Passagierslijst bemoeilijkt identificatie 'Geen vaste prijs voor JSF' rampoverleg en EHBO-cursus Taakstraf geëist tegen gevangenisdirecteur pzc Vrijdag 27 februari 2009 5 over de rampplek. Bij het toestel van Turkish Airlines dat neerstortte bij de Polderbaan van Schiphol zijn tenten ge- foto Marcel Antonisse/ANP ze wel en niet kunnen en moeten doen", zegt bestuurslid Gert Jan Petrie. Het lijkt hem dan ook een goed idee wanneer Schiphol een brie fing organiseert waarop niet alleen agrariërs te horen krijgen wat zij kunnen doen, maar waar de lucht haven ook kan horen met welk materiaal de verschillende boeren te hulp kunnen schieten. „Zij zitten er vaak het dichtste bij. En zeker in deze tijd van het jaar kunnen hun voertuigen het beste over de zachte velden rijden. En dat rupsvoertuig dat Schiphol na een vorig ongeluk heeft aange schaft, is eigenlijk een soort van agrarisch voertuig." Ook bij dit ongeluk zag hij vooral boerenvoertuigen in de weer bij het vliegtuig, 'zeker de eerste tijd'. „Voor ons agrariërs is het vooral belangrijk om te weten wat je juist niet moet doen met bepaalde ge wonden. Dat moet je goed om schrijven en misschien is het wel een goed idee om ons een EH BO-cursus te geven. Voor de lucht haven kan het handig zijn dat boe ren makkelijk ingeschakeld kun nen worden", aldus bestuurslid Gert Jan P.etrie. Namen van reizigers rampvlucht onvolledig en onjuist gespeld. door Frouke Tamsma AMSTERDAM - Van achternamen langer dan acht letters ontbreken op de passagierslijst van de ramp- vlucht Turkish Airlines stelselma tig de laatste letters. Alleen de naam Mustafa Bahqecioglu, een Nederlandse overlevende van rampvlucht TK 1951 die gisteren in tal van actualiteitenprogramma's op televisie verscheen, staat opval lend genoeg wel volledig op de lijst. Veel Nederlandse namen zijn verhaspeld. De passagierslijst van rampvlucht TK 1951, zo bevestigt de gemeente Haarlemmermeer, is niet compleet. Daardoor verloopt de identificatie moeizaam. Er zijn geen vaste regels die vlieg tuigmaatschappijen hanteren bij het opstellen van de passagierslijst. Ze hebben allemaal hun eigen pro tocollen. KLM zorgt er bijvoor beeld voor dat alle in het vliegtuig aanwezige personen op de passa gierslijst staan, ook kleine kinde ren voor wie niet betaald hoeft te worden. „Een complete lijst is van groot be lang mocht zich een ongeluk voor doen", zegt een woordvoerster van de Nederlandse vliegmaatschappij. „En er mag niet de kleinste spelfout op staan, daar doen wij al tijd ons uiterste best voor." Maar door de vele nationaliteiten die de incheckbalies van de maatschappij en passeren, kunnen er toch fou ten insluipen. Vliegmaatschap pijen stellen doorgaans vlak voor het aan boord gaan de definitieve passagierslijst op. Passagiers kun nen immers kort voor vertrek nog besluiten om niet mee te gaan of missen het vliegtuig. De fouten komen pas aan het licht als het mis gaat. Bij rampen bleken passagierslijsten ook regelmatig niet te kloppen. Bij de vliegramp in Suriname in april vorig jaar wa ren van de negentien inzittenden alleen de namen van de twee pilo ten juist gespeld. Passagiers ston den met hun voornaam of bij naam op de lijst. Aan boord van de EI Al-Boeing die zich op 4 okto ber 1992 in een flat in de Amster damse Bijlmer boorde, bleek naast de drie bemanningsleden ook een vrouw te zitten die helemaal niet op een lijst voorkwam. En de iden tificatie na de scheepsramp met de Herald of Free Enterprise in 1987 nam weken in beslag vanwege een gebrekkige passagierslijst. Van de 459 opvarenden hadden er 100 op naam gereserveerd. De passagierslijst van de ramp- vlucht van Turkish Airlines is niet compleet. Daardoor verloopt de identificatie van de slachtoffers moeizaam. Afkoeling aarde leidde niet tot ijs Noordpool utrecht - Een afkoeling van de aarde met 5 graden Celsius 34 mil joen jaar geleden leidde wel tot ijs- groei op de Zuidpool, maar niet op de Noordpool. Dat blijkt uit on derzoek van de Universiteit Utrecht. Volgens de onderzoekers is een afname van koolstofdioxide en niet een verandering in oceaan stromen de oorzaak van de toen malige mondiale afkoeling. Man uit Warnsveid lijdt aan Creutzfeldt-Jakob zutphen - In het Gelreziekenhuis Het Spittaal in Zutphen is bij een 74-jarige man uit Warnsveid de ziekte van Creutzfeldt-Jakob vast gesteld. Hij is de vierde Nederlan der van wie bekend is dat hij slachtoffer is van deze hersenziek te. Gemiddeld worden twee op de