Zeeuwse jeugd 3 spectrum A in sa 'Politiek heb ik altijd al interessant gevonden' 'Mijn geld en vrije tijd gaan naar het paard en de hond' Gezondheid Seks so JESIUIXI PZC 'Zaterdag 28 februari 2009 vraagd wordt waar ze het liefst willen wo nen, is het meest gehoorde antwoord 'in een dorp'. In de Oosterschelderegio wil bijna de helft dat, in Zeeuws-Vlaanderen éénderde. Op Walcheren is wonen in een stad iets populairder. Veel jongeren zitten op school of stude ren. Vmbo is de meest gevolgde school soort. Van de studenten doet de meerder heid een mbo-opleiding. Zes procent van de 20/21-jarigen studeert aan een universi teit. Een kwart van de studenten volgt een opleiding buiten Zeeland. De 20/21-jarigen die niet studeren, werken bijna allemaal (91%). De meesten doen dit in loondienst. Een enkeling is zelfstandig ondernemer. Van de derdeklassers uit het voortgezet on derwijs heeft ruim éénderde een bijbaan. Twee op de drie derdeklassers is tevreden over de buurt waar hij of zij woont. Q Meer cijfers over Zeeuwse jongeren op www.jeugdmonitorzeeland.nl Sit""-* heeft |jn„ Seren gerookt 00it Heb je weieens gerookt? Heb je weieens alcohol gedronken? Ben je weieens met iemand naar bed geweest? Hoe oud was je toen je voor het eerst met iemand naar bed ging?\lj derdeklassers BOostersch.regio Walcheren Z .-Vlaanderen Zeeland totaal 20/21-jarigen 70 Oostersch.regio H Walcheren Z.-Vlaanderen Zeeland totaal 16-17 18-19 20-21 20 30 40% Donja Odijk bron Jeugdmonitor Scoop Martin Otte: 'Geloof is voor mij de waar heid'. foto Willem Mieras king heeft te maken met mijn geloof, maar het is ook iets persoonlijks. Ik wil opko men voor de zwakkeren en de grote ver schillen die er in de wereld zijn wegwer ken. Ik zit in 5 havo. Volgend jaar wil ik een hbo-opleiding doen, iets met econo mie of ontwikkelingsproblematiek. Mijn geloof heeft ook invloed op mijn da gelijks leven en de keuzes die ik maak. Qua vrienden, muziek, films en hoe je met mensen omgaat. Ik probeer dingen die in gaan tegen mijn denkbeelden te vermij den. Mijn vrienden ken ik vooral van de kerk en school, het Calvijn College in Goes. Met hen ga ik in het weekend soms bowlen of wokken. Naar de disco ga ik niet." Martin Otte, 16 jaar, Kruiningen „Van kinds af aan zit ik bij een gerefor meerde kerk. Geloof is voor mij de waar heid, ik baseer mijn standpunten erop. Dat krijg je eerst van huis uit mee, maar rond je veertiende ga je er meer over nadenken en kies je er bewust voor. Ik ben actief voor de Christenunie Zee land en de Christenunie Reimerswaal. Daarvoor beheer ik de website en woon ik bestuursvergaderingen bij. Voor CU Zee land zit ik in het jongerenplatform, waar mee we één keer per kwartaal de discussie aangaan met Provinciale Statenleden. Politiek heb ik altijd al interessant gevon- 'De armoede in Ethiopië is me het meest bijgebleven. Het is een enorm verschil met Nederland' den. Vooral de internationale dingen: ont wikkelingssamenwerking, economische za ken, duurzaamheid en milieu. Voor de christelijke non-profitorganisatie Woord Daad heb ik vorig jaar aan een project over Ethiopië meegedaan. Ik ben daar twee weken geweest en heb met een leef tijdsgenoot zijn dagelijks leven meege maakt. Ook heb ik er onderzoek gedaan naar landbouw, iets dat erg belangrijk is voor Ethiopië. Tegen welke problemen lo pen boeren aan, zoals droogte en bodem erosie, en hoe gaat de overheid ermee om? De armoede is me het meest bijgebleven. Het is een enorm verschil met Nederland. De interesse voor ontwikkelingssamenwer- Nathalie Sturm, 21 jaar, Westkapelle „Na de havo ben ik de opleiding personeel en arbeid aan de Hogeschool Zeeland gaan doen. Ik ben na een half jaar gestopt. De opleiding was best financieel en dat vond ik niet leuk. Vanaf mijn negentiende werk ik fulltime. Eerst in de thuiszorg, toen bij het bedrijf Dominicus in Westkapelle. Werken vond ik direct veel leuker dan stu deren. Door een reorganisatie moest ik weg bij Dominicus. Nu ben ik consultant bij Pharos Engineering in Vlissingen. Ook 'Toen ik net werkte, studeerden mijn vrienden nog. Toch had ik niet veel meer geld te besteden dan zij' houd ik me bezig met administratieve en secretariële zaken. Zij bieden mij de kans om mijn opleiding alsnog af te maken, dus vanaf september ga ik weer één dag per week naar school. Doordat ik al een aantal jaren werkervaring heb, zie ik wel in dat de financiële kant heel belangrijk is voor bedrijven. Ik denk dus ook dat ik nu veel gemotiveerder aan de opleiding ga begin nen. Toen ik net werkte, studeerden mijn vrien den nog. Toch had ik niet veel meer geld te besteden dan zij. Ik was wel de enige met een auto. Maar ik ging ook op mezelf wonen, dus dan heb je huur en vaste las ten. Je houdt dus niet veel meer over per maand dan wanneer je studeert. Er gaat veel van mijn geld en vrije tijd zit ten in mijn hond, Scylla, en mijn paard, Nathalie Sturm: 'De hele zomer heb ik het druk met ringrijden'. foto Ruben Oreel April. Met mijn hond heb ik gehoorzaam heidscursussen gevolgd. Binnenkort begin nen we met een behendigheidscursus. Dan moet ze over hindernissen en zo. Met mijn paard doe ik een mencursus, dat is heel leuk maar wel moeilijk. Ook uitgaan is een grote kostenpost. Ik ga bijna elke za terdag wel. Naar het Kasteel van Batavia in Westkapelle of naar Middelburg. Soms zit ten we ook bij vrienden thuis. In de zomer heb ik het nog drukker, want dan doe ik aan ringrijden. Daar ben ik op mijn twaalfde mee begonnen. Sinds kort ben ik voorzitter van de Westkappelse Ringrijders Vereniging. Van mei tot sep tember ben ik er elke dag mee bezig. Lo pend oefenen, op een paard oefenen, ver sieringen maken, naar wedstrijden kijken en zelf wedstrijden rijden natuurlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 127