weg, tot groot verdriet van Souburg Een rijksmonument voor tweeënhalf ton Ruim drie ton voor kleuter juf Marleen Diefstal van veertien containers van driehonderd kilo per stuk W PZC Zaterdag 28 februari 2009 23 „Er is al zo veel verloren gegaan, sinds we bij Vlissingen horen. „Tot ze verkocht zijn, doe ik er niks aan. Alleen het varkenshok heb ik Weinig is nog zoals het was. Een wijk mag natuurlijk niks kosten." afgezet, omdat kinderen daar op klommen. Dat was gevaarlijk." Hof Kromwege is gesticht in 1664. Een gemengd bedrijf was het. En dat bleef het tot de Duitsers op 23 juni 1944 een Amerikaanse bom menwerper uit de lucht schoten. Brandend belandde die op het boe renhof. De schuur en de bijgebou wen gingen verloren, maar de wo ning bleef bestaan. Hoewel defini tieve herbouw nooit heeft plaatsge vonden is het huis, inmiddels in tweeën gesplitst, nog altijd herken baar als het authentieke dwarsdeel- type. In 1980 is het op de lijst van rijksmonumenten gezet. Een jaar of vier geleden is de boe renwoning gekocht door Zeeuwse Vastgoed Ontwikkeling. „Met het idee om erachter woningen te bou wen," aldus directeur Yoeri Kam- bier. „De pandjes wilde ik verko pen of, nog liever, zelf opknappen. Anders zouden er zomaar kunst stof kozijnen in kunnen komen. Er waren gegadigden, maar de ge meente Vlissingen wilde dat ik ze uit de verkoop zou halen, omdat die er plannen mee had. Dat heb ik gedaan. Maar nu staan ze weer te koop. Tot ze verkocht zijn, doe ik er niks aan. Dat heeft geen zin. Kinderen weten toch wel binnen te komen. Alleen het varkenshok heb ik afgezet, omdat ze daar op klommen. Dat was gevaarlijk." 129.000 euro per stuk moeten ze kosten. Woningcorporatie Woon- burg bekijkt voor de gemeente of er een brede school in kan komen. Directeur Marco van Wel zegt dat hij er vanalles voor kan bedenken. En anders weet Nel van Driel wel wat: maak er een conciërgewoning van. Zij houdt zich aanbevolen. Op wat balken in de plafonds na, zijn de meeste authentieke elementen er al uit. Of ze hangen op apegapen. foto Ruben Oreel met ze te leggen. Maar omdat we een gezamenlijke kennis hadden, ome Frans, lukte het. Tweehon derd gulden per maand kwamen we overeen. Gas en elektra hebben we zelf maar aangelegd, zodat we niet langer met een knijpkatje naar de wc hoefden te gaan." Al snel haalde het echtpaar alles dat bij een boerderij hoort naar de Kromwegesingel, die naar het hof is vernoemd. Kippetjes, een paard je. Stekjes om zelf gu2teZZnlef 'Waarom „Maar de een na de ander stond Het is een aan de deur voor kool, peeën, juun. Voor we het wisten hadden we een goedlopende winkel. Op een gegeven moment vroeg ome Jan tje uit de straat of we geen melk hadden. Toen hebben we een koe gekocht. En nog één, en nog één. De ruimte hadden we toch. De eer ste jaren molken we met de hand, later kochten we een machientje. Na een cursus kaasmaken hebben we een kaasmaakstelletje op de kop getikt en toen was de winkel compleet. Alles hadden we. En al les kon. Een halve krop andijvie, dat kón bij ons gewoon. En het was zo gezellig. We leken wel een buurthuis; iedereen kwam om een praatje. De antieke stoel, die er stond, was altijd bezet." De tijd leek stil te staan. Maar ook bouwtechnisch, want onderhoud werd niet gepleegd. „De eigenaren deden er niets aan. Toen we een maal, om gezondheidsredenen, met de winkel waren gestopt en laat de eigenaar het zo verloederen? huis met een verhaal.' meer thuis waren, viel ons pas écht op hoe slecht het huis eigen lijk was. Hoe vochtig. Hoe onge- zond. Met pijn in het hart hebben we de huur opgezegd." Guus en Nel wonen alweer negen jaar in een rijtjeshuis in de Put- wijkstraat. Om het hoekje van Hof Kromwege. „Ik kan het maar niet loslaten", zegt Nel, terwijl ze haar voordeur dicht trekt en haar blik richt op het hof vol herinnerin gen. „Kijk nou, die raampjes. Ze hangen er half uit. Van het oude varkenshok is ook niet veel meer over. En binnen, ik wil niet eens wéten hoe het erbij ligt. Er spelen kinderen, ook al is de zaak afgezet, en die maken wel eens wat stuk. Maar waarom laat de eigenaar het zo verloederen? Dat is toch zonde? Het is een huis met een verhaal. Stel dat iemand het in brand steekt. Of het stort in..." Dat komt ook Geerard Eckhardt, raadslid voor de Partij