u Bestek zonqer vork en més u 33 wonen 'We houden de post onvoorzien ook maar aan' Het plakplastic op mijn zolderraam is door de Wij hebben convectorputten en hoge ramen, zon verkleurd en ingebrand. Hoe krijg ik het eraf? Welke kamerplant is tegen de warmte bestand? wonen@wegener.nl 1 024-3650509 PZC Zaterdag 28 februari 2009 llze Rike en haar gezin zijn bezig met de (voorbereidingen van) het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat aflevering schrijft van het bestek. en dik pak papier plofte eind vo rig jaar op de mat. Het bestek. Geen lepel, vork en mes, maar een stapel tekeningen en lijsten met details voor de bouw van ons huis. Voor dat bestek naar de aanne mers gaat om een offerte aan te vragen, moeten wij het hele pakket zelf doorne men. En da's heel wat werk, zeker voor 'leken' als wij. Urenlang hebben we alles doorgebladerd en minutieus bekeken. Alles staat erin, van de hoogte van de traptreden tot de hardheid van het hout van de kozijnen. Sommige omschrijvingen zijn direct dui delijk, andere hebben wat uitleg nodig. Gelukkig heeft onze archi tect een goede bestekschrijver in dienst, die urenlang uitgebreid al onze vragen heeft beantwoord. Aan het eind van die vergade ring liepen we naar buiten met heel veel kennis en een behoor lijk lijstje. Op dat lijstje stonden alle stelposten die in het bestek waren opgenomen. Stelposten zijn ge schatte kosten van zaken waarvan je weet dat je ze nodig hebt, maar die je nog niet hebt uitgezocht. Nou hebben wij met heel veel mensen gesproken die een eigen huis hebben gebouwd en alle maal hebben ze één advies: zorg dat je een flinke post onvoorzien hebt, want je bent altijd duurder uit dan je denkt. En een manier om dat zo veel mogelijk te voorkomen, is zo min mogelijk stelpos ten in je begroting. Dus gingen we mét dat lijstje aan de slag om alles uit te zoeken, voor we offertes aanvragen bij aannemers. De deuren, het beslag, de tegels voor de badkamer. Er zijn mensen die ons .voor gek verklaren. Waarom zou je nu al moeten weten wel ke deuren je in je huis wilt hebben han gen? Dat kunnen we gelukkig duidelijk uitleggen, juist met die deuren. De stel post is immers alleen een schatting van de te maken kosten. Gemiddeld kosten zoveel deuren dat bedrag. Maar ons kent ons: als wij iets uitzoeken, blijkt het niet altijd het goedkoopste te zijn. Mijn man en ik moeten het beiden mooi vinden. Dus komen we vaak uit op een compro mis, dat meestal duurder is dan dat ge middelde. We zouden er niet van staan te kijken als de paneeldeuren die wij zo mooi vinden, een stuk duurder zijn. En niet alleen in de aanschaf, ze zullen onge twijfeld ook meer werk met zich mee brengen voor de aannemer. Omdat ze las tiger te schilderen zijn dan gewone deu ren. Dat soort dingen weten we liever van tevoren. Dus als in de offerte staat, dat we paneeldeuren willen, dan kan de aannemer dat in zijn prijsbepaling mee nemen en komen we achteraf niet voor onaangename verrassingen te staan. Ook de tegels in de badkamer willen we daarom nu al kiezen. We twijfelen erg tussen keramische tegels en natuursteen. Op zich vinden we natuursteen (traver tin of marmer getrommeld) heel mooi, maar we hebben nog geen showroom ge vonden waar je complete badkamers met natuursteentegels kunt bekijken. Vrijwel alle badkamerspeciaalzaken heb ben de omgeving van het sanitair dat ze verkopen, betegeld met keramische te gels. Begrijpelijk, want die worden vaker gebruikt, zijn vaak goedkoper en het sani tair komt er misschien ook wel beter in uit. Ons gaat het om de sfeer die natuur steen biedt, maar we willen wel voorbeel den in het echt zien, en niet alleen op een plateau in een tegelzaak. Als we in derdaad voor natuursteen kiezen, kan dat weer leiden tot een meerprijs, omdat het tegelen daarvan in de meeste geval len anders is dan bij keramische tegels. Zelfs het beslag op de deuren (klinken, rozetten, scharnieren) hebben we nu al uitgezocht. We hopen zo in ieder geval een deel van de tegenvallers voor te blij ven. Al zullen er ongetwijfeld weer ande re kosten de kop opsteken tijdens de bouw. Dus de post onvoorzien houden we voor de zekerheid ook maar aan. fW Reageren? redactie.wonen@wegener.nl foto's llze Rike door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Dat het lastig is om plakplastic net jes aan te brengen op een raam, is bekend (tip: eerst water met een beetje afwasmiddel - geen citroen - op de ruit spuiten, waardoor je be ter kan 'schuiven' met het plastic. En blijf er vooral bij lachen). Dat het ook moeilijk kan zijn plakplastic weer van het venster los te peute ren, zal velen echter verbazen. Niet mevrouw A. Bakker. Zij mailde ons haar probleem: 'Op mijn zoldereta ge zit plakplastic op het venster, dat inmiddels zo is ingebrand door de zon dat het bruin is verkleurd en niet meer van het raam af te krijgen is. Weet u een oplossing?' Meerdere sites, zoals bijvoorbeeld Kleurmijninterieur.nl, besteden aan dacht aan het verwijderen van plak plastic. Het algemene advies is om plakplastic lichtelijk te verwarmen met een föhn. De ondergrond moet er wel tegen kunnen: heel dun glas en dubbel glas kunnen niet goed te gen plaatselijke verwarming. Lijmres- ten kunnen verwijderd worden met wasbenzine en een glaskrabber. De familie Te Plate heeft een woon kamer met hoge ramen, vanaf de vloer tot het plafond. In de vloer zit ten convectorputten, van waaruit de kamer wordt verwarmd. 'Daarop kun je niet maar zo allerlei planten zetten', weet de familie. 'Wij hou den van bijzondere planten, maar die moeten wel tegen die warmte bestand zijn. Welke planten advi seert u, en waar kan ik die kopen?' „Planten die op het rooster van een convectorput staan, krijgen het erg voor de kiezen", weet deskundige Romke van de Kaa. „De hitte is niet zozeer het probleem - daar kunnen veel planten tegen - maar de gerin ge luchtvochtigheid is problema tisch. Eigenlijk komen alleen cactus sen en succulenten (vetplanten) in aanmerking. Soorten zijn er genoeg: slangcactus, zeeëgelcactus grijsaard- cactus, vijgcactus et cetera. Van de succulenten is vooral de Crassula -aan te raden." Voor goede verkoop adressen kan Te Plate bellen met de vereniging voor cactus- en succulen tenliefhebbers (www.succulenta.nl).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101