Biervliet heeft zijn dorpsbos verdiend PZC Zaterdag 28 februari 2009 1 7 in de jaren zeventig en tachtig was het heel gewoon: bij elke ruilverkaveling kreeg bijna elk dorp een eigen bosje. Een zoge naamd dorpsbosje. Ruilverkaveling Biervliet en omstreken was één van de eerste ruilverkavelingen die afgestemd werden. De merendeels agrarische bevol- king stemde niet in met de plan nen van de toenmalige Landin- richtingsdienst, nu Dienst Lan delijk Gebied. Inmiddels heeft Biervliet toch een dorpsbos. Een successtory! De vraag die Burgemeester Barbé in het voorjaar van 1996 aan de Dorpsraad Bier vliet stelde, was niet aan dovemansoren gericht. „Heeft Biervliet nog interesse in een dorpsbos?" De leden van de dorps raad keken elkaar aan, je zag ze denken: 'Die kans was toch voorbij?' Doordat en kele inwoners van Biervliet vanaf dat mo ment flink aan de kar getrokken hebben, kwam alles in een stroomversnelling. Er werd een plan geschetst, waarin de mees te inwoners van Biervliet zich konden NATUURSTEMMEN door Hans van Hage vinden. Uit betrouwbare bronnen weet ik dat het plan onder invloed van enkele goede Belgische trappisten op een zon dagmiddag geschetst is. Het was een plan met visie: alle karakteristieke Zeeuwse elementen met een natuurlijk karakter waren samengevoegd in één dorpsbos: wat knotbomen, grenslindes, hoogstamfruitbomen, een vlietberg, ha gen, stadswallen en poelen. Bedoeld om van te genieten, voor wandelaars, met én zonder hond, spelende kinderen, vissers en passerende fietsers. Een eenvoudig plan, dat degelijk in elkaar zat. Dat het degelijk genoeg was, bleek later toen er met dat plan door de in de haast opge richte stichting Dorpsbos Biervliet een subsidie werd binnengehaald van ruim 500.000 euro. Biervliet kreeg een eigen dorpsbos om trots op te zijn. Inmiddels zijn we ruim tien jaar verder en begint het Poortbos, want die naam heeft het gekregen, volwassen te worden. Nu zou ik hier een opsomming kunnen geven van de ongetwijfeld hoge natuur- ik Vx Mf 'y* M k' /'I Mt. XT- Awffl Y ':i0 X. 1 li 1 -3S' 4 1 W; Jf/ ■- ,<j In Biervliet willen ze een jaarlijks terugkerende natuurwerkdag. waarde die het dorpsbos heeft. Hoe be langrijk dorpsbosjes zijn voor broedvo- gels, kleine zoogdieren insecten en amfi bieën. Deze keer niet. De belangrijkste functie van het dorpsbos is in mijn ogen een sociale functie. Mensen komen el kaar tegen tijdens een wandelingetje, rus ten uit op een bankje of schaatsen er. Toen de brandput in Biervliet afgelopen schaatsseizoen nog niet veilig was, kon de jeugd al wel terecht op de natte laag tes van het Poortbos. En ook als het niet vriest, kom je steeds meer kinderen te gen in het Poortbos. Vorige week is diezelfde jeugd ook inge schakeld voor het onderhoud. Kort gele den hebben de natuurouders van basis school de Maatjes een natuurwerkoch tend georganiseerd voor groep 7 en 8. Het was koud en nat, maar onder des kundige leiding van Stichting Land schapsbeheer Zeeland, samen met en thousiaste ouders en leerkrachten waren de kinderen niet meer te stuiten. Ze na men nauwelijks tijd voor hun warme chocolademelk en hadden het liefst de hele dag gezaagd, geknipt en met takken gesleept. Even waren de gameboys, voet balplaatjes en televisieprogramma's niet meer belangrijk. De jeugd van Biervliet was aan de slag in zijn eigen bos. Hoe belangrijk buiten spelen is voor een kind, hoeven we elkaar eigenlijk niet meer te vertellen. Vorig jaar nog bood Minister Gerda Verburg het boek met de veelzeggende titel Het laatste kind in het Bos aan alle leden van de Tweede Kamer aan. Het is een pakkend boek waaruit blijkt dat buitenspelende kinderen gezon der zijn en zich beter ontwikkelen dan kinderen die vierkante oogjes krijgen van computerschermen. Gelukkig heb ben veel Zeeuwse dorpen de gelegen heid om iets te doen in hun eigen dorps bos. Natuurouders, Natuur- en mi lieu-educatiecentra's, en gewoon enthou siaste dorpsbewoners willen graag mee helpen. Biervliet gaat verder en denkt in middels na over een jaarlijks terugkeren de natuurwerkdag waar ook overige in woners van het dorp, kind én volwasse ne, samen een dagje de handen uit de mouwen steken in het Poortbos. Tenslot te is het Poortbos van iedereen! POLDER Nieuwerkerke De naam Nieuwerkerkepol- der verwijst naar de heerlijk heid Nieuwerkerke, die zowel ten oosten als ten westen van Arnemuiden lag. In de 14e eeuw ontstond er een kerk dorp. Over de naam is vast niet lang nagedacht: Nieuwer kerke. De Sint-Janskerk van Nieuwerkerke werd zelfs hoofdkerk van het nieuwe Ar nemuiden, maar verdween na de Reformatie (rond 1566). De plek waar het gebouw stond, staat bekend als het oude kerkhof. Tijdens de her verkaveling in 1963 werden de laatste resten van het kerk hof opgeruimd. Bij de Aller heiligenvloed van 1570 over stroomden delen van de heer lijkheid. Inundaties tijdens de Tachtigjarige Oorlog maakten vervolgens een eind aan het bestaan van het dorp. De schorren bleven niet lang on benut liggen, want de stad Middelburg, die bijna de hele ambachtsheerlijkheid Nieu werkerke in bezit had, wilde ze graag indijken. Dat was niet zo eenvoudig, omdat zowel Arnemuiden als de markies van Veere ook aan spraak maakten op (delen van) de schorren. Middelburg trok zjch van het geschil wei nig aan en vroeg octrooi voor de bedijking aan. In feite een gedeeltelijke terugwinning van de heerlijkheid. De niéu we polder van ongeveer 154 hectare - nu bezuiden Arne muiden en de A58 - lag er in 1661. Eén jaar later verkocht Middelburg de grond, waarbij de ruzie met Arnemuiden werd bijgelegd. Veel rust was de boeren in de polder niet gegund. Tijdens een stormvloed in 1682 liep de polder onder. Dat gebeur de opnieuw in 1704 (nu door stroomaanval op de zeedijk). Aan de kant van het Sloe ging 42 hectare land verloren. Bij de bedijking van de Suzan- napolder in 1766 door de he ren van Nieuwerkerke en Kle- verskerke, werd de over stroomde grond weer her- dijkt. Ook in 1807 (door be schadiging van de zeesluis) en tijdens de Februariramp 1953 (watervrij 4 maart) sloeg het water toe. Rinus Antonisse Kinderen uit Biervliet knotten wilgen in het Poortbos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17