken en praten om dit allemaal in te wisselen voor een heel ander leven? „Eigenlijk niet. Omdat dit een heel mooie kans was." België houdt hoop op wederopstanding van 'Gouden Baby'. door Ad Pertijs oen hAag - Morgen gaat het weer gebeuren. De 34-jarige Frank Van denbroucke begint in Kuurne- Brussel-Kuurne aan zijn zoveelste comeback. Sinds 1999 doet Franky Boy verwoedde pogingen om zijn fans een glimp te vertonen van de 'Gouden Baby' die hij ooit was. Grootse zeges. Grootse 'nummer tjes'. Een on-Belgische superster uit de streek van Moeskroen, op de scheiding van Vlaanderen en Wallonië. Tien jaar lang al wacht België op de wederopstanding van de man, wiens naam inmiddels is terugge bracht tot VDB. Drie hoofdletters die het land nog altijd in mijme rende verrukking weten te breng en. Zijn meest 'fundamentele' vol gelingen voegden er inmiddels drie letters aan toe: God. Iedere keer als Frank aankondigde dat de tijd van de grote comeback was aangesproken, getuigden zijn fans op eigen wijze van hun geloof: 'God is terug' en 'VDB God' kalk ten ze op de wegen waarop het moest gaan gebeuren. 'God' stelde zijn herrijzenis echter keer op keer uit. VDB haalde voor al het nieuws vanwege doping- vondsten, zelfmoordpogingen en echtelijke twisten. Op tv was te zien hoe hij geboeid werd afge voerd. 'Of in een ambulance ver voerd naar een ziekenhuis. Eens werd hij opgepakt op 28 februari 2002. „Ik had nooit gedacht dat we Hendrik Redant Knaven mist Omloop Het Nieuwsblad dortmund - Servais Knaven mist vandaag de semiklassieker Om loop Het Nieuwsblad. Zijn wieler- team Milram liet gisteren weten dat de 37-jarige Nederlander koorts heeft en niet aan de start verschijnt. Zijn deelname aan Kuurne-Brussel-Kuurne een dag la ter is nog onzeker. „Een bittere pil voor ons team", al dus Milram-manager Gerry van Gerwen. „Servais is de centrale fi guur in ons team voor de klassie kers. Hij kent alle routes uit zijn hoofd. Zijn opdracht was om onze kansrijke renners in winnende po sitie te krijgen." Knaven is na Steven de Jongh (Quick-Step) de tweede prominen te Nederlander die de Omloop links moet laten liggen. De Jongh kampt met een hamstringblessure. de laatste dag van de Frank op twee manieren zouden kunnen uitleggen", zei de voorzitter van de Belgische bond gevat met een knipoog naar de komst van de eu ro. Maar ook dit keer was het niet de laatste dag van VDB. Niet dat de Frank in ander opzicht viel. De ver slaving bleef en daarmee ook de echte comeback. Het volk smulde en het volk vergaf hem. Ook al om dat de dopingbewijzen mager ble ven. God heeft immers geen do ping nodig. „Ik heb klasse", rea geerde hij schouderophalend toen iemand hem vertelde hoe hard renners als Boogerd trainden. God had geen doping nodig, maar wel drugs om het aardse bestaan 'Ook ik zou eerder door het vuur gaan voor een vrouw dan voor een vriend' aan te kunnen. Hij nam amfetami nes om de lange saaie trainings- tochten geestelijk te doorstaan. Was dat doping? „Dan is er weer eens iets gebeurd, maar als je hem dan daarna tegenkomt, smelt je toch weer", zegt Adelin de Meule- meester de voorzitter van die hards fanclub De Franky Boys. Zijn trouwe manager Paul de Geij- ter zegt het haast vertederend: „Ie mand die zoveel talent zo ver kwanselde, spreekt tot de verbeel ding." Nico Mattan is ook zo ie mand die nooit boos kan worden op de grillige VDB. „Ik weet niet of ik zijn vriend ben", zegt Mattan over zijn vriend. Dit seizoen is hij de ploegleider van VDB. „Frank leeft in uitersten. Hij is geen kloot zak. Hij heeft geen dikke nek. Frank is altijd een volksjongen ge bleven." VDB blijft de mensen ontroeren met zijn ontwapenende charmes. Op tv is hij een geweldige vertel ler. De documentaire waarin zijn spectaculaire optreden in de Vuel- ta van 1999 ter sprake komt, is ont roerend sterk. „Het was de mooi ste week uit mijn leven." VDB vertelt hoe zijn leven veran derde toen hij langs de kant een meisje ontwaarde: Sarah. Voor haar bleef hij langer dan gepland in de ronde, om in Avila de mooi- Alleen Italianen zitten Belgen beetje dwars middelburg - De Omloop Het Nieuwsblad, voorheen Omloop Het Volk, is sinds het ontstaan in 1945 het domein van de Belgen. Van de inmiddels 61 edities zijn er 53 gewonnen door een renner uit het thuisland. Philippe Gilbert was vorig jaar de laatste. Alleen de Italianen hebben de Bel gen de laatste jaren in de wielen kunnen rijden. Franco Ballerini (1995), Michele Bartoli (2001) en Filippo Pozzato (2007) doorbraken de Belgische hegemonie sinds 1992. Ook Nederland heeft met Jo de Roo (1966), Jan Raas (1981) en Teun van Vliet (1987) drie win naars. Het is echter nog nooit voorgeko men dat er geen enkele Belgische renner bij de eerste drie is geëin digd in de Omloop. ste zege uit zijn carrière te boeken. Sarah was zijn muze. Het sprook jeshuwelijk strandde even hard als zijn loopbaan. Sarah leefde in de hoop", zegt VDB treffend. Het is de hoop die heel België de afgelo pen tien jaar in zich had. Het gas tenboek van zijn site puilt uit van de smeekbedes en hartenkreten. 'Baby come back'. Sarah was zijn muze in 1999. Zal hij dit jaar door het vuur gaan voor vriend Nico? „Ook ik zou eer der door het vuur gaan voor een vrouw dan voor een vriend", rea geert Mattan lachend. Hij denkt te weten waarom VDB het über haupt blijft proberen? Niet voor de glorie of het applaus. „Een beet je voor het geld." Ook zijn vermo gen is immers weg. „Ik denk dat hij vooral doorgaat omdat hij Van denbroucke heet. Iedereen van die familie wil het liefst fietsen. VDB is koers." Nog even en dan gaat het dus weer gebeuren. Vorige week redde Mattan in ieder geval zijn ploeg van de ondergang. „De ploeg zal er zijn in Kuurne", sprak hij vorige week. En VDB? Het was toen nog tien dagen tot 'Kuurne', de koers die morgen wordt verreden. In tien dagen kan er veel gebeuren in het leven van Frank Vanden broucke. Frank Vandenbroucke Geboren: 6 november 1974. Geboorteplaats: Moeskroen, België. Prof sinds: 1994. Ploegen: Lotto (1993-1994), Mapei (1995-1998), Cofidis (1999-2000), Lampre (2001), Domo-Farm Frites (2002), Quick Step (2003), Fasso Barto- lo (2004), Mr. Bookmaker (2004-2005), Unibet (2005), Acqua Sapone (2006-2007), Mitsubishi-Jartazi (2008), Cinel- li-OPD (heden). Belangrijkste overwinningen: Gent-Wevelgem (1998), Pa- rijs-Nice (1998), Omloop Het Volk (1999), Luik-Bastena ken-Luik (1999). Bijzonderheden: Bijna de helft van zijn 65 overwinningen be haalde Vandenbroucke tussen 1996 en 1998. Omloop verandert voor derde keer van naam middelburg - De naamswijziging van de Omloop Het Volk naar Om loop Het Nieuwsblad is niet de eer ste van deze wedstrijd. Het is de derde verandering. In 1945 werd de koers voor de eer ste keer gereden onder de naam Omloop van Vlaanderen. T\vaalf jaar later werd dat Trofee van Vlaanderen en drie jaar daarna werd het de Omloop Het Volk, naar de organiserende Belgische krant Het Volk. Andere kranten noemden de wedstrijd van de con- currënt in die tijd ook nog al eens Gent-Gent. Bijna vijftig jaar na de laatste naamsverandering is de krant Het Volk opgegaan in Het Nieuwsblad en is de wedstrijdnaam als vanzelf veranderd in Omloop Het Nieuws blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38