Meningen 'Crash straf van God voor zondig land' 'Er bestaat ook nog iets als noodlot' WEEKENDAFSLUITINGEN KLEVERSKERKSEWEG MIDDELBURG 1 2 Zaterdag 28 februari 2009 PZC Leden van omstreden kerk naar Nederland om begrafenis te verstoren. door Sjoerd Mouissie den haag - Leden van de omstre den Amerikaanse Westboro Bap tist Church plannen een reis naar Nederland en Turkije om de begra fenissen van de slachtoffers van de vliegramp bij Schiphol te versto ren. Dat bevestigde Shirley Phelps-Roper, dochter van kerklei der Fred Phelps donderdag. Volgens haar is de groepering de reis concreet aan het voorberei den. „Wij wachten alleen nog op de data en locaties van de begrafe nissen." De vliegtuigcrash van woensdag is volgens de zeer om streden kerk een straf van God. „Omdat Nederland ziek is en een verwerpelijke moraal heeft." Aanhangers van de kerk staan be kend om hun betogingen tijdens begrafenissen van Amerikaanse soldaten die zijn omgekomen in Irak. Volgens de groepering is hun dood 'Gods straf voor het homo- vriendelijke beleid van de Verenig de Staten'. Tijdens die demonstraties voeren kerkleden borden met leuzen als 'God haat homo's', 'Dank God voor aids' en 'Nu al tienduizend doden, wij bidden voor tiendui zend meer'. Als het aan Phelps-Roper ligt, wor den in Nederland dezelfde acties gehouden bij begrafenissen van de slachtoffers van de vliegramp op Schiphol. „Op dit moment bekij ken wij wie van ons deze reis gaan maken, want niet iedereen heeft een paspoort. Waarschijnlijk ben ik er zelfbij." Of kerkleider Fred Phelps (79) zelf naar Europa komt, is hoogst onze ker. „Mijn vader is te oud. Daar naast is hij nog steeds voorganger van onze gemeente, en wij moe ten er niet aan denken dat hem iets overkomt in Nederland." Vorige week werd bekend dat de Britse overheid Phelps de toegang tot dat land heeft ontzegd. De pre dikant had daar acties aangekon digd, maar toen was echter niet be kend of hij daadwerkelijk van plan was te komen. Naast de acties in Nederland wil 'Omdat Nederland ziek is en een verwerpelijke moraal heeft' de groep ook naar Turkije, waar enkele van de slachtoffers begra ven zullen worden. Het kan nog lastig worden beide landenbin nen te komen, erkent Phelps-Ro per, want de Verenigde Staten heb ben de kerk gekenmerkt als 'haat- groep'. „Onze advocaten zoeken uit welke regels er precies gelden, zodat een verbod ons niet opnieuw over komt." Ook de Nederlandse„wetge- ving kan op belangstelling van de kerk rekenen, zegt de vrouw. „Jul lie hebben verschrikkelijke wetten, die het woord van God willen ver bieden. Daarom bedenken wij nu een strategie om onze boodschap duidelijk te maken, zonder de wet te overtreden." De Westboro Baptist Church, eer der goed in beeld gebracht door journalist en documentairemaker Louis Theroux, heeft eerder deze week de website 'God hates The Netherlands' gelanceerd. „Op die website staat heel duidelijk waar om God jullie land haat", zegt Phelps-Roper. „Jullie rebelleren te gen Hem en weigeren aan zijn wil te voldoen. En pats boem, de vol gende dag kregen jullie je vlieg ramp." Phelps-Roper gelooft heilig dat die ramp door God gestuurd is om de Nederlanders te straffen. „Wij noe men dit een mooi leermoment voor jullie. Jouw volk kan nu de conclusie trekken: zonder bekering volgt onmiddellijk de hel." De kerk, die tweehonderd leden heeft en waarvan minstens de helft directe familie is van kerklei der Fred Phelps (79), richt haar pij len vooral op homoseksualiteit - een 'uiterste belediging van God', zo zegt Phelps-Roper. Landen waar homo's en hetero's gelijk worden behandeld, zoals Ne derland en Zweden, zijn volgens de groepering vervloekt. Deze vloek is niet omkeerbaar. Het eni ge dat deze landen te wachten staat, zo denken de leden van de Westboro Baptist Church, is de straf van God. Deze boodschap verkondigen de kerkleden luidruchtig onder meer tijdens begrafenissen van omgeko men Amerikaanse militairen of vermoorde burgers. HM van vrijdag 13 maart 21.00 uur tot maandag 16 maart 07.00 uur van vrijdag 3 april 21.00 uur tot maandag 6 april 07.00 uur Rijkswaterstaat sluit van vrijdag 13 maart 21.00 uur tot maandag 16 maart 07.00 uur en van vrijdag 3 april 21.00 uur tot maandag 6 april 07.00 uur de Kleverskerkseweg tot aan de rotonde, de Grenadierweg tot aan de aansluiting Kuipersweg en het westelijk gedeelte van de Arnesteinkade af vanwege de aanleg van een nieuw spoorviaduct. Wegverkeer is in beide weekenden niet mogelijk vanwege het veilig aan- en afvoeren van bouwmaterialen en machines over de Kleverskerkseweg. Hulpdiensten kunnen wel gebruik maken van de Kleverskerkseweg. Fietsers van en naar Arnemuiden worden gedurende de gehele periode van de afsluitingen met een pendelbus