Zeeland is gezellig, niet spannend spectrum 4 PZC Zaterdag 28 februari 2009 De Theaterschool in Goes: fantastisch. Openbaar vervoer: slecht geregeld. cies. Mooie natuur, ja, maar in andere pro vincies heb je ook gave plekken. Als je wat meer spanning zoekt en toe bent aan een vervolgopleiding, laat je Zeeland als jonge re toch al snel achter je." Vier jaar geleden werd in Goes een theateropleiding opgezet, „ik wilde altijd al zangeres worden en kon daar terecht", vertelt de 16-jarige Sinedu de Graaf uit Kats. „Mijn belangstelling is daar enorm verbreed en ik weet nu steeds beter wat ik wil. Nu ben ik tevreden, maar als deze school er niet geweest was, had ik er misschien anders over gedacht. Uitgaan is heel moeilijk als je in een dorp als Kats woont. Je hebt altijd gedóe met bussen, of je moet bij vrienden logeren, of ouders moeten rijden. Je steekt soms meer tijd in het regelen dan in het uitgaan zelf." Rosa lie Blok (15) uit Lewedorp is het met haar eens. „Wil je ergens heen, dan ben je af hankelijk van je ouders. En dan moet er ook nog eens wat te doen zijn. Goes en Middelburg liggen op drie kwartier fietsen, als ik snel rij. Bussen rijden op onmogelij ke tijden, of niet." „Het is niet altijd even makkelijk met kin deren ergens heen te gaan, of ze zelf te la ten gaan", beaamt Anke Marijs van Scoop. „Het gebruik van de cultuurkaart is hier iets lager dan elders." De cultuurkaart biedt jongeren de mogelijkheid met kor ting deel te nemen aan culturele activitei ten. Maar ja, dat openbaar vervoer. Brittany van der Does (20) studeert aan de Roosevelt Academy in Middelburg. Zij waardeert Zeeland omdat je er niet in de massa opgaat. „Voor mij is saai: als een nummer behandeld worden. Hier ben je als mens nog zichtbaar. Je krijgt op straat al snel een glimlach terug, ook al ken je mensen niet. Ik heb in Rotterdam gestu deerd. Daar is veel te doen, denkt men dan. Mensen geloven dat het heel veel uit maakt of je tien bioscopen hebt of één. Ik denk dat het niet zo is. Het gaat meer om mensen en wat die ervan maken, dan om de voorzieningen." Shoppen: te weinig echte winkelstraten. Zeeland is niet saai, zeggen veel jongeren desgevraagd. Het is er gezellig, je hebt er je vrienden, het strand, het buurthuis... Maar is dat genoeg? door Ondine van der Vleuten Andreas Dalarpekis (14) en Yü- nüs Tasyürek (13) uit Terneu- zen ontmoeten elkaar elke dag bij de Speelneus. Dat is een con tainer op een speelplein in hun buurt, waar ze speelgoed kunnen lenen en ande re leeftijdsgenoten ontmoeten. Op zonda gen is de Speelneus dicht en het buurthuis ook. Dan gaan Yünüs en Andreas in de buurt deuren langs om te kijken of er vrienden thuis zijn. Meestal gaat de hele groep dan voetballen en op straat spelen, waarbij ze angstvallig uit de buurt blijven van een groepje oudere hangjongeren, ver derop in de wijk. „Die zoeken ruzie", zegt Andreas. Is er voor jongeren in Zeeland genoeg te doen? Anne Marijs van Scoop (het Zeeuw se instituut voor sociale en culturele ont wikkeling) vroeg dat aan middelbare scho lieren. Wat de Zeeuwse jongeren het meest missen, is een ontmoetingsplaats of discotheek in de buurt. „Er zijn wel disco theken, maar het gaat om de nabijheid. Voor jongeren van 14,15 jaar zijn de afstan den best groot. Het is ook een leeftijds groep die niet zo makkelijk naar een 'gewo ne' discotheek gaat." Voor jongeren tussen de 12 en 16 jaar wordt het lastig. „Ze zijn te groot voor de speeltuin maar te jong om zelfstandig de dorpen uit te gaan." Maar, tekent ze aan, gemeenten doen veel, vooral voor die leef tijdsgroep. De Jongerenraad Borsele bij voorbeeld heeft de Movie Tour opgezet: voor een tientje naar de film in Vlissingen, elke tweede vrijdag van de maand, inclu Voetbal: ideale