miljoen mensen door deze dodelij ke ziekte getroffen. Zij overlijden meestal binnen vier maanden. Albayrak bezorgd over toestroom Somaliërs brussel - Staatssecretaris Nebahat Albayrak van Justitie heeft bij een EU-beraad in Brussel haat bezorgd heid uitgesproken over de grote toestroom van Somaliërs. „Het is de groep waarvan het aantal het hardste stijgt. Ze worden bijna alle maal gesmokkeld. Nederland is nu bestemmingsland nummer één voor hen. Somaliërs denken dat ze hier de meeste kans maken." Kerkdienst.nl bundelt diensten radio en tv hilversum - De omroep Zendtijd voor Kerken presenteert zondag de website kerkdienst.nl. Bezoe kers van deze nieuwe webpagina kunnen kerkdiensten van radio en televisie terugkijken of -luisteren. Dat heeft de omroep gisteren be kendgemaakt. De site bevat ook een omvangrijk archief met de li turgische teksten van ruim zeven honderd kerkdiensten. Easy Life-schutter krijgt werkstraf den bosch - Een man uit Veldho ven die een schot loste bij de poli- tie-inval in het huis van Easy Li- fe-directeur John Wolbers in Hee- ze, is veroordeeld tot een werk straf van 120 uur en twee maan den voorwaardelijk. Justitie eiste twee jaar onvoorwaardelijk. De rechtbank vindt dat niet vaststaat dat hij gericht schoot. Hij zegt zelf dat zijn pistool per ongeluk afging. zwolle - Tegen de directeur van de penitentiaire inrichting in Zwol le is gisteren 240 uur taakstraf geëist voor dood door schuld en het in hulpeloze toestand achterla ten van een 47-jarige gedetineerde. De betreffende gedetineerde had op 1 mei 2008 verzocht onder zocht te worden door een arts van wege hevige buikpijn. Bewakers weigerden dit. Toen de gevangene vervolgens dreigde zijn polsen door te snijden, is hij in een iso leercel geplaatst. Ook de directeur die bij de man langs kwam, zag geen noodzaak voor het inschake len van medisch personeel. De volgende ochtend lag de man dood in zijn cel. „Gevangenen vra gen vaak om een dokter voor aflei ding. Deze man was goed aan spreekbaar en ik had geen enkele reden te twijfelen aan het oordeel van mijn medewerkers", zei de ge vangenisdirecteur. De gedetineerde werd eerst in een cel geplaatst waar geen camera's hingen. Toen hij niet kon of wilde lopen, is hij op zijn matras naar een andere isoleercel gesleept. De medewerkers vergaten echter door te geven dat de gedetineerde on der cameratoezicht stond. De be treffende monitor bleef hierdoor uit. Evenmin werd regelmatig ge controleerd hoe het met het latere slachtoffer ging. Uitspraak op 12 maart. Projectleider VS denkt dat wens van Tweede Kamer onhaalbaar is. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De Verenigde Sta ten kunnen niet voldoen aan de eis van de TWeede Kamer om nu al een vaste prijs af te spreken voor de 85 JSF-gevechtsvliegtuigen die Nederland wil bestellen. Pogin gen om daarover te onderhande len zijn 'niet veelbelovend', zo liet de Amerikaanse projectleider, ge neraal David Heinz weten. „Er zal altijd een clausule in worden opge nomen die het mogelijk maakt om de prijs alsnog aan te passen." Het hoofddoel van het bezoek van de Kamerleden aan Washington - meer inzicht in de kostprijs van de JSF - is daarmee mislukt. Ruim een week geleden sprak een Ka mermeerderheid zich nog uit voor een vaste prijsafspraak, omdat de schattingen over de kosten van de JSF (Joint Strike Fighter) nu uiteen lopen van 50 miljoen dollar tot 120 miljoen dollar per stuk. Heinz: „Pas in 2014 zullen we in staat zijn om een vaste prijs te be palen voor het toestel. De prijs is afhankelijk van het aantal orders dat Amerika plaatst. Dat wordt ie- De schattingen over de kosten van de JSF lopen sterk uiteen. Daarom wil de Tweede Kamer een vaste prijsafspraak. Dat is niet mogelijk, blijkt in de VS. der jaar opnieuw bepaald en ieder jaar opnieuw verrekend in de prijs." Hoe meer toestellen de VS bestl- len, des te lager de prijs. Heinz, tweede man in het JSF-project- team van het Pentagon (het Ameri kaanse ministerie van Defensie) maakte verder duidelijk dat de aan schaf van twee testtoestellen door Nederland neerkomt op een defini tieve keuze voor de Amerikaanse straaljager. Het kabinet wil dat de Kamer al in april toestemming geeft voor de aankoop van twee testvliegtuigen. Ef is nu alleen duidelijkheid over de prijs van het eerste testvliegtuig dat Nederland wil kopen: circa 140 miljoen dollar. Dat valt binnen de Nederlandse ramingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5