5 spectrum jelle Brandt Corstius en Diaghilev RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE uitgelaten J FZC Zaterdag 28 februari 2009 Sommige boeken zijn te dik om in bed te le zen! Het schitterende, maar ook zeer dikke boek Het lot van de familie Meijer van Charles Lewinkskya, bijna zevenhonderd pagina's dik maar door mij moeiteloos in één week uitgelezen, schonk ik aan een vriend om zijn verblijf in het ziekenhuis te veraangenamen. Maar nadat de chi rurgische ingreep die hij moest ondergaan was vol bracht en hij weer veilig in zijn ziekenhuisbed lag, de dikke familie Meijer in beide handen geheven om eens een lekker stukje te lezen, kwam de chi rurg langs. „Mijnheer!", riep deze verontwaardigd, "wilt U ogenblikkelijk dat gevaarlijke boek wegleg gen!" Mijn vriend begreep er niets van. De chirurg ver klaarde zijn uitspraak. „Wanneer dat zware boek uit uw handen op uw operatiewond valt, dan is al mijn werk voor niets geweest!" Dus hele dikke prachtboeken zijn slecht voor ver se operatiepatiënten! Maar de hedendaagse schrij vers houden daar geen rekening mee, op het ogen blik verschijnt de ene dikke pil na de andere. Zoals ik mij nu weer verlies in de heerlijk dikke biogra fie van Sergej Diaghilev, een leven voor de kunst, van Sjeng Scheijen. De schrijver heeft twee jaar lang onderzoek gedaan in archieven in Sint Petersburg, Perm, Moskou, Cambridge, New York, Washing ton, Parijs en Londen en wist ongelooflijk veel nog nooit eerder gepubliceerde brieven en docu menten boven water te krijgen. Maar liefst 638 pa gina's maken dit boek totaal ongeschikt voor ope ratiepatiënten en ook ik, hoewel een groot bedleze- res, ben nu bijna honderd bladzijden vooral recht- opzittend gevorderd in dit énige boek. Ik zit nog midden in het dagelijks leven in het Rusland van het fin de siècle van de 19e eeuw, kijk naar foto,s van gedekte tafels, en lees over wat men zoal at. Voorin het boek zijn een aantal uitspraken van be roemde tijdgenoten opgenomen. Claude Debussy zegt: „Diagilev, die vreselijke en innemende man, die de rotsen kon laten dansen." En de schilder Matisse: „Je hebt geen idee wat hij is, deze man. Hij is even charmant als gekmakend... een echte slang, hij glipt door je vingers - en als het erop aan komt is er niets behalve hijzelf en zijn zaken dat voor hem telt". Serge Diagilev geeft zelf ook inzicht in wat hem in het leven beweegt; „We moeten een doorbraak creëren, we moeten verbazen en niet bang zijn te verbazen, we moeten onze entree in één keer ma ken, ons hele zelf tonen, met alle kwaliteiten en alle tekortkomingen van onze nationale identi teit". De oprichter en leider van de wereldberoemde Bal lets Russes ligt begraven op het eiland San Miche- le bij Venetië, op het Grieks-orthodoxe deel van het kerkhof, vlakbij het graf van Strawinski en diens echtgenote Vera. Het verhaal gaat, dat de be roemde danser Nijinsky tijdens de begrafenisplech tigheid een wanhopige poging deed in het graf van Diagilev te springen! Op het grafmonument staat in het Frans en Russisch geschreven: „Vene tië, de bestendige inspirator van ons bedaren". Steeds meer (zeer dikke) boeken over Rusland ko men op het ogenblik tot ons. En om onze belang stelling voor dat nog steeds geheimzinnige land aan te wakkeren, is daar het programma van Jelle Brandt Corstius, die bij de VPRO op Zondaga vond vloeiend Russisch sprekend totaal onbeken de plekken voor ons ontsluit. Ik hang aan zijn lip pen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 129