Souburg Rit- them, niet onvoor stelbaar voor. „De zaak is hartstikke urgent. Al meerde re malen heb ik wethouder Piet Polderman gevraagd in te grijpen. Hij zegt het te zullen bespreken in het college." De monumentale boerenwoning gaat de Souburger aan het hart. „Nu valt het nog te redden. Ik wil zoveel mogelijk Souburgs erfgoed behouden voor het nageslacht. Er is al zo veel verloren gegaan, sinds we bij Vlissingen horen. Weinig is nog zoals het was. Een wijk mag natuurlijk niks kosten." foto Ruben Oreel Dit is in de zomer en dat is in de winter." Met de weemoed in haar stem staart Nel van Driel naar twee schilderijtjes van P.C. Steketee in de gang van haar huis. De knotwilgen, de moestuin, het oude padje, het witte kotje... Het is allemaal weg. Maar wat hébben zij en haar man het er goed gehad, vijfentwintig jaar lang. „Guus wilde altijd al zoiets. Een oud huis. Via-via hoorden we dat de rechterhelft van Hof Kromwege te huur kwam. Dus wij achter de eigenaar aan, Jasperse. Twee broers waren het. Van die kluizenaars, het viel nog niet mee om contact Vlak langs de snelweg, te midden van rijtjeshuizen staat één van de oudste boerenhoven van Zeeland. Weinig is er van over. Maar Souburg wil het niet kwijt. door Wendy van den Hurk doorMaurits Sep MIDDELBURG - Driehonderd kilo wegen de roestvrijstalen contai ners. Per stuk. En toch zijn dieven erin geslaagd bij een bedrijf op in dustrieterrein Arnestein in Middel burg veertien van die containers te stelen. Ze hadden er een vrachtwagen met daarop een kraantje voor no dig, vermoedt de politie. Die zoekt getuigen van de diefstal, die plaats vond in de nacht van donderdag op vrijdag. De containers stonden op het ter rein van een bedrijf aan de Uijter- schootweg, achterop Arnestein. Ze waren leeg. De politie kon niet zeg gen waarvoor de containers wor den gebruikt. De dieven zijn trouwens niet op het terrein zelf geweest, maar heb ben de containers met behulp van een vrachtwagen en een kraantje over het hek getild. Dat leidt de po litie af uit het feit dat van het be drijfsterrein ernaast het hek was opengeknipt. Vermoedelijk is de vrachtwagen naar het hek gereden dat grenst aan het gedupeerde be drijf; aldus de politie. Die kan niet zeggen wat de containers waard zijn. De politie is op zoek naar mensen die misschien iets gezien of ge hoord hebben van de diefstal. Ook mensen die in de buurt van het be drijf of van Arnestein een vracht wagen hebben gezien, kunnen con tact opnemen met het politiebu reau in Middelburg of bellen naar 0900-8844. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Onderwijsstichting De Linie moet kleuterjuf Marleen van Domburg-Thielens (54) uit Absdale een ontslagvergoeding be talen van 318.232,80 euro. Dat is be paald door de kantonrechter in Terneuzen. De Linie is 'ernstig te verwijten' dat juffrouw Marleen na ziekte niet kon re-integreren in haar oude baan op de Sint Jozef school in Nieuw-Namen, waar ze ruim dertig jaar werkte. Daarom ligt de vergoeding twee keer zo hoog als te doen gebruikelijk. Voor al algemeen directeur Cok Bos krijgt er in het vonnis van de kan tonrechter van langs. „Hij heeft haar zonder enig overleg en op een autoritaire, dreigende wijze een aantal contactverboden opge legd die veel verder gingen dan no dig was..." Bos wilde Van Domburg niet laten terugkeren op de Jozefschool 'en schuwde geen middel om dat be sluit door te zetten...', aldus de rechter verder. 'Hij heeft haar rück sichtslos behandeld'. De kanton rechter onderschrijft verder de vi sie van Van Domburgs advocaat Peter Pijpelink. Die stelde, dat het 'buitengewoon schrijnend' is dat een school die normen en waar den op toekomstige generaties over moet dragen zich helemaal niets heeft aangetrokken van de wettelijke regels rond re-integratie. De griffier van de rechtbank Middelburg, sector kanton, roept op Marion Marguérite Werkhoven, geboren op 11 oktober 1965, zonder beken de woon- of verblijfplaats, om te verschijnen ter terechtzit ting van de kantonrechter op dinsdag 31 maart 2009 te 10.00 uur, gehouden worden in het gerechtsgebouw aan de Kousteensedijk 2 te Middelburg, teneinde te wor den gehoord inzake een meerderjarige bewind. De griffier voornoemd, J.E Sandrini-Harte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25