manier om je tijd te vullen. Vervolgopleidingen: méér, graag. Festivals: moet je te vaak Zeeland voor uit. sief vervoer vanuit de Borselse kernen. Björn Boonman (20) uit Ovezande is lid van die Jongerenraad. Hij vindt dat er naar jongeren in Zeeland geluisterd wordt en dat jongeren er de kans krijgen actief mee te werken aan het jeugdbeleid. „Dat vind ik heel positief. Zeeland is een rustige pro vincie, een goede plek om te wonen. In grote steden valt wel meer te beleven, maar hier heb je de kust, in de zomer zijn er toch veel activiteiten en natuurlijk zijn er de jongerenraden, die evenementen orga niseren." Maar zonder die kust, zonder de drukte van de toeristen en zonder die jongeren- raden, is Zeeland dan nog boeiend genoeg? Voor Boonman slaat de balans ook dan naar het positieve door, van wege de rust en de goe de sociale contacten. Kom naar het PZC-jepgddebat. Woensdagmiddag 18 maart bij Zeelandnet in Kamperland. Aanmelden: debat@pzc.nl De zeventienjarige Sven Iversen uit Goes is het wat dat betreft roerend met hem eens: Zeeland is een fijne thuisbasis. „Het is natuurlijk wel moeilijk vergelijken als je hier bent opgegroeid. Maar als ik er goed over nadenk, ben ik toch ook wel vaak bui ten de provincie. Morgen ga ik bijvoor beeld naar Amsterdam voor een expositie van de beroemde fotograaf Richard Ave don. Dat soort dingen kun je in Zeeland zelf praktisch nooit doen. Gezelligheid, vrienden, dat kun je hier allemaal wel vinden en als je in een bandje zit zijn er genoeg wedstrij den waaraan je kunt deel nemen, maar voor grote concerten moet je al snel anderhalf uur rijden, de provincie uit. Ik kan ook niet zo gauw bedenken wat wij wél hebben dat ons een voorsprong geeft op andere provin www.pzc.nl/jeugddebat Uit de mond van jongeren klinkt het bijna als een scheldwoord: saddai! En het toppunt van saaiheid, zeggen ze bijna unaniem, is een stille zondag, alle win kels gesloten, de straten leeg, je vrienden onbereikbaar, op de bank bij je ouders zitten en wachten op het einde van de dag. Diepe ellende. Dodelijk vervelend. Geen activiteit, geen afleiding en vooral: geen leeftijdsgenoten om je heen, dat is zo ongeveer het ergste wat je een jongere aan kunt doen. Waarom vervelen jongeren zich zo veel sneller dan ouderen? Waarom vinden ze sneller iets saai? Hoogleraar Eveline Crone, auteur van het boek Het Puberende Brein, mailt per omgaan de terug dat ze er helaas niet veel zinnigs over kan zeggen. 'Ik weet simpelweg het antivoord op deze vraag niet en ik kan ook niet 1-2-3 een hersenverklaring vinden.' „Interessante vraag", zegt hoogleraar ontwikkelingspsychologie Michiel Westenberg, maar ook hij waagt zich niet aan een uitspraak. Wim Meeus, hoogleraar jeugd en adolescentie aan de Universiteit Utrecht, wél: Je vervelen, in een soort leegheid zitten, niet precies weten wat te doen met jezelf en je vrije tijd, is een kenmerk van de adolescentie", zegt hij. Het geeft een soort onbehaaglijkheid die stimuleert om nieuwe ervaringen op te doen. Al kan het ook zijn dat je blijft hangen in die leegheid, blijft nadenken wat nou de zin van het leven is en daar niet echt goed uitkomt. Met vrienden verveel je je in elk geval veel minder snel. „De groep is de plek waar 'het' gebeurt. Als je aan jonge mensen vraagt: wanneer voel je je het meest energiek en actief, dan is dan tussen vrienden." Jonge mensen zijn bezig zichzelf en de wereld te ontdekken. Daar hebben ze elkaar bij nodig. „Als je vraagt: wat is het belangrijkste, vrienden of faciliteiten zeggen ze: 'vrienden'." In Zeeland mogen dan niet veel bioscopen zijn, vrienden zijn er genoeg. Het sterkste punt van Zeeland: de kust. Jongerencentra: daarvan zijn er te weinig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 128