PZC 29 Vermeer en Leonardo klaren klus Ongelukkig afscheid FC Twente 30 33 Leo van Vliet moet binnen vier jaar voor kampioenen zorgen Vrijdag 27 februari 2009 Reserves van Hoek mogen nu tegen Kloetinge bekeren Tip? sport@pzc.nl Ajax naar de laatste zestien in Uefa Cup na ï-i tegen Fiorentina. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Leonardo is goud waard voor Ajax. De Braziliaan be sliste eerder de uitwedstrijd in Hamburg tegen HSV en gistera vond schoot hij zijn ploeg drie mi nuten voor tijd op gelijke hoogte met de Italianen (1-1) - voldoende om door te bekeren na de o-i zege in Florence. Ajax speelt op 12 maart tegen Olympique Marseille dat FC Twente uitschakelde. Dat Ajax zich onder de laatste zes tien clubs schaarde, dankten de Amsterdammers aan Leonardo, maar vooral aan doelman Kenneth Vermeer, die de grieperige eerste keeper Maarten Stekelenburg uit stekend verving. Het was zuur voor Vermeer dat hij zich in een geweldige ambiance één keer ge wonnen moest geven. In de 61e minuut was Alberto Gilardino, de nummer twee van de Italiaanse topscorerslijst met vijftien doel punten, hem van dichtbij de baas. Tot dat moment was de stijlvolle doelwachter onpasseerbaar. Ver meer, die Stekelenburg dit seizoen ook al drie maanden verving toen de eerste keeper revalideerde van een schouderoperatie, trekt de lijn die hij tijdens de Olympische Spe len in Peking heeft ingezet, moeite loos door. Vermeer sleepte Ajax tegen Fioren tina door de cruciale beginfase heen, waarin hij twee formidabele reddingen verrichte. Al na vier mi nuten ontsnapte Gilardino aan de aandacht van Oleguer. Met een hakballetje bediende hij Franco Se- mioli, die wel Thomas Vermaelen afschudde, maar zijn meerdere moest erkennen in Vermeer. De 23-jarige keeper sprong direct over eind en ranselde de rebound van l^j Een late goal van Leonardo be- zorgt Ajax een plaats in de vol gende ronde van de Uefa Cup. Fi orentina heeft na het 1-1-gelijk- spel het nakijken. Adrian Mutu ook uit zijn doel. Be weeglijkheid en atletisch vermo gen zijn de grootste kwaliteiten van Vermeer. Dat kwam hem in de veertiende minuut ook van pas toen Gilardino het Ajax-doel be stookte met een lage schuiver. Kort na rust belette hij diezelfde spits opnieuw het scoren met een katachtige reactie. Het is duidelijk dat Vermeer zich niet te lang in de schaduw van Ste kelenburg moet blijven ophouden. Hij keepte dit seizoen twintig offi ciële duels voor Ajax, waarin hij negentien doelpunten tegenkreeg. Het is misschien opportuun, maar Vermeer heeft de kwaliteiten om het Nederlands elftal te halen en aangezien de spoeling in keepers- land dun is: waarom zou bonds coach Bert van Marwijk hem niet bij Oranje halen? Ajax moest het in offensieve zin hebben van de oprispingen van Luis Suarez. Hij schiep zichzelf voor rust een schiet- - kans, die Sebastien Frey met moei te verijdelde. Na rust bokste de Franse goalie een vrije trap van de Uruguayaan uit zijn doel. Kort voor tijd hield hij de Italianen zó bezig, dat een treffer steeds dichter bij kwam. Dat was knap, want een kwartier eerder leek de thuisclub nog onder de druk van Fiorentina te bezwij ken. Totdat ilnvaller Leonardo drie minuten voor tijd genadeloos toe sloeg. Hij soleerde van de linker flank naar binnen, bracht zichzelf op onorthodoxe wijze in vrije schietpositie en faalde net als in Hamburg niet. De kleine Brazili aan zette de Arena in vuur en vlam, en dat was lang geleden. Ajax - Fiorentina 1-1 (0-0). 62. Gilardi no 0-1, Leonardo 1-1. Scheidsrechter: Johannesson (Zwe). Gele kaart: Enoh, Lindgren (Ajax), Donadel, Mutu, Zauri (Fiorentina). Aantal toeschouwers: 42.779. Marseille verder na missers vanaf elf meter van N'Kufo en Rajkovic. door Erwin Waanders ENSCHEDE - FC Twente gaf gisteren opnieuw een visitekaartje afin Eu ropa, maar het Uefa-Cuptoernooi zit er wel op. De Tukkers verloren de return tegen Olympique Mar seille met 0-1, waardoor de zege van Twente uit de heenwedstrijd ongedaan was gemaakt. De Fran sen namen de noodzakelijk gewor den strafschoppen beter dan de thuisploeg. Voor Twente misten Blaise N'Kufo en Slobodan Rajko vic. Het contrast met de wedstrijd in Frankrijk, een week geleden, was vooral voor rust enorm. FC Twen te speelde angstig en zonder over tuiging. Alsof de ploeg onder hoog spanning stond en de bal de groot ste vijand was. Binnen een half uur was de i-o-voorsprong van de heenwedstrijd al verdwenen via een prachtige vrije trap van Hatem Ben Arfa. Hij kogelde de bal via de binnenkant van de paal achter doelman Sander Boschker. FC Twente kwam de klap in de eerste helft niet meer te boven. Het grossierde in balverlies, vooral via het onrustige centrale duo Raj kovic en Douglas. Doordat ook Kenneth Perez en Blaise N'Kufo ver verwijderd bleven van de vorm uit Frankrijk, was het zaak om de pauze zonder verdere scha de te halen. Dat lukte vooral door dat de ploeg van Erik Gerets dacht de buit al binnen te hebben. De gasten leunden behaaglijk achter over en loerden op de counter. Ge vaarlijk werden ze daarbij niet. In het tweede bedrijf won het duel aan Europese glans. Twente zocht noodgedwongen de aanval en deed dat dit keer met meer overleg en vernuft. Marko Arnauto- vic had de 1-1 op zijn schoen, maar de Oostenrijker stuitte twee keer op doelman Mandanda. T\ven- te zette massaal aan voor een slot- offensief, maar het ontbeerde de PW Het Europese avontuur van FC Twente is voorbij. Olympique Marseille egaliseert in Enschede de 1 -0-nederlaag en wint na straf schoppen. ploeg aan het geluk dat nodig was om op het Europese podium te blijven. De noodzakelijke verlen ging was meeslepend en Twente had ook wel het meeste recht op een doelpunt, maar de extra tijd le verde geen winnaar op. De Fran sen werden vanaf de stip de geluk kige winnaar na missers van N'Ku fo en Rajkovic. Daardoor beëindig de Twente de Europese reis met opgeheven hoofd én een kater. FC Twente-Olympique Marseille (Fra) 0-1 na verlenging (0-1, 0-1). Olympique Marseille wint na straf schoppen. 25. Ben Afra 0-1. Scheids rechter: Yefet (Isr). Gele kaart: Arnauto- vic, Tioté (FC Twente), Zubar, Samassa, Ziani, Civelli, Ben Afra, Koné (Olympi que Marseille). Aantal toeschouwers: 24.000. Slobodan Rajkovic miste de beslis sende strafschop voor FC Twente. Ajacied Leonardo schiet de bevrijdende 1-1 achter de doelman van Fiorentina. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31