ii spectrum Lepra PZC Zaterdag 28 februari 2009 Sommigen patiënten zitten hun hele leven al in het sanatorium van Fontilles omdat ze, net als in de Bijbel, door hun omgeving zijn verstoten. was. De eerste paviljoens, de onderkomens voor de drie zusters en de drie jezuïeten die de zieken verzorgden en de kleine kapel lagen diep verscho len in de bossen. De gebouwen waren al gauw te klein en moesten vervangen worden door grotere. In 1924 telde Fontilles al 150 patiënten en binnen een paar jaar steeg dat aantal tot boven de 300. Het sanatorium groeide uit tot een dorpje met meer dan dertig gebouwen. Ondanks de afgelegen plek bestond er vanaf het begin grote weerstand bij de omwonenden. „Pas na lang praten konden we de mensen ervan over tuigen dat de zieken niet van het terrein afkwa men en dat er geen gevaar bestond voor besmet ting." Tot die'vreselijke gebeurtenis in 1923. „Een patiënt had gehoord dat er in Gandia een Cubaan se kwakzalver was neergestreken, die beweerde dat hij lepra kon genezen. In het holst van de nacht ging een groep van 22 patiënten op zoek naar de genezer. Toen ze na een tocht van drie da gen lopen in Gandia aankwamen, werden ze ont dekt en opgesloten in een geïsoleerde ruimte." Er brak paniek uit. Spanje eiste opsluiting van de leprozen. Beneyto: „Het voortbestaan van ons sa natorium stond op het spel. Pas toen de oprichters beloofden de kolonie af te sluiten met een muur, bedaarden de gemoederen enigszins." Beneyto raakt geëmotioneerd. „De muur maakt duidelijk hoe deze mensen werden gezien en behandeld." Zeven jaar lang werd er gebouwd, elke dag een meter. Er kwam één poort, die stevig voor ieder een gesloten bleef tot in de jaren zeventig, toen er medicijnen kwamen om de ziekte te genezen en de angst wat verdween. Hoewel dergelijke taferelen zich bijna een eeuw geleden afspeelden, zijn de problemen rond lepra nu nog actueel. Jaarlijks worden in Spanje nog en kele-tientallen leprapatiënten ontdekt, meestal im migranten die de ziekte meebrachten. De meesten worden niet meer in het sanatorium van Fontilles, maar in gewone ziekenhuizen behandeld. De stichting-die het sanatorium runt, greep het eeuwfeest aan voor nieuwe activiteiten. Een deel van de capaciteit is ingeruimd voor geriatrische pa tiënten. Er is een klein ziekenhuis dat dagelijks spreekuur houdt voor (ex-)leprapatiënten en er is een nieuw laboratorium voor lepraonderzoek in aanbouw. Ook zijn er faciliteiten voor stage lopen- Lepra (melaatsheid) is een besmettelijke ziek te die in Europa vrijwel niet meer voorkomt en ook in arme landen sterk afneemt. Hoewel zich jaarlijks nog enkele honderdduizenden nieuwe gevallen voordoen. Eenmaal ontdekt, kan de ziekte worden gene zen met een cocktail van medicijnen. De uiter lijke symptomen zijn vlekken op de huid, ge voelloosheid en inkrimpen van de uiterste le dematen, zoals vingers, tenen en neus. De ba cil die de ziekte veroorzaakt, tast de zenuwen Padre Beneyto op het kerkhof van het leprasanatorium in Fontilles. de medische studenten en worden cursussen gege ven voor artsen en verplegers uit de hele wereld. Daarnaast wil het sanatorium een internationale voortrekkersrol vervullen. „Dat is hard nodig", zegt Beneyto. „Wereldwijd zijn er zes miljoen le pralijders, die nog altijd moeten knokken tegen het taboe van de verminking. Het is vooral een 'ar- moedeziekte' die in Azië, Afrika en Zuid-Amerika nog veel voorkomt." Fontilles trekt een fors deel van de vier miljoen euro tellende jaarbegroting uit voor deze buitenlandse projecten. Aan het eind van de rondrit stopt de pater voor het hek van het kerkhof. Vier muren met nissen, waarin de bewoners van Fontilles hun laatste rust plaats vinden. Hij stapt bedachtzaam naar binnen. „Hier zijn we allemaal gelijk. Er is geen verschil tussen de leprapatiënten, onze nonnen en de direc teuren, die hier ook liggen begraven." Hij gaat zit ten op een bankje voor een leeg graf. „Dat is dade lijk mijn plek. Ik blijf daar heel rustig onder." Dan rijdt de pater terug, nog even bij de keuken langs, want het is bijna etenstijd. Hij tilt de deksel van de grote roestvrijstalen pan op. Een streekge- recht van witte bonen, worst, vlees en groenten. „We eten vandaag weer goed." Een voor een gaan de bewoners de eetzaal binnen, sommigen in hun rolstoel voortgeduwd door een zuster. reageren? spectrum@wegener.nl Pater Beneyto praat bij met leprapatiënt Ginez Garcia (rechts) in de tuin van Fontilles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 135