Staalkaart van de spectrum Trouwen doen we als ik mijn opleiding afheb' 'Bourgondische mentaliteit: eerst eten, dan werken' Geloof Geld Uitgaven PZC Zaterdag 28 februari 2009 Ani Azizova, 16 jaar, Burgh-Haamstede „Ik ben in Armenië geboren en kwam tien jaar geleden naar Nederland. Ik woon nu zeven en een half jaar in Burgh-Haamste de. Het is een goede plek. Heel mooi, maar wel rustig. Ik mis het stadsgevoel, de druk te. Je kan niet zeggen 'ik ga even naar de stad', want het is wel ver rijden naar Mid delburg of Goes. Ik zit in 3 vmbo van het Goese Lyceum. La ter wil ik boekhouder worden. Ik heb op verschillende plekken stage gelopen, maar dit sprak me het meeste aan. Je bent veel bezig, en zit niet de hele tijd achter de com puter. Huiswerk maken doe ik ongeveer een half uur per dag. Ik probeer goede cij fers te halen, en dat lukt wel. Hierna wil ik Ani Azizova: 'Roken is niks voor meisjes'. foto Ronald den Dekker de mbo-opleiding handel en administratie gaan doen, en dan naar de Hogeschool Zee land. Dat wil ik écht heel graag. De tijd die je hebt moet je nuttig besteden, vind ik. Elke dag na schooltijd help ik mijn moe der thuis. Dat zit in onze cultuur. Ouders van vriendinnen zeggen 'mijn kinderen le ren manieren van jou', want ik help bij an deren ook altijd met de tafel afruimen en afwassen. Een ander verschil met het land waar ik vandaan ik kom is de gastvrijheid. Wij zijn heel gastvrij, dat zie ik ook bij de Armeense vriendinnen van mijn moeder. Als je bij ons op bezoek komt, staat direct de hele tafel vol hapjes, en we vragen ook of je blijft eten. Om me heen zie ik veel jongens en meis- 'Als je bij ons op bezoek komt, staat direct de hele tafel vol hapjes en we vragen ook of je blijft eten' jes roken. Ik ben tegen roken en drinken. Ik heb ook aan mijn ouders beloofd dat ik dat niet zal doen. Als ik tot mijn achttien de niet rook, krijg ik mijn rijbewijs. Ik vind het ook niks voor meisjes, roken. Voor jon gens is dat weer anders. Sinds anderhalf jaar heb ik een vriendje. Hij woont in Almelo. We gaan ons op 8 maart verloven, dan hebben we een groot feest met lekker eten en muziek in Burgh- Haamstede. Ik heb er zoveel zin in, ik krijg kippenvel als ik eraan denk. Hij is ook Ar meens. Trouwen doen we als ik mijn oplei ding afheb, niet eerder. Dat hebben we af gesproken. School is nu het belangrijkst. De PZC besteedt de komende weken aandacht aan het thema 'jeugd'. In de krant, op internet en met een debat. Als het over Zeeuwse jongeren gaat, over wie hebben we het dan eigenlijk? door Dewi Cigengack In Zeeland woonden op januari 2008 44-245 jongeren tussen de 12 en de 21 jaar: 22.951 jongens en 21.294 meisjes. In Terneuzen wonen de meeste jonge ren (6.032); daarna komen Middelburg (5.905) en Vlissingen (5.155). In Noord-Be veland woont de minste jeugd (703). Studie, werk en wonen zijn voor jongeren belangrijke onderwerpen. Uit onderzoek uit 2008 van kenniscentrum Scoop blijkt dat ruim driekwart van de 20- en 21-jari- gen nog bij de ouders woont. Als hen ge- Pieter Krol, 18 jaar, Terneuzen „Bijna twee jaar geleden kwam ik in Ter neuzen wonen. Ik ben opgegroeid in As sen en ging in Groningen naar school. Daar had ik ook mijn vrienden. Omdat mijn vader predikant is en hier kon wer ken, zijn we hier naartoe verhuisd. Ik ging er heel open in, zo van 'ik zie wel'. Ik had ook nauwelijks een beeld bij Zeeuws- Vlaanderen. Het was voor mij een ver va- kantiegebied. Wat mij vooral opvalt, is de bourgondi- sche mentaliteit. Alles gaat op het gemak je, heel relaxt. Als je om half acht afspreekt' kan je ook om kwart vóór komen. En het is eerst eten, en dan werken. Het eten in restaurants is hier sowieso overal goed, waar je ook zit. Pieter Krol: 'Je bent zo in België'. foto Camile Schelstraete Ik doe 6 vwo op De Rede in Terneuzen. De mensen op school leer ik steeds beter kennen en ik ga leuk met ze om. Buiten school zie ik ze niet veel. Maar dan heb ik het dmk met volleybal, piano en orgel en mijn bijbaantje bij de supermarkt. Daar naast ben ik lid van de gereformeerd vrijge maakte kerk, waar ik ook activiteiten van heb. Terneuzen is een dorp, geen stad. Het is een kleine wereld, ons-kent-ons. Je komt altijd bekenden tegen. Dat heeft wel iets gemoedelijks, maar soms wil ik ook wel eens niet herkend worden. Het beperk te openbaar vervoer is lastig. Mijn vrien den uit Groningen opzoeken is een ramp. Je doet er meer dan zes uur over. In Groningen heb je veel voorzieningen 'Ik had nauwelijks een beeld bij Zeeuws-Vlaanderen. Het was voor mij een ver vakantiegebied' en dingen om te doen, maar hier zit je dichtbij België. Daar had ik van tevoren niet over nagedacht. Ik dacht 'ik zit straks in the middle of nowhere', maar je bent zo in Brussel, Antwerpen of Gent. Dat de zee dichtbij is, vind ik ook leuk. Een dagje naar het strand in de zomer of lekker uitwaaien in de winter. Ja, ik ben heel positief over Zeeland, ook al was het een hele verandering. Toch ga ik hier vol gend jaar weer weg. Ik ga studeren. Niet in Groningen, dat ken ik nu wel. Het wordt Amsterdam, Leiden, Utrecht of Nijmegen. Zeeland was een kort avonmur, maar ik ben blij dat ik ervan heb mogen proeven." 20 Enkele resultaten uit de enquête die kennis centrum Scoop hield onder derdeklassers en 20/21-jarigen. s» ^dan"Z^"iebat@p"m Aanmelden ,debat Qwww.pzc.nl/leus Welke geloofs-/levensovertuiging (20/21-jarigen) >Nalth®r! Krijg je een bijdrage van je Oosterschelderegio Walcheren 2£S>«le ouders. Geef je veel geld uit aan uitgaan? Zeeuws-Vlaanderen Bi Zeeland totaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 126