over de afgesloten Kleverskerkseweg vervoerd. De spoorwegovergang over de Nieuwlandseweg is in deze weekenden enkele uren afgesloten. Van vrijdag 13 maart 21.00 uur tot maandag 16 maart 07.00 uur en tweemaal één uur tijdens het weekend van vrij dag 3 april 21.00 uur tot maandag 6 april 07.00 uur is de spoorwegovergang over de Nieuwlandseweg afgesloten. Gele borden ter plaatse geven de omleidingsroutes aan. Gevolgen treinverkeer Van zaterdag 14 maart 01.00 uur tot maandag 16 maart 05.00 uur en van zaterdag 4 april 01.00 uur tot maandag 6 april 05.00 uur rijdt er geen treinverkeer tussen Goes en Vlissingen. De Nederlandse Spoorwegen zet bussen in. Kijk voor meer informatie over het vervangend busvervoer op www.ns.nl of www.prorail.nl/zeeuwselijn Water. Wegen. Werken. Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat, de uitvoeringsorganisatie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, werkt voor u aan droge voeten, voldoende en schoon water, vlot en veilig verkeer over weg en water en betrouwbare en bruikbare informatie. www.rijkswaterstaat.nl Rijkswaterstaat nederland moet door. (vanAniif jjgllf INFORMATIE: WWW.VANANAARBETER.NL - TELETEKST - RADIO - TELEFOON G800-8002 (GRATIS) TE CAST Klaas de Graaff is oud-directeur bij het gevangeniswezen en voormalig voorzitter van de Vereniging van Gevangenisdirecteuren. Tegen de directeur van de ge vangenis in Zwolle is een taakstraf geëist omdat het Openbaar Ministerie hem mede schuldig acht aan de dood van een gedetineerde in een isoleercel vo rig jaar mei. De gevangene had om een arts gevraagd, hetgeen de direc teur had geweigerd. Moet dat de di recteur worden verweten? Een 'culpoos delict' heet het in de juristerij. Schuldig aan de dood van een ander. Een gevangenisdi recteur staat terecht. De eis: 240 uur werkstraf Goed voor vier maahden gevangenisstraf Bij dood door schuld denk je eer der aan een autorijder die door het rode licht scheurt en een fiet ser aanrijdt. Een artikel in de We genverkeerswet geeft daarvoor een 'Het OM wil kennelijk scoren in het circus van de uitgestoken vingertjes' maximale gevangenisstraf van een jaar. Een derde vorm van schuld is het hulpeloos achterlaten van iemand met de dood als gevolg. Zeer re cent nog sprak de Arnhemse recht bank een 61-jarige man vrij die zijn vrouw hulpeloos had achterge laten in een bad. Hij had haar in beschonken toestand willen laten afkoelen, maar ze verdronk. Dood door schuld? De officier van justi tie eiste twee jaar. De Zwolse gevangenisdirecteur weigerde een arts te laten komen toen de gedetineerde daar op recal citrante toon om had gevraagd. Achteraf was zijn inschatting ver keerd geweest. Hij had er toch maar beter voor kunnen kiezen een arts te laten komen. Maar zou de uitkomst dan anders geweest zijn? Hoeveel medici staan er in het beklaagdenbankje wegens een verkeerde diagnose? Hoeveel ge neesheren ontspringen die dans? Tv-programma's over medische missers hebben niet voor niets een hoog kijkgehalte. Volgens de pers voelde de direc teur van de gevangenis zich wel verantwoordelijk voor, maar niet schuldig aan de dood van de stel selmatige dader en drugsverslaaf de. Want dan had in 2005 de toen malige minister van justitie Piet- Hein Donner ook in het strafbank- je kunnen staan voor de dood van de elf omgekomen bolletjesslik kers in detentiecentrum Schip- hol-Oost. Als één van de politiek verantwoordelijken legde hij wel wijselijk zijn functie neer. Nog een vraag: als de in de Schie- damse moordzaak onschuldig ver oordeelde Vlaardinger Cees Bors- boom tijdens zijn vier jaar gevan genschap suïcide had gepleegd, hadden dan alle magistraten een vervolging aan de broek moeten krijgen? Natuurlijk is doodgaan in een iso leercel een bizarre gebeurtenis, die niet had mogen plaatsvinden. Maar iemand die dreigt zichzelf van het leven te beroven wordt ter voorkoming daarvan nu eenmaal in een isoleercel geplaatst. Een standaardprocedure. Het mag al een wonder heten dat de directeur van de gevangenis zelf poolshoog te kwam nemen. In het verbureau- cratiseerde bestel van vandaag be hoort zoiets nog tot de uitzonde ringen. Het lijkt erop dat het OM bij elke dood een dader moet vinden. Zelfs na de recente ramp met het Turkse vliegtuig klonk het uit de mond van een openbaar aanklager dat er een strafrechtelijk onder zoek moest komen. Zoiets doet bij niet-juristen wat paranoïde aan. Moét ik voor de rechtbank verschij nen als mijn dakpan een voorbij ganger dodelijk treft? Bestaat er nog zo iets als lot of noodlot? Het OM wil kennelijk scoren om in het circus van de uitgestoken vin gertjes een goed figuur te slaan. La ten we de wijsheid van de recht bank afwachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12