Zeeland Goese Schans inzet machtsstrijd Vlaams gas voor De Tol De Vliethoeve biedt toekomstperspectief Wij gaan verbouwen, maar blijven open! A Thuis in Domburg. PZC Zaterdag 28 februari 2009 2 7 De gemeente Goes heeft zich wat op de hals gehaald met het onverwacht kappen van enkele honderden bo men. Grote belangen staan op het spel bij de ontwikkeling van het ambitieuze wo ningbouwproject Goese Schans. Goese Meer-ontwikkelaar en -be woner Piet de Visser heeft de eer ste slag daarover gewonnen, maar dat zegt nog niks. De gemeente Goes behoort het al gemeen belang te dienen. Het alge meen belang wat betreft Goese Schans is dat van het oude, ver slonsde haven- en industriegebied een prachtwijk wordt gemaakt. Crisis of geen crisis, Goese Schans is een project dat van Goes een mooiere stad kan maken. Hoe lang dat zal duren, doet er weinig toe. Hoe het haven- en in dustriegebied er nu bij ligt, is een aanfluiting. Zeker bewoners van het Goese Meer hebben er baat bij dat dit terrein wordt opgeknapt en wordt ontwikkeld tot een aantrek kelijke woonwijk. Maar dat gaat, zoals afgelopen week is gebleken, niet van een leien dakje. Een gemeente die met andere, par- ANALYSE door Harmen van der Werf ticuliere partners - woningcorpora tie RWS in Goes en de projectont wikkelaars Van Garderen en Dek ker uit Goes en Proper Stok uit Rotterdam - zo'n groot plan wil realiseren, voelt zich blijkbaar ge dwongen om doortastend op te treden. De omstreden kap van en kele honderden bomen in een park bij het Goese Meer, voor de ontwikkeling van de eerste fase van Goese Schans, is daar een voorbeeld van. Nu de bestuursrechter in Middel burg heeft besloten dat Goes niet helemaal zorgvuldig heeft gehan deld bij de kap van die bomen, lig gen de voorbereidende werkzaam heden voor de eerste fase van Goe se Schans (even) stil. Het lijdt geen twijfel dat die ooit weer wor den opgepakt. De bewoners van het Goese Meer, met Piet de Visser als hun aanvoerder, kunnen op hun kop gaan staan, Goese Schans zal er komen. Achteraf zal de onverwachte kap van enkele honderden bomen in het park bij het Goese Meer slechts als een kleine schermutse ling worden gezien. Tegenstanders in het Goese Meer, onder wie ook De Visser, zullen zich oprecht boos maken over de actie van ont wikkelingsmaatschappij Goese Schans CV. Maar voor De Visser staan er - net zoals voor Goese Schans CV - grotere belangen op het spel. De Visser heeft bij de ont wikkeling van het Goese Meer het betrokken ge bied voor een habbekrats - gespro ken wordt over honderd gulden - aan de gemeente Goes overgedra gen. Het park moest als buffer die nen tussen de woonwijk Goese Meer en de nog werkende Appara ten- en Ketelfabriek (AKF). De deal had voor De Visser ook een financieel voordeel. Hij kon er grond kwijt die vrijkwam bij het graven van het Goese Meer. Volgens De Visser is begin jaren negentig afgesproken dat er in het park nimmer gebouwd zou wor den. Nu wil Goese Schans CV daar wel bouwen en volgens bewo ners van Goese Meer ook nog te hoog. Tegen het bestemmingsplan Goese Schans lopen hierover nog bezwaren bij de provincie die daar over waarschijnlijk begin april be slist. In een civiele procedure eist De Visser bovendien 25 miljoen euro schadevergoeding, omdat er ge bouwd zal worden op een plek waar hij dat zelf niet mocht. Hij zou daardoor veel inkomsten zijn misgelopen. De Visser stelt dat de civiele proce dure over de schadeclaim losstaat van zijn nu gewonnen rechtszaak over de bomenkap. Dat zal wel, maar het is ook duidelijk dat er veel meer speelt. Dat blijkt ook uit het feit dat de ge meente Goes en haar partners de financiële exploitatieopzet strikt geheim houden. Volgens De Visser is het zonne klaar dat Goese Schans CV 'zijn' park eerst deels wil bebouwen, om dat daar zonder dure grondsanerin- gen nieuwbouw kan worden ge pleegd. In andere delen van Goese Schans zijn die saneringen wel no dig. Van de andere kant: het is ook Jogisch aan de noordkant van Goe se Schans te beginnen, omdat el ders nog bedrijven draaien. Het hoort er blijkbaar allemaal bij, juridische gevechten en geheim- doenerij om de financiële risico's te beperken, bij een megaproject dat naar Goese schaal te vergelij ken is met de Hop van Zuid in Rot terdam en de Noord-Zuid-lijn in Amsterdam. Europese regels omzeild met creatieve oplossing voor gasaansluiting. EEDE - Ruim een jaar nadat uitba ter Michel De Smidt aan de bel trok, tekent zich een oplossing af voor de gasleverantie aan café-res taurant De Tol in Eede. Het etablissement - dat nu gas voor warm water, verwarming én de bereiding van voedsel onttrekt aan een tank in de tuin - lijkt nog dit voorjaar op het Vlaamse gasnet te kunnen worden aangesloten. De Smidt wacht al een jaar of ze ven op aansluiting op het Vlaamse net, maar Europese regels verhin deren dat tot nu toe. De Smidt kan Delta vragen zijn zaak op het Zeeuwse net aan te sluiten. Daar voor moet - voor rekening van De Smidt - een pijpleiding van 1100 meter lang worden aangelegd. Duur en bedrijfsonzeker, omdat de gastoevoer kan stokken aan het eind van het net. Voor aansluiting op het net van de Vlaamse energie leverancier Eandis in het grens dorp Middelburg is een gasbuis van nog geen dertig meter vol doende. Eandis is bereid te helpen en Delta maakt geen bezwaar. Paljas Plus maakt ideale opvang jongeren met problemen betaalbaar. door Mieke van der Jagt KORTGENE - De grootste schande van Nederland: het opsluiten van kinderen met een blanco strafblad in jeugdgevangenissen, heeft er in Noord-Brabant toe geleid dat in stellingen voor jeugdhulpverlening Paljas-Plus hebben ontwikkeld. Dagbehandeling, pleegzorg, inter naten: het werkt prima, behalve voor jongeren met zware en ge compliceerde problemen; kinde ren die, in elk geval voor een poos je, baat hebben bij een gesloten omgeving. Maar juist die kinderen hebben behandeling en scholing nodig, die je in de jeugdgevange nissen bijna niet hebt. Een van de belangrijkste aspecten in de Paljas Plus-aanpak is het so ciale netwerk. Juist dat maakt dat Zeeland zo'n Paljas Plus-voorzie- ning nodig heeft, want Zeeuwse kinderen wier problematiek te complex is voor behandeling in een residentiële instelling van AZZ, komen in het gunstigste ge val ergens in Gelderland terecht. De belangstelling van AZZ was al gewekt voordat de TXveede Kamer met een zak geld een einde aan de schande wilde maken. Toen dat geld eenmaal beschikbaar was, duurde het maar heel even voor dat De Vliethoeve, het leegstaande internaat in Kortgene, in de kijker kwam; een buitenkans. In Kortge ne zullen niet meer dan vijftig kin deren wonen. Paljas Plus is een combinatie van een gesloten en een open instel ling. De kinderen wonen in groe pen van acht tot tien in een 'huis', waar ze hun eigen kamer hebben. In elk huis is een gastvrouw, die kookt, boodschappen doet in de buurt en dingen roept als: „Ruim jij je troep eens op" of „Geef jij de plantjes eens water." Onderwijs en behandeling krijgen de jonge ren op het terrein, want zeker in het begin van hun verblijf mogen ze niet weg. Vrijheden - zoals on der begeleiding, of zelfs alleen, naar de stad - moeten ze verdie nen. Als ze in die tijd iets doen wat niet door de beugel kan, wor den de vrijheden weer afgepakt. Een verblijf in een Paljas Plus-in- Sociaal netwerk inschakelen maar schadelijke invloed buiten de deur houden. stelling duurt één tot anderhalf jaar. Behandeling en scholing zijn gericht op terugkeer naar huis of begeleiding naar zelfstandigheid. In alle gevallen laat Paljas Plus de jongeren niet helemaal los. Ook de periode na het verblijf in Kortgene is onderdeel van de behandeling. Het grote voordeel van de aanpak is dat de jongeren in de buurt van hun sociale netwerk blijven, maar dat schadelijke invloeden buiten de deur gehouden kunnen wor den. De jongeren zijn veelal de weg kwijt geraakt doordat ze te maken hebben gehad met agressie, drugs, loverboys of vormen van au tisme. Ze hebben in het begin de neiging opnieuw weg te lopen van hun problemen. De beslotenheid van een overzichtelijke leefomge ving, geeft hen de ruimte om zelf orde en perspectief te scheppen. Het is tijd voor de Rabobank. ■Ét t www.rabobank.nl/wnb Dichtbij, betrokken en toonaangevend. Daar staat de Rabobank voor. Dichtbij zijn wij mede door onze brede aanwezigheid in dorp en stad. Niet in het minst in Domburg. Al onze diensten verhuizen op termijn naar de vernieuwde locatie Markt l.Tot die tijd blijven onze bancaire diensten gewoon voor u beschikbaar op de Vaandragerstraat